ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

As Tavukçuluk, yeni yatırımlarla hedef büyüttü

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.08.2013 Perşembe - İZMİR

2013 yılında Türkiye'nin ilk 500 sanayi işletmesi içine girmek hedefi ile yatırımlarını sürdüren As Tavukçuluk, 2 yılda 40 milyon TL yatırım yaptı.


As Tavukçuluk, gerçekleştirdiği yatırımlarla beyaz et sektöründe dikkat çekiyor. 2 yılda 40 milyon TL yatırım yapan As Tavukçuluk, haftada 400 bin adetlik kesim kapasitesine ulaşacak şekilde yatırımlarını sürdürüyor.

Önümüzdeki yıl Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer almayı hedeflediklerini söyleyen As Tavukçuluk AŞ Genel Müdürü Eren Hubup, son dönemde gerçekleştirdikleri yatırımlarla firmalarının tam entegre bir işletmeye dönüştüğünü vurguladı. Hubup, 2 ay önce Köy-Tür'ün Kaynarca'daki tesislerini, 3 ay önce de Aytaç firmasının Ankara'daki 35 bin metrekare kapalı alana sahip 150 adet damızlık tesisini hayvan ve binalarıyla birlikte satın aldıklarını aktardı.  

Hubup, As Tavukçuluk AŞ'nin Köy-Tür'ün Adapazarı Kaynarca'daki Entaş Entegre Tesisleri içindeki yem fabrikasını, kesimhaneyi ve arazinin bir bölümünü 13 milyon TL'ye satın aldığını belirterek, "Köy-Tür'le ilgili satın almaları 2 ay önce gerçekleştirdik. Köy-Tür'ün Adapazarı Kaynarca'daki Entaş Entegre Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret AŞ'nin yem fabrikasını, kesimhane ve arazisini, Hendek'te damızlık işletmelerini satın aldık. Bu tesislerin firmamıza maliyeti 13 milyon TL'yi buldu. As Tavukçuluk bu yatırımla birlikte tam entegre bir işletmeye dönüşmüş oldu" diye konuştu. 

Eren Hubup, 3 ay önce de Aytaç firmasının Ankara'daki 35 bin metrekare kapalı alana sahip 150 bin kapasiteli damızlık işletmesini içindeki hayvan ve binalarla beraber satın aldıklarını açıkladı. Bu tesisleri de 10 milyon TL'ye satın aldıklarını aktaran Hubup, "Bunların dışında kesimhane, rendering işletmesi yatırımı ve arıtma tesisinde kapasite artırıcı yatırımlar yaptık. Bunlarla birlikte son 2 yılda yaptığımız yatırımların toplamı 40 milyon TL civarında. Yatırımlarımız devam ediyor. Yeni kuluçka kuruyoruz. 10 bin metrekare alana kuracağımız kuluçka tesisinin izinleri alındı. Makinelerin anlaşmaları yapıldı. Bu tesisin maliyeti de 12-13 milyon TL'yi bulacak. Tesis haftalık 1.5 milyon yumurta basma kapasitesinde olacak. Bunun dışında Sakarya'da Taraklı bölgesinde biri 15 bin metrekare, diğeri 10 bin metrekare olan iki damızlık tesisi kuruyoruz" şeklinde bilgi verdi.

Eren Hubup, bu yatırımlarla birlikte As Tavukçuluk'un damızlık, kuluçka, yem ve kesimhane tesisleri ile tam entegre bir işletmeye dönüştüğünü ve beyaz et sektöründeki gücünü önemli oranda arttırdığını kaydetti.

2012'de yüzde 40 büyüdü 

Tesislerinde şu anda günlük 200 bin adet kesim kapasitesi olduğunu, ancak tek vardiyada 100 bin adetlik kesim kapasitesini kullandıklarını ifade eden Hubup, "Yeni yatırımlarla haftada 400 bin adetlik kesim kapasitesine doğru gidiyoruz. 2012'de yüzde 40 büyüdük. Önümüzdeki yıllarda da ortalama büyüme oranımız yüzde 30-40 aralığında olacak. Sektörde satış, dağıtım ve pazarlamada geçmiş yıllardan gelen birikimimiz, üretimde çok iyi kadrolarla çalışıyor olmamız ve ürünlerimizin piyasada tutuluyor olması bu hızlı büyüme oranlarını yakalamamızı sağlıyor" diye konuştu.  

As Tavukçuluk'un, 2012 yılında gerçekleştirdiği ciro ile İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı Türkiye'nin ikinci 500 büyük sanayi işletmeleri listesinde, üst sıralarda yer alacağını kaydeden Hubup,  2013 cirosu ile de önümüzdeki yıl açıklanacak Türkiye'nin ilk 500 listesine rahatlıkla girmeyi beklediklerini dile getirdi.

İhracatta tek pazara bağımlılık risk oluşturuyor

Eren Hubup, As Tavukçuluk'un üretiminin yüzde 15'ini ihraç ettiğini, başlıca ihraç pazarlarının Irak,  İran, Azerbaycan, Gürcistan, Libya ve Tacikistan olduğunu, bu ülkelere damızlık yumurta ve piliç eti sattıklarını aktardı. Hubup, "Türkiye'nin ihracatta tek pazara bağımlı olması risk oluşturuyor. Türkiye yıllık 200 bin ton piliç eti ihraç ediyor, bunun da yüzde 65'i Irak'a gidiyor. Sektör açısından risk taşıyan bu durumun değiştirilmesi için devletin Brezilya ve AB düzeyinde teşviklerle sektörü desteklemesi gerekiyor" dedi. 

 

Önceki Haber Sonraki Haber

FİRMA HABERLERİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Kalıpçılar, ithalatın teşvik edilmesine karşı acil önlem istiyor

09.10.2019 - İSTANBUL

Kalite sorunlarına rağmen düşük maliyet nedeniyle kalıp ithal edilmesinin stratejik bir sektör olan kalıpçılık sektörüne darbe vurduğunu söyleyen UKUB Başkanı Şamil Özoğul, yerli üreticinin desteklenmesini istedi.... Devamı

TSKB'den ilk çeyrekte 185 milyon lira net kâr

02.05.2019 - İSTANBUL

TSKB Genel Müdürü Suat İnce, "Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı sonuçlar elde ettik" dedi.... Devamı

İzmirli turizmciler ödüllendirildi

22.04.2019 - İZMİR

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün 11. İzmir Turizm Ödülleri, 43. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen törenle verildi.... Devamı

Mekem Robot, dünya devlerine otomasyon tedarikçisi oluyor

08.10.2018 - KONYA

Mekem Robot, dünyaca ünlü Alman markası Homag ile işbirliği protokolü imzaladı.... Devamı

Akçalı, Avrupa'da fabrika açıyor

04.10.2018 - İSTANBUL

Akçalı Şirketler Grubu CEO'su M. Akın Akçalı, "Avrupa'da kuracağımız üretim tesisi 2019'da üretime başlayacak" dedi. ... Devamı