ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

Bodur sosyal girişimcilikte global açılıma hazırlanıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

06.12.2018 Perşembe - İSTANBUL

Kale Grubu'nun kurucusu İbrahim Bodur adına bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Zeynep Bodur Okyay, "Amacımız sahip olmak değil sahip çıkmak. Hayalim bu ödülü globalde etkin hale getirmek" dedi.

 

Kale Grubu Kurucusu merhum İbrahim Bodur'un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla, Kale Grubu ve proje ortağı sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nün kazananları belli oldu. Ödül töreni öncesi basın mensupları ile biraraya gelen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Bizim bu projede amacımız sahip olmak değil, sahip çıkmak, insanı merkeze koyan sosyal girişimcilik benim ruhuma da iyi geldi" dedi.

Ödülü daha da ileriye taşımak istediklerini ifade eden Okyay, "İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nün, bababın sosyal faydayı ve insanı merkeze alan anlayışını her zaman canlı tutacak bir ödül olması, en büyük temennimiz. Uzun vadede bu ödül etrafında bir araya gelen sosyal girişimcilerle sürdürülebilir pozitif etki yaratacak ve dayanışma içerisinde hareket eden bir topluluk inşa etme amacını taşıyoruz. Hayalim bu ödülü uluslararası hale getirmek" şeklinde konuştu.

Zeynep Bodur Okyay sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz sosyal girişimcileri, hem Türkiye hem de dünya için geleceğin habercileri olarak görüyoruz. Günümüzün kronik sorunlarına faaliyet gösterdikleri alanlarda yenilikçi, kalıcı ve etkili çözümler geliştiren değişim öncüleri olarak değerlendiriyoruz. Şunu itiraf edeyim. Bana dinlediğim ve tanıştığım dünya devlet başkanlarından, iş dünyası liderlerinden daha çok sosyal girişimciler ilham veriyor. İki sene içinde tanıştığım girişimcilerle, Türkiye'nin ciddi bir potansiyel barındırdığına emin oldum. Bu, bana geleceğe dair güven ve umut aşıladı."

Geçen yıl 150 projenin başvurduğu yarışmaya bu yıl 300 proje dahil oldu. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nü kazanan sosyal girişimcilere 50.000 TL ödül veriliyor.

Yerli motor 5 dakika çalıştı, F35 için yeni hedefler var

Kale Grubu son dönemde savunma sanayiinde önemli projeler yürütüyor. Toplantı öncesi birkaç dakika da olsa Zeynep Bodur'a bu çalışmaları sorma fırsatı bulduk. Örneğin Kale Havacılık, F-35'lere 400 kritik parça üreterek katkı veriyor. Bodur, F35 için yeni parçalar üretmeye talip olduklarını, teklif vermeye hazırlandıklarını söyledi. Bodur'un anlattıklarına göre global ekonomideki gelişmeler ve talebin beklenen seviyeye ulaşmaması nedeniyle F35'lere yapılan üretimde 'rampada istenilen hızlı çıkış' yakalanamamış, talep beklentilerinin gerisinde kalmış. Anlaşılan Kale, ürettiği parça çeşidi adedini artırarak bu talep sıkışmasını aşmayı hedefl iyor. Türkiye'nin ilk yerli ve milli uçak motorunu üretmek için de çalışmalar yapan Kale'nin bu alandaki Ar-Ge çalışmalarını tamamladığını açıklayan Bodur, "Başarılı bir motor ortaya koyduk. Bitti, tamamlandı. 5 dakika çalıştı. Proje ilerliyor" dedi.

Kadın balıkçılara sahip çıkan proje ödül aldı

Erken Aşama kategorisi ödülü; Anlatan Eller ile Pelin Baykan'a; İleri Aşama kategorisi ödülü ise E-Bursum projesine verildi. İş Birliği kategorisi ödülü ise Türkiye'nin Kadın Balıkçıları projesinin oldu. Proje ile Türkiye'de ilk defa Kadın Balıkçı Komisyonu kurularak kadın balıkçıların örgütlenmesi sağlandı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Şampiyonlar ligi MIPIM'de 200 firma görücüye çıkıyor

15.02.2019 - İSTANBUL

Dünyadan 26 bin kişi 30. kez kapılarını açacak olan MIPIM'e katılıyor.... Devamı

İşsizlik kasımda 2 puan arttı

15.02.2019 - İSTANBUL

İşsizlik oranı, Kasım 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 oldu.... Devamı

Sanayi üretimi beklentinin üzerinde daraldı

14.02.2019 - İSTANBUL

2018 Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 9,8 ile beklentilerin üzerinde daraldı.... Devamı

İnşaatçılar fuarda buluştu

14.02.2019 - ADANA

TÜYAP Adana İnşaat, Kent ve IHS (Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım) Fuarları 17 Şubat'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. ... Devamı

Ocakta makine ihracatı 1.3 milyar doları geçti

14.02.2019 - ANKARA

Ocakta sektörün ihracatı yüzde 12'lik artışla 1 milyar 300 milyon doların üzerine çıktı.... Devamı