ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Büyük ölçekli yatırımlar, proje lojistiğine talebi artırıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

26.12.2018 Çarşamba - İSTANBUL

Türkiye'de yaklaşık 80 firma proje taşımacılığı alanında hizmet veriyor. Proje taşımacılığı, geleneksel taşıma yöntemlerinden farklılaştığını ileten uzmanlar, bunun için de çeşitli fiziki ve mevzuat altyapılarına gereksinim duyulduğunu söylüyor.Türkiye'de yapılan büyük ölçekli sanayi, enerji ve üst yapı yatırımlarının artışı, proje lojistiğine de ivme kazandırıyor. Köprüler, havalimanları, rüzgar türbinleri ve sanayi yatırımlarının standart dışı yükleri proje lojistiği planlaması ile taşınıyor. Türkiye ve çevre ülkelerde önemli enerji hatlarının bulunması, özellikle Türk firmalar tarafından çevre ülkelerde sürdürülen inşaat projeleri ile diğer büyük ölçekli yatırımlar, proje lojistiğine talebi artırıyor. Sektördeki büyüme ivmesiyle birlikte pazara daha fazla firma giriyor. Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika ülkeleri, yatırımlarında Türkiye'den lojistik ortak seçiyor.Türkiye'nin uzun zamandır söz konusu pazarlarla ticari ilişkisini sürdürdüğünü belirten sektör temsilcileri, proje taşımacılığı yapan firmaların bu hareketliliği değerlendirebilecek avantajlara ve altyapıya sahip olduğunu ifade ediyor. Afrika ve BDT ülkelerinde devam eden projeler ile Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan'daki projelerde Türk proje firmaları aktif çalışıyor. Buna paralel Türkiye'nin global lojistik arenasındaki yeri ve önemi her geçen gün artıyor.

Uzun vadede demiryolu taşımacılığı öne çıkacak

Küresel ticaretin özellikle Güney Doğu Avrupa-Afrika-Kafkaslar ve Ortadoğu'da hedef pazarlara doğru yönelmesi, Türkiye'nin de tam bu bölgenin göbeğinde yer alması lojistik faaliyetlerinin gelişmesi için büyük fırsatlar sunuyor. Ancak Türkiye'ye rakip ülkeler de güçleniyor. Transit taşımalardan bölgede istenen payın alınmadığına vurgu yapan sektör temsilcileri yürütülecek doğru yatırımlarla bölgedeki iş hacminden gereken payın alınabileceğini belirtiyor. Başta Bakü- Tiflis-Kars demiryolu hattı olmak üzere ivedilikle tamamlanan projeler bulunuyor. Lojistik zincirin bileşenlerinde hız ve maliyet ekseninde iyileştirmeler yapıldığı takdirde bu özel konumun avantaja çevrilebileceği belirtiyor. Bu noktada Çin-AB ve AB-İran arasındaki proje, transit taşımacılıkta demiryolu ağının serbestleşmesi, maliyet ve hız ekseninde sektörü güçlendirecek önemli bir fırsat. Uzun vadede en büyük dinamizm ve yatırımın demiryolu taşımacılığında beklenildiğinin altını çizen sektör temsilcileri, serbestleşme ile bu alanda büyük bir potansiyelin olacağını iletiyor. Bu çerçevede yerli firmaların yatırımlarını bu doğrultuda şekillendirmesi gerekiyor.

Şirketlerin hem yurt içi hem de yurtdışında geliştirdiği projeler, bu alandaki lojistik hizmetlerinin de gelişimini beraberinde getiriyor. Bu gereksinimler dolayısıyla lojistik firmalarının kendi bünyelerinde proje taşımacılığı departmanları kurduğu belirtiliyor.

Türkiye'de yaklaşık 80 firma proje taşımacılığı alanında hizmet veriyor. Proje lojistiğinin özel donanım ve tecrübe gerektiren bir alan olduğunu belirten sektör temsilcileri, bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı az gibi gözükse de bu sektörün son yıllarda farklı ihtiyaçlara cevap verebildiğine dikkat çekiyor. Proje taşımacılığı, geleneksel taşıma yöntemlerinden farklılaştığını ileten uzmanlar, bunun için de çeşitli fiziki ve mevzuat altyapılarına gereksinim duyulduğunu söylüyor. Proje taşımacılığında kullanılacak kılavuz araçlar, sürücü ve proje taşımacılığında görev alacak diğer personelin eğitimi ile özel ekipmanların kullanımı konularında eğitim, bilinçlenme ve mevzuat altyapıları konularında halen iyileşmeye ihtiyaç duyuluyor.

Teknoloji yatırımları son beş yılda ivme kazandı

Öte yandan yeni nesil motor teknolojilerinin gelişmesi, yakıt tüketim oranlarının düşmesi, çevrenin korunması ile ilgili gereklilikler araçların yenilenmesini önemli kılıyor. Verimlilik için araç kapasitelerinin büyütülmesi gerektiği için son 10 yıldır artan bir ivme ile filolar yenileniyor. Yapılan yatırımlarla yurtdışı taşıma yapan araçların yaş ortalaması 2 ila 3 yaş seviyelerine kadar düştüğünü bildiren sektör temsilcileri, bununla birlikte yurtiçindeki araç yaş ortalamasının da 20'lerden 15'e düştüğünü aktarıyor. Teknoloji anlamında ise, sektör özellikle son beş yılda kayda değer bir ivme kazandı. Araç takip ile başlayan süreç, yazılım ile entegre edilmiş filo yönetim sistemleri ve mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemler ile her geçen gün daha fazla teknoloji kullanır hale geldi.

Sektörde yatırımların odak noktasının daha çok araç ve depo yatırımları olduğunu belirten sektör temsilcileri, bununla birlikte teknoloji yatırımların arttığını vurguluyor. Ancak küresel rekabette bu yatırımların, sektörün rekabet gücünü öne çıkarmadığına dikkat çeken uzmanlar, sektörde daha çok entegre hizmet verme ve globalde konum alabilecek yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor. Sektörün konumunu güçlendirmek için potansiyel pazarlarda açılacak lojistik merkezleri, multimodal taşıma odaklı üstyapı yatırımlarının rekebet gücüne katkı sağlayacağını söyleyen uzmanlar, taşıma koridorlarını Türkiye'ye çekecek yatırımların devreye alınması gerektiğini belirtiyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı

ÇAYKUR, tanıtım için 81 ilde çay tadım satış mağazası kuracak

19.04.2019 - RİZE

ÇAYKUR, tanıtım, bilinirlik ve satışların artırılması için 81 ilde çay tadım ve satış mağazası kuracak.... Devamı