ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mina Kozmetik Başarı Hikayesi

Mina Kozmetik Day. Tük. Mam. İnş. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti

1994 yılından bu yana Diyarbakır’da toptan ve perakende kozmetik ürünlerinin ticareti konusunda faaliyet gösteren Mina Kozmetik; Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile Alman Kalkınma Bankası işbirliğiyle yürütülen SELP II Projesi kapsamında İş Bankası`ndan kredi kullanarak ikinci mağazasını açmıştır.Devamı

Bodur sosyal girişimcilikte global açılıma hazırlanıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

06.12.2018 Perşembe - İSTANBUL

Kale Grubu'nun kurucusu İbrahim Bodur adına bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Zeynep Bodur Okyay, "Amacımız sahip olmak değil sahip çıkmak. Hayalim bu ödülü globalde etkin hale getirmek" dedi.

 

Kale Grubu Kurucusu merhum İbrahim Bodur'un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla, Kale Grubu ve proje ortağı sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nün kazananları belli oldu. Ödül töreni öncesi basın mensupları ile biraraya gelen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Bizim bu projede amacımız sahip olmak değil, sahip çıkmak, insanı merkeze koyan sosyal girişimcilik benim ruhuma da iyi geldi" dedi.

Ödülü daha da ileriye taşımak istediklerini ifade eden Okyay, "İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nün, bababın sosyal faydayı ve insanı merkeze alan anlayışını her zaman canlı tutacak bir ödül olması, en büyük temennimiz. Uzun vadede bu ödül etrafında bir araya gelen sosyal girişimcilerle sürdürülebilir pozitif etki yaratacak ve dayanışma içerisinde hareket eden bir topluluk inşa etme amacını taşıyoruz. Hayalim bu ödülü uluslararası hale getirmek" şeklinde konuştu.

Zeynep Bodur Okyay sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz sosyal girişimcileri, hem Türkiye hem de dünya için geleceğin habercileri olarak görüyoruz. Günümüzün kronik sorunlarına faaliyet gösterdikleri alanlarda yenilikçi, kalıcı ve etkili çözümler geliştiren değişim öncüleri olarak değerlendiriyoruz. Şunu itiraf edeyim. Bana dinlediğim ve tanıştığım dünya devlet başkanlarından, iş dünyası liderlerinden daha çok sosyal girişimciler ilham veriyor. İki sene içinde tanıştığım girişimcilerle, Türkiye'nin ciddi bir potansiyel barındırdığına emin oldum. Bu, bana geleceğe dair güven ve umut aşıladı."

Geçen yıl 150 projenin başvurduğu yarışmaya bu yıl 300 proje dahil oldu. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü'nü kazanan sosyal girişimcilere 50.000 TL ödül veriliyor.

Yerli motor 5 dakika çalıştı, F35 için yeni hedefler var

Kale Grubu son dönemde savunma sanayiinde önemli projeler yürütüyor. Toplantı öncesi birkaç dakika da olsa Zeynep Bodur'a bu çalışmaları sorma fırsatı bulduk. Örneğin Kale Havacılık, F-35'lere 400 kritik parça üreterek katkı veriyor. Bodur, F35 için yeni parçalar üretmeye talip olduklarını, teklif vermeye hazırlandıklarını söyledi. Bodur'un anlattıklarına göre global ekonomideki gelişmeler ve talebin beklenen seviyeye ulaşmaması nedeniyle F35'lere yapılan üretimde 'rampada istenilen hızlı çıkış' yakalanamamış, talep beklentilerinin gerisinde kalmış. Anlaşılan Kale, ürettiği parça çeşidi adedini artırarak bu talep sıkışmasını aşmayı hedefl iyor. Türkiye'nin ilk yerli ve milli uçak motorunu üretmek için de çalışmalar yapan Kale'nin bu alandaki Ar-Ge çalışmalarını tamamladığını açıklayan Bodur, "Başarılı bir motor ortaya koyduk. Bitti, tamamlandı. 5 dakika çalıştı. Proje ilerliyor" dedi.

Kadın balıkçılara sahip çıkan proje ödül aldı

Erken Aşama kategorisi ödülü; Anlatan Eller ile Pelin Baykan'a; İleri Aşama kategorisi ödülü ise E-Bursum projesine verildi. İş Birliği kategorisi ödülü ise Türkiye'nin Kadın Balıkçıları projesinin oldu. Proje ile Türkiye'de ilk defa Kadın Balıkçı Komisyonu kurularak kadın balıkçıların örgütlenmesi sağlandı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı

ÇAYKUR, tanıtım için 81 ilde çay tadım satış mağazası kuracak

19.04.2019 - RİZE

ÇAYKUR, tanıtım, bilinirlik ve satışların artırılması için 81 ilde çay tadım ve satış mağazası kuracak.... Devamı