ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Metalurji Grubu Başarı Hikayesi

Metalurji Grubu

1992 yılında Ankara'lı sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan, 24 saatlik çalışma sistemi ile yıllık 4.000 ton ısıl işlem kapasitesi bulunan, Metalurji Grubu; proses takibinde zaman-sıcaklık diyagramı, zengin laboratuvar ekipmanlarıyla sadece Ankara'da değil ülke çapında müşteri potansiyeline sahip olmuştur.Devamı

Çağlayan: İlk Çeyrekteki Sıkıntılar Bir Daha Görülmeyecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.07.2009 Cuma - ANKARA

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğini dile getirdi.

 

Türkiye'nin artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktığını kaydeden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, normalleşme sürecine girildiğini söyledi.

Birinci çeyreğin küresel krizin etkilerinin en yoğun ve ağır yaşandığı dönem olduğunu kaydeden Çağlayan, ancak, Türkiye'nin önünün açık olduğunu ve dördüncü çeyreğe gelindiğinde birinci çeyrekteki sıkıntıların bir daha görülmeyeceğini söyledi.

Zafer Çağlayan, dünyanın bütün ülkelerinde benzer küçülme rakamları yaşandığını da belirterek, Türkiye'nin sağlam ekonomisi, yapısı, nüfusuyla hedeflerine ulaşacağını ümit ettiğini söyledi.

Katılım Öncesi Ekonomik Programda (KEP) yer alan hedef rakamlarda yıl sonuna doğru bazı değişiklikler olabileceğini ifade eden Çağlayan, "Türkiye bu yıl küçülme görecek. Ama, hemen ardından 2010 yılı ile beraber Türkiye yeniden pozitif büyümeye başlayacak" dedi.

"Eski fobiler ortadan kalktı"

Bakan Çağlayan, gerek enflasyon, gerek diğer ekonomik parametreler noktasında, Türkiye'nin eski fobilerinin ortadan kalktığına işaret etti.
Devlet Bakanı Çağlayan, 2008 yılında 132 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek, ihracat rakamlarının geçen yılla mukayese edilmesi durumunda daralma yaşandığını söyledi.

Bu yıl revize edilen ihracat rakamının 104 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, şu anda bu rakamın yaklaşık 44 milyar dolarının gerçekleştirildiğini, hedefi yakalamak için ayda 10 milyar dolar, günde de 335 milyon dolar ihracat yapılması gerektiğini bildirdi ve şöyle devam etti:

25'e yakın ülkeye ziyaret yapılacak

"Son bir haftadır günlük ihracat rakamı ortalama 345 milyon dolar seviyesine çıkmıştır. Günlük bu seyir devam ettiği takdirde, ihracatımız kesinlikle 104 milyar dolar seviyesine gelecektir. Amacımız bu hedefi yakalamaktır. Bu hedefi yakalamak için ülkeden ülkeye, ayak basmadık yer bırakmaksızın sürekli koşuşturma içindeyiz. İhracatımızı geliştirmek için daha evvel gidilmemiş ülkelere gidiyoruz. Yıl sonuna kadar 25'e yakın ülkeye ziyaret gerçekleştireceğiz. Gerek ihracatta, gerek büyümede Türkiye artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktı. İnşallah yavaş yavaş artık normalleşme sürecine girdi."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Ortadoğu sofralarını süsleyecek

14.12.2018 - İZMİR

İhracatta 2023 hedeflerine en yakın sektör konumunda olan Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Ortadoğu pazarını radarına aldı. Ortadoğu sofralarını Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri süsleyecek. ... Devamı

Mobilya İhtisas OSB üretim üssü olacak

14.12.2018 - BURSA

Türkiye'nin ilk Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde inşaatlar tüm hızıyla sürüyor. Mobilya İhtisas OSB'de fabrika sayısı yılsonunda 90'a, çalışan sayısı da 7 bine yükselecek. ... Devamı

Meyve ihracatçısı Uzakdoğu'ya odaklandı

14.12.2018 - BURSA

Bursa Siyah İnciri'ni bu yıl ilk kez Hong Kong'da tanıtan ihracatçıların hedefinde Güney Kore, Çin, Japonya, Tayvan gibi katma değerli Uzakdoğu pazarları bulunuyor.... Devamı

Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali lojistik ihtiyacı artıracak

13.12.2018 - İSTANBUL

Nakliyeciler, 2023'te iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için lojistikteki sıkıntıların acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.... Devamı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

13.12.2018 - İSTANBUL

TCMB yılın son toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi. ... Devamı