ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

BGH sistemi ile Laleli'deki kayıtdışı alışveriş azalacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

08.08.2011 Pazartesi - İSTANBUL

LASİAD Başkanı Eyyüpkoca, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nın (BGH) yakın süreçte etkin hale getirileceğine işaret etti.

 

LASİAD'ın yeni yönetimi ve üyeleri İstanbul Armada Otel'de düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde buluştu. Gecede bir konuşma yapan Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, "Laleli'nin ihracattaki gücünü pekiştireceğiz ve 500 milyar dolar olan 2023 Türkiye ihracat hedefinin yüzde 5'ini sırtlayarak 25 milyar dolar ihracat gerçekleştireceğiz" dedi.

Laleli'de bulunan 7 bin tedarikçi ve imalatçı firmanın AB ülkeleri ve Amerika da dahil olmak üzere 55 ülkeye ticari faaliyetini sürdürdüğüne dikkat çeken Eyyüpkoca, son dönemde Ortadoğu, Arap ve Afrika ülkeleri ile de ticaret yapıldığını kaydetti. Laleli'de 20 binin üzerinde çalışan bulunduğuna işaret eden Eyyüpkoca, "Çalışanların çoğu yabancı uyruklu. Bugüne kadar Laleli'ye gelen önemli eleştirilerden biri de kaçak işçi çalıştırılması konusu olmuştur. Çalışma Bakanlığımız ile yaptığımız işbirliği sonucunda buradaki yabancı çalışanların çalışma izni almasını sağladık. Çalışma izninin kolaylaştırılması ticaretimize ivme kazandırdı" açıklamasında bulundu.

18 Ağustos'ta toplantı yapılacak

Türkiye ile Rusya arasında 2008 yılında imzalanan ancak bir türlü etkin çalışması sağlanamayan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nın da (BGH) yakın süreçte etkin hale getirileceğine işaret eden Eyyüpkoca, konuya yönelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya ile ticarette bundan böyle Türkiye'nin belirleyeceği bir yapılanma söz konusu olacak. Bu ay BGH'yi devreye sokacağız. Laleli'de hep kayıt dışından bahsediliyor. Böyle bir işlem yapılırsa kayıt dışı azalacak ve buradan yapılan işlemler ihracat kapsamına alınacak. Rusya ile Türkiye arasında kendiliğinden var olan mükemmel bir pazar var. Avantajlıyız.

Rusya'yı cezbetmemizin nedeni çok hızlı iş yapmamız, günübirlik gidip gelebilmeleri, kalite ve fiyat. Biz, sürekli olarak kargo dediğimiz sisteme tanıklık ediyoruz. İşte bu sözünü ettiğimiz sistem devreye girerse çok rahat edeceğiz. Satışlar da ihracat kapsamına girecek. Bu konu Rusya ile konuşuldu. Önceki gün de Ankara'da toplantı gerçekleştirdik. 18-19 Ağustos'ta da Gümrük Müsteşarımız ve Dış Ticaret Müsteşarımız ile TİM'de bir araya geleceğiz."

Laleli'nin ticari ilişkilerinin sadece Rusya ile sınırlandırılmaması gerektiğinin altını çizen Eyyüpkoca, Laleli ihracatının yüzde 60'ının Rusya'ya yapıldığını ifade etti. Döviz fiyatlarındaki son durumu da değerlendiren Eyyüpkoca, "İçeriden alışımız TL, satışımız döviz. Bu bizim için net bir şekilde avantaj" dedi.

Tanrıverdi: Kurların düzeyi iyi

Toplantıda konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise Laleli'nin Türk tekstil sektörünün önemli merkezlerinden biri olduğunu ve kriz dönemlerinde ülkenin krizden çıkarak ihracatın artmasını sağladığını söyledi.

Sektörü adına kurların son durumunu değerlendiren Tanrıverdi, "Kurların bu noktalarda kalması için baskımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin artık ithalatla değil üreterek büyümesi lazım. Bunu da yapabilmek için kurlar da ciddi bir rekabet aracı. Bunun için de kurların bu seviyeden daha aşağı inmemesini umuyoruz. Uygulanacak ekonomik politikalar biraz daha üretime yönelik olacak diye bir beklentimiz var" diye konuştu.

Tekstil ürünlerine getirilen geçici ek vergi konusuna da değinen Tanrıverdi, özellikle Laleli, Osmanbey ve Merter'deki firmaların rahatsız olduğunu dile getirdi. Şu an geçici bir tedbir uygulandığını ve henüz sonuçlanmadığını belirten Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umuyorum 2 ay içinde kesinleşecek.

Özellikle boyasız ürünlerde ham kumaşlarda bir miktar daha aşağılara gelecek şekilde bir sonuç bekliyoruz. Kumaşta sıfır olsun istiyoruz. Rusya ile BGH'ye ilgili bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda da daha hızlı bir şekilde uygulamaya geçilmesi ve Laleli'den yapılan satışların da ihracat sayılabilmesi açısından önemli birtakım gelişmeleri hep birlikte yaşayacağız diye umuyoruz."

 

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

"Çiftçiye peşin ödeme piyasayı rahatlatır"

23.08.2019 - İSTANBUL

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Çiftçiye yapılacak peşin ödeme ekonomiye can suyu olur. En önemlisi çiftçi, esnafımıza olan borcunu zamanında ödemiş ve esnaftan bir sonraki yılın ürünlerini daha ucuza alma imkanı bulmuş olur." dedi. ... Devamı

Türk inşaat sektörü dünya ikincisi oldu

22.08.2019 - İSTANBUL

Türkiye, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" sıralamasında 44 firmayla ikinci oldu.... Devamı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

22.08.2019 - ANKARA

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 7 milyar 869 milyon lira artarak 2 trilyon 489 milyar 532 milyon lira oldu.... Devamı

Tüketici güven endeksi yüzde 3,1 arttı

22.08.2019 - ANKARA

Tüketici güven endeksi, ağustosta geçen aya göre yüzde 3,1 artış kaydetti.... Devamı

TMO fındık alımlarında yedinci kez devrede

21.08.2019 - ORDU

Belirlenen takvim doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan TMO, Ordu'da fındık alımına başladı. ... Devamı