ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

Atlasjet Rusya ve Irak'a yatırım yapacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

17.05.2011 Salı - İSTANBUL

Atlasjet yeni havayolu şirketleri için Rusya'ya ilk aşamada 100 milyon dolar, Irak'a ise 15 milyon dolar yatırım yapacak.

 

Atlasjet, Rusya ve Irak'ta havayolu şirketi kuruyor.

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, basın toplantısında, Atlasjet'in 2001 yılında 4 milyon 250 bin liralık sermayesinin 2010 yılında 36 milyon liraya, 45 milyon 660 bin milyon liralık net cirosunun 516 milyon 700 bin liraya, personel sayısının 235'ten 944'e, uçak sayısının da 3'ten 15'e çıktığını anlattı.

2011'de Bodrum'a sefer sayısını 3'e çıkartan şirketin, Antalya tarifeli uçuşlarını 17 Haziran itibariyle günde 7 sefere çıkaracağını, 10 Haziran itibariyle Dalaman seferlerine başlayacağını kaydeden Ersoy, yeni tarifeli dış hat seferleriyle de Erbil, Süleymaniye, Priştina ve Ercan uçuşlarının yanı sıra 2011'de Tahran, Medine ve Cidde'ye uçuş başlattığını hatırlattı.

Ersoy, 2011 yılında tamamen yeni uçak satın almalarına yöneldiklerini ifade ederek, "Mayıs ayında yaptığımız protokollerle 3 adet Airbus A321 uçağı satınalma işlemi tamamlandı. İki büyük uçak üreticisiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Haziran ayı içerisinde bu görüşmelerin nihai sonuca ulaşmasını bekliyoruz. 15 adet daha az yakıt yakan, doğaya dost yeni nesil uçak alımı tamamlanacak" diye konuştu.

2012 hedeflerine ilişkin de bilgi veren Ersoy, görüşmelerini başlattıkları iki yeni havayolunu uluslarası platformda hayata geçireceklerini söyledi. Ersoy, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri Atlasjet Rusya. 2012 yılında Atlasjet Rusya'nın kurulma işlemleri tamamlanmış olacak ve Atlasjet Rusya, uçuşlarına başlayacak. Artık Atlasjet, Rusya'da Rus bayrağıyla hizmet veren bir uluslararası havayolu taşımacılığı haline gelecek.

Diğeri de Atlasjet Irak. Yaklaşık 2 yıldır Atlasjet, Türkiye'den İstanbul'dan Kuzey Irak'ın Erbil ve Süleymaniye kentlerine, belli dönemlerde Bağdat kentine düzenli tarifeli seferler yapan bir havayolu. Halen bu seferlerimiz devam ediyor. Yakın ilişkilerimizi daha da artırarak, o bölgedeki ihtiyacı da öngörerek, Atlasjet Irak'ı kurma kararı aldık. Bunun ön hazırlıkları ve çalışmaları tamamlandı. 2012'nin ilk yarısında Atlasjet Irak hayata geçecek. Bununla ilgili uçak satınalma anlaşmaları da yapıldı. 2012 yılında Atlasjet Irak da Irak çıkışlı tarifeli uçuşlarına başlayacak konuma geliyor."

Ersoy, 2010 yılını 516,7 milyon lira ciro ve 48,8 milyon lira net karla kapatan şirketin, ödediği 9,9 milyon lira vergiyle sektörde "en fazla vergi ödeyen havayolu şirketi" olduğunu söyledi.

15 uçak alacak

Soruları da yanıtlayan Ersoy, Rusya'daki havacılık yatırımlarının havayolu ile sınırlı olmadığını, Batı Sibirya bölgesinde yap-işlet-devret modeliyle ihalesini üstlendikleri bir havalimanının inşaatının ağustos ayında inşaatın başlayacağını kaydederek, "Rusya'da şu anda 7-8 havayolu ruhsatını inceliyoruz. Bir tanesiyle hemen hemen mutabakata vardık. Bunu satın alıp kendi yapımızı buna monte edeceğiz" dedi.

Ersoy, Rusya'da kurulacak havayolu şirketinin ilk aşamada 3 uçakla hayata geçeceğini, daha sonra düzenli olarak charter ve tarifeli seferlerle artacağını belirterek, Rusya'ya yapılacak yatırımın ilk aşamada 100 milyon doların üzerinde olacağını bildirdi.

Atlasjet Irak projesini Irak'taki ortaklarıyla yürüteceklerini ifade eden Ersoy, "Onların kurdukları bir havayolu var ama ruhsatları yoktu. O havayolu şirketine ortak oluyoruz. Bu ay içinde tamamlanacak. Daha sonra ruhsatlandırma işlemine geçilecek. Proje için en az 2 uçak satınalması gerekiyor. Bunların satınalma anlaşmaları yapıldı. İlave, en az 3 tane daha uçak satınalmasını bu yıl içinde teslim edilmek üzere tamamlamış olacağız. Bölgede yapacağımız tahmini yatırım, uçak maliyetleri haricinde, ilk aşamada 15 milyon dolar seviyesinde olacak" diye konuştu.

Ersoy, uçak satınalması için Bombardier ve Airbus ile görüşmelerinin nedenini, "yeni nesil, az yakıt tüketen, az ses kirliliğine yol açan uçak üretimini bu iki üreticinin yapması" olarak açıkladı.

Anlaşmayı haziran içinde tamamlamayı planladıklarını, yeni nesil uçakların birisi konusunda mutabık kaldıkları zaman en az 15 uçaklık protokolü imzalayacaklarını belirten Ersoy, uçakların teslim tarihinin 2016-2017'de olacağını ve bunun 1 milyar doların üzerinde yatırım gerektirdiğini söyledi.

Ersoy, 2011 yılında ciroda yüzde 10-15 artış beklediklerini de ekledi.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı