ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

Borç Yapılandırma Faizi Enflasyona Endeksleniyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.09.2010 Cuma - ANKARA

Vergi ve prim borçlarında enflasyona endeksli bir artış olması konusunda görüş birliği sağlandı.

        
Vergi ve sosyal güvenlik borçlarına yönelik yeniden yapılandırma çalışmasında son aşamaya gelindiği öğrenildi.

DÜNYA Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, daha önce birisi tecil faizinin sınırlandırılarak borcun takside bağlanması ve ana paraya dokunulmadan ödenmeyen kısma işletilen gecikme zammı ve faizin enflasyona göre sınırlanması üzerinde başlayan çalışmalardan, enflasyona endeksli yaklaşım benimsendi. Taksit sayısı ve uygulanacak gecikme cezası/faizinin ne oranda olacağı konusunda özel sektör ile görüşme yapıldığı öğrenildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce kullanılmış her iki modelin de uygulanabileceğini, enflasyonu baz alan bir yaklaşımın da bunlar arasında olduğunu vurgulamıştı. Maliye yetkililerinden edinilen bilgilere göre, enflasyona endeksli bir artış olması konusunda görüş birliği sağlandı. Buna göre, "gecikme faizi ve zammı fazla yük oluşturmayan" bir tarih seçilerek, bu tarihten önce oluşmuş vergi borçları kapsama alınacak. Bu tarihin seçilmesinde, uluslararası ekonomik krizi kapsaması ve sonrasında ödenmeyen kısımların fazla yük getirmemesi dikkate alınacak.

Bu tarihin kesinleşmediği ancak Mart 2010 öncesi olması halinde nasıl bir sonuç çıkacağının hesaplandığı kaydedildi. Bakanlığın çalışmayı bir an önce tamamlayarak, yılın kalan dönemi için vergi ödemelerinde bir aksama olmaması için çalıştığı kaydedildi Yetkililer, getirilecek ödeme kolaylığının geçmiş tarihli borçlar için olduğunu hatırlatarak mükellefleri uyardılar.

İhtilaflılardan görüş bekleniyor

Uygulamanın başarılı olabilmesi için özel sektörün de uyumunun istendiği bu amaçla uygulanacak faiz/ceza yanında taksit miktarıyla ilgili de görüş aldığı öğrenildi. TOBB başta olmak üzere bazı iş dünyası örgütlerinden görüş sorulduğu ve bu görüşler doğrultusunda çalışılacağı belirtildi. Özel sektöre görüşü sorulan bir diğer husus da ödeme kolaylığının halen hukuki ve idari süreci devam eden ihtilaflı vergileri kapsayıp-kapsamamasına yönelik. En son 2003 yılında uygulanan kapsamlı ödeme kolaylığı-af düzenlemesinde ihtilaflı alacaklar da kapsama alınmıştı.

Enflasyonun üzerinde olacak

Seçilen yönteme göre, vergi borçlarının asıllarına herhangi bir indirim getirilmeyecek. Düzenlemenin yürürlük tarihine göre ödenmemiş vergi ceza ve faizleri ise ilgili dönemdeki enflasyon oranına göre yeniden hesaplanacak ve oluşan toplam tutar taksitlendirilecek. Enflasyonla ilişkilendirilen yeniden yapılandırma sırasında, gerçekleşen enflasyonun bir miktar üzerine çıkılacağı, böylelikle ceza niteliğinin bozulmayacağı kaydedildi.

Bu arada, Maliye Bakanlığı‘nın ödeme kolaylığıyla birlikte vergi faiz ve cezalarına temel teşkil eden oranların hesaplanması yöntemini tekrar gözden geçirdiği kaydedildi.

Değişiklik yapılıp yapılmaması konusunda karar verilmediği ancak halen tartışmalara neden olan Amme Alacakları Tahsili Kanunu ve Vergi Usul Kanunundaki oranların enflasyonun çok üzerinde sonuçlara yol açtığı eleştirisinin dikkate alındığı belirtildi. Halen Amme Alacakları Tahsili Kanunu'nda gecikme cezası ve faizi oranı aylık yüzde 4'er olarak uygulanıyor ve günlük olarak hesaplanıyor.

SGK: Peşin ödeme cazip kılınmalı

Personel Yönetim Derneği ile düzenlenen panel öncesi soruları cevaplandıran SGK Başkanı Emin Zararsız vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması için yürütülen çalışmaların teknik düzeyde devam ettiğini söyledi. Zararsız, SGK tarafı olarak peşin ödemelerin daha cazip kılınması görüşünü taşıdıklarını söyledi. Herhangi bir oran vermesinin bu aşamada sözkonusu olmadığını söyleyen Zararsız, uzun taksitlerin bir şekilde ödemelerde aksama çıkmasına yol açtığını belirterek, bu nedenle peşin ödemenin cazip kılınarak daha hızlı tahsilatı önemsediklerini anlattı. Emin Zararsız, Ekim ayı içinde parlamentonun açılmasına müteakip ödeme kolaylığı sağlayan yasayı gönderilmek üzere Bakanlara sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Vergi borcu yapılandırması Varlık Barışı mağdurlarını umutlandırdı

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışma; Varlık Barışı'ndan yararlanamayan ve büyük miktarlarda vergi borçlarıyla karşı karşıya kalan mükellefler için de umut oldu. Bilindiği gibi Varlık Barışı ile ilgili yasa ve uzatmalarda, 2009 yılı içinde mart-nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan dönem atlanmış, bu dönemde önce veya sonra incelemeye alınanlar yararlanabildikleri halde, bu aylarda incelemeye alınanlar kapsam dışı kalmıştı. Bu nedenle de aynı miktardaki vergi borcu söz konusu olduğu halde, yararlanamayanlar, yararlananların 40 katına varan cezalarla karşı karşıya kalmıştı.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı