ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Avrupa'da 'Enerji' Önemli Öncelikler Arasında

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.11.2009 Salı - İSTANBUL

Avrupa Bölgeleri'nin yüzde 91'i enerjiyi önümüzdeki 15 yılın önemli öncelikleri arasında görüyor; birçok ülke enerji stratejisine sahip.

 

Avrupa Bölgeleri Birliği (AER) tarafından düzenlenen "enerji" konulu anketin sonuçları Avrupa’nın enerji yatırımlarına hazırlanıyor.

Avrupa'daki 24 ülkenin 66 bölgesini kapsayan soru/cevap anketinin sonuçlarına göre, Avrupa Bölgeleri'nin yüzde 91'i enerjiyi önümüzdeki 15 yılın önemli öncelikleri arasında görüyor ve bunların yüzde 75'inin bir enerji stratejisi bulunuyor.

Bu stratejiler genellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını (RES) geliştirmek için özel bir plan içerirken, Fransa ve Macaristan'daki bölgeler kendilerine gerekli yetkilerin verilmemesinden dolayı RES'ten faydalanamadığını belirtiyor.

Yeterli yetki ve finansman sağlanan bölgelerin, farklı ve yenilikçi yaklaşımlarla kendi sınırları içinde enerji potansiyellerinden faydalanabildiği gözlenirken, bunun örnekleri, Brüksel (Belçika) ve Gelderland'da (Hollanda) katı atık, Azor Adaları'nda (Portekiz) dalga, Vasternorrland'da (İsveç) kar, Bornholm'da (Danimarka) ekin sapı, Orta Finlandiya'da kağıt posasından elde edilen "siyah likör", Avusturya ve Güney Avrupa bölgelerinde güneş enerjisi, Ticino (İsviçre) ve Balkan bölgelerinde odun-esaslı enerji kullanımı olarak sıralanıyor.

RES, birkaç bölgenin elektrik tüketimi konusunda tamamen bağımsız olmasına olanak tanırken, bazı bölgelerin AB'nin yüzde 20'lik hedefinden daha yüksek seviyelerde RES'den enerji ürettiği görülüyor.

Ankete yanıt verenlerin yüzde 59'u Avrupa Bölgesel Gelişim Fonu (ERDF) tarafından finanse edilen Avrupa Bölgesel İşbirliği programlarını kullansa da, çok azı RES'i teşvik eden eğitim ve gençlik programları için Avrupa Yatırım Bankası kredilerinden ve AB desteğinden faydalanıyor.

Anket sonuçlarına göre, enerjinin akıllı kullanımı konusunda, bölgelerin yüzde 40'ı akıllı şebeke teknolojileri kullanıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı