ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dempar Ağaç Sanayi Başarı Hikayesi

Dempar Demircioğlu Ağaç San. ve Dış Tic. A.Ş.

Günümüzün sağlıklı ve dekoratif yer döşemesi olan “Cilalı Lamine Parke” nin üreticisi Dempar, Adapazarı Hanlıköy girişinde 30.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alan üzerinde, kereste fabrikası, tam otomatik kurutma fırınları ve en son teknoloji cilalı ahşap lamine parke makineleri ile sektöründe saygın ve seçkin bir kuruluş olmanın gururunu yaşıyor... Devamı

‘BAİB’ten ihracat için master plan’

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.03.2019 Cuma - ANTALYA

Bölge ekonomisini ayağa kaldıracak çok yönlü bir master plan hazırlayan BAİB, ihracatta öne çıkan 5 sektörün ürünlerinde katma değer ve ihracat birim fiyatını artıracak.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) bölge ekonomisini ayağa kaldıracak çok yönlü bir master plan hazırladı.

Antalya, Isparta ve Burdur'da en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirildiği "İhracatın Yıldızları 2018 Ödül Töreni"nde BAİB Başkanı Hakkı Bahar, en fazla ihracat gerçekleştirilen madencilik, yaş sebze-meyve, kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya kağıt ve orman ürünleri ile demir ve demir dışı metaller sektörleri ürünlerinde katma değer ve birim fiyatlarını artırmayı amaçladıklarını söyledi. Diğer sektörlerde de ihracatı artırmak bu sektörlere yeni pazarlar bulmak için girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Bahar, "Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine azami katkıyı sunmak ve bölgemiz ihracatını şaha kaldırabilmek adına çok yönlü bir master plana başlıyoruz" dedi.

Küresel türbülans yaşanıyor

Son dönemde artan ticaret savaşları ve koruma tedbirlerinin ihracatı zorlaştırdığını vurgulayan Bahar, "Yükselen ticari bariyerler, devletler tarafından uygulamaya konan anti-damping önlemleri, vergilerin artırılması, tarife dışı engellemeler gibi korumacı tutumların dünya ticaretini olumsuz etkilemekte. Küresel anlamda bir ekonomik türbülans yaşanıyor ve küresel ticarette daralma görülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, değerli ihracatçılarımızın üstün gayretleri ve birliğimizce yürütülmekte olan çalışmalar neticesinde 2018 yılında bölgemiz ihracatı kurulduğu günden bugüne en yüksek seviyesine ulaşarak 1 milyar 755 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti."

İlk 2 ayda 325 milyon dolar ihracat

2019,a hızlı başladıklarına dikkat çeken Bahar, geçtiğimiz iki aylık dönemde geçen yıla oranla yüzde 6.27 artış yakaladıklarını ve Batı Akdeniz Bölgesi,nde 325 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bahar, "2018 yılında en fazla ihracatı maden sektörümüz gerçekleştirdi. Ancak Çin pazarındaki daralma maden sektörünü olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda, pazar daralmasına karşı alternatif çözümler bulmak adına sektör kurulu ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bölge ihracatımızın lokomotif sektörlerinden Yaş meyve sebze sektöründe ise özellikle Rusya ile olan ihracatımızı arttırmak konusuna özellikle eğiliyoruz. Bu kapsamda, Rusya,ya domates ihracatında sorun yaşamamak adına üretim alanlarında Tuta bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz" diye konuştu.

Antalya Limanı'nda ücreti sorunu çözülmeli

Antalya Limanı'nın ihracatçılar tarafından yoğun olarak kullanılabilen bir liman olması için çalışmalara devam ettiklerini belirten Başkan Bahar, şöyle devam etti: "Antalya Limanı'ndaki yüksek maliyetler konusunda firmalarımızın senelerdir süregelen şikâyetlerini ilgili mercilere belgeleri ile birlikte ilettik. Limandaki yüksek ücretler yalnızca ihracatçı firmalarımızın sorunu değil aynı zamanda bölgemizdeki sınai faaliyetleri de son derece olumsuz etkileyen bir konu."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TİM ihracat meşalesini bu kez 'Doğu Anadolu Meclisi' ile Erzurum'da yaktı

19.03.2019 - ERZURUM

TİM'in, bölgesel meclislerinin ikincisi "TİM Doğu Anadolu Meclisi" olarak Erzurum'da gerçekleştirildi.... Devamı

Konutta talep birikiyor, umut nisanda

19.03.2019 - İSTANBUL

TÜİK verilerine göre konut satışları yılın ilk 2 ayında azalmaya devam etti. İpotekli satışlarda sert düşüş var. Sektörü ağırlıklı olarak yabancının alımları sürüklüyor. ... Devamı

Havadan elektronik taarruz yapacak uçaklar Türkiye'de

19.03.2019 - ANKARA

Hava sistemleri yüklendikten sonra Türkiye, radar, elektronik haberleşme gibi sinyallere karşı havadan elektronik baskılama gibi yöntemlerle bu sistemlerin füze atmasını engelleyebilecek.... Devamı

Üretici, patates ve soğan borsası istiyor

18.03.2019 - KAYSERİ

Üreticiler maliyetlerin düşürülmesini, patates ve soğan borsası kurulmasını talep ediyor.... Devamı

Şubat ayında 78 bin 450 konut satıldı

18.03.2019 - ANKARA

Konut satışları Şubat'ta, Ocak ayına göre hafif artsa da 2018'in aynı ayına göre yüzde 18 düşüş gösterdi.... Devamı