ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Burdur, ihracatını 'taştan' çıkarıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

17.08.2010 Salı - BURDUR

Gelecek yıllarda il ekonomisinin lokomotifi konumuna getirilmesi planlanan mermercilik, işsizlik sorununu da çözecek.


2006'da yaklaşık 54 milyon dolar olan mermer ihracatını 2 yıl gibi kısa bir sürede yüzde 244'lük artışla 186 milyon dolara çıkaran Burdur, bu alanda daha da büyümeyi hedefliyor.

Blok ve işlenmiş mermer dışında mozaik mermer ihracatı ile de dikkat çeken kent, tablo yapımında kullanılan bu üründen daha çok kazanç sağlamak için eğitimler verecek.

Mermercilik sektöründe ülke ekonomisine yıllık ortalama 150 milyon dolarlık girdi sağlayan Burdur, bu rakamı daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyor. 70 ocak işletmesi, 90 mermer işleme fabrikası ve 7  mermer işleme makinesi üreticisi ile sektörde kendine önemli bir yer edinen Burdur, ihracatının yüzde 50'sini işlenmiş mermerden, yüzde 30'unu blok mermerden, yüzde 20'sini ise mozaik mermerden sağlıyor. Mozaik mermerden elde ettiği geliri, bu ürünle yapılan tabloların yapımına ilişkin vereceği eğitimlerle artırmayı hedefleyen Burdur, böylelikle özellikle ev hanımlarına istihdam da yaratmış olacak.

2006'da sadece yaklaşık 54 milyon dolar olan ihracatını 2007'de 85 milyon dolara, 2008'de ise yaklaşık yüzde 120'lik artışla 186 milyon dolara çıkardı. Kent, iki yılda ise yüzde 244'lük bir artışa imza atmış oldu. 2009'da küresel kriz nedeniyle 186 milyon dolarlık ihracatını 175 milyon dolara düşüren kent, bu yıl yeniden 2008 rakamına ulaşmayı hedefliyor. Burdur 2010'un ilk 6 ayında ise 63 milyon 730 bin dolarlık mermer ihracatı gerçekleştirdi.

Burdur'dan yapılan mermer ihracatının yüzde 50'sini işlenmiş mermer, yüzde 30'unu blok mermer, yüzde 20'sini ise mozaik mermerin oluşturduğunu kaydeden Burdur Mermerciler ve Madenciler Derneği (BURMER) Başkanı Ali Gür, "İşlenmiş mermerler ve mozaik mermer Amerika başta olmak üzere Suudi Arabistan, Ürdün, İsrail, Dubai, Hindistan gibi ülkelere ihraç ediliyor. Blok adı verilen işlenmemiş mermer ise Çin ve Hindistan'a gönderiliyor" dedi. Küresel kriz sürecinde yaşanılan sıkıntıların ardından mermer ihracatında 2010 yılına iyi başlanıldığını hatırlatan Gür, "2008 yılında 186 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. 2009'da ise küresel kriz nedeniyle yüzde 30'luk bir daralma yaşadık. Bu sene ihracatımız yine iyi seyrediyor. Yıl sonuna kadar 2008 ihracat rakamlarını yakalamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) aracılığı ile mozaik mermer sektörünü daha da geliştirmeyi planladıklarını ifade eden Gür, "Bu mermerler genellikle duvar süsleme, tablo ve yol kaplama malzemesi olarak kullanıyor. Bir sanatçının elinden mozaik mermerlerle çok güzel bir eser ortaya çıkabiliyor. Türkiye'de bu sektör yeni yeni gelişiyor. Bir proje hazırlayıp, bu sektörü Burdur'a ve bölgeye istihdam oluşturacak hale getirmeyi düşünüyoruz. Ev hanımları ve bu işe meraklı kişilerin kırık mermerlerle tablo yapmalarını sağlamaya çalışacağız. İlk etapta verilecek kurslarla bu iş halka öğretilecek. Daha sonra işi öğrenenler evlerinde mozaik tabloları rahatlıkla yapıp satabilecek" bilgisini verdi.

"Ekonomimizin lokomotifi olacak"

Dünyada isim yapmış bej taşlarının Burdur'dan çıkarıldığını dile getiren Ali Gür, "Burdur Beji adıyla dünya pazarlarında marka olarak tanınan mermerimiz ilimizde çıkarılıyor, işleniyor ve pazara sunuluyor. Ayrıca ülke genelinde bu sektörde faaliyet gösteren firmalardan 30'u Burdur'da ocaklar açıyor, çıkardıkları mermerleri kendi illerindeki fabrikalarında işleyerek veya yarı mamul şeklinde ihraç ediyorlar. Bunlarla birlikte Burdur mermeri ülkemize toplam 300 milyon dolar girdi sağlamış oluyor. Gelecek yıllarda bu rakam daha da artacak ve mermercilik ilimizde işsizlik sorununu çözdüğü gibi ekonomimizin lokomotifi konumuna gelecek" şeklinde konuştu.

Sektörün belli başlı sıkıntılarının olduğunu ve ivedi bir şekilde sorunların çözümü için somut adım atılması gerektiğini ifade eden Gür, şöyle devam etti: "Madencilik, verilecek desteklerle ülkemiz genelinde daha da geliştirilmeli. Ancak bu çevreye duyarlılık çerevesinde gerçekleştirilmeli. Girdi maliyetlerinde dünyada rakip ülke rakamları dikkate alınarak bazı iyileştirilmeler yapılmalı. Firmalarımıza rekabet edebilme imkânı sağlanmalı. Mermercilik sektörel teşvik kapsamına alınmalı. Yurtiçi firmalar arası haksız rekabetin önü kesilmeli. İşlenmiş ürün ihraç eden firmalara metrekare bazında destek sağlanmalı. Ortadoğu ülkeleri ile bağlantı açısından devlet yetkileri temaslar kurmalı. Yurtiçi devlet yatırımlarında mermerle ilgili bölümlerin yöre taşından veya Türk doğal taşından kullanılması yürütme tarafından bir zorunluluk haline getirilmeli. Aksi durumlarda yerel yönetimlere cezai müeyyide uygulanmalı." Maden kanunun çıktığını fakat orman ürünleri yönetmeliğinin çıkmadığını sözlerine ekleyen Gür, "Orman ürünleri yönetmeliği çıkmadığı için sektörde yine sıkıntılar var. Açılacak olan ocaklar var ama yönetmelikten dolayı hala açılamadı" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Otomotiv ihracatı hedefi aştı

03.12.2018 - BURSA

Kasım ayında yüzde 5'lik artış ile 2 milyar 769 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü, bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaştı. ... Devamı

İhracatta miktar arttı, değer düştü

09.11.2018 - İSTANBUL

Eylül ayında ihracat birim değer endeksi yüzde 2,3 azalırken, miktar endeksi yüzde 25,2 arttı.... Devamı

İhracatta Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı

01.11.2018 - İSTANBUL

Ekim ayı ihracatı 15,73 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı.... Devamı

Dış ticaret açığı eylülde 1.87 milyar dolar oldu

31.10.2018 - İSTANBUL

Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 77,1 azalarak 1 milyar 869 milyon dolara geriledi.... Devamı

Türkiye 153 ülkeye makarna ihraç ediyor

30.10.2018 - İZMİR

Dünya sofralarının makarnası Türkiye'den gidiyor. Türkiye, 2018 yılının Ocak - Eylül döneminde 153 ülkeye 409 milyon dolarlık makarna ihraç etti.... Devamı