ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mina Kozmetik Başarı Hikayesi

Mina Kozmetik Day. Tük. Mam. İnş. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti

1994 yılından bu yana Diyarbakır’da toptan ve perakende kozmetik ürünlerinin ticareti konusunda faaliyet gösteren Mina Kozmetik; Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile Alman Kalkınma Bankası işbirliğiyle yürütülen SELP II Projesi kapsamında İş Bankası`ndan kredi kullanarak ikinci mağazasını açmıştır.Devamı

Artan alt ve üst yapı yatırımları iş makinelerine olan talebi artırdı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.12.2018 Pazartesi - İSTANBUL

Makine İhracatçıları Birliği'nden alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı.


Özellikle konut projeleri ve kamu yatırımlarının yanı sıra Türkiye'nin belirlediği yatırım hedeflerinin iş makinelerine olan talebi artırdığına dikkat çeken sektör temsilcileri, daha çok büyük ölçekli projelerin Türkiye iş makineleri sektörünün gelişiminde kayda değer rol oynadığı görüşünde birleşiyor. Bunun yanında Türkiye'de son yıllarda artan alt ve üst yapı yatırımları ile iş makinelerine olan talebin arttığını söyleyen temsilciler, sektörün küresel ölçekteki mevcut konumunu güçlendirmek istediğini ifade ediyor.

İş makineleri sektörüne hareketlilik kazandıran gelişmelerin başında inşaat ve altyapı çalışmaları gelirken, son yıllarda Türkiye küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin etkisiyle bu konudaki yatırımlarını artırdı. Son dönemde Türkiye'nin; üçüncü havalimanı, Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul Projesi, yeni hızlı tren projeleri, enerji yatırımları ve kentsel dönüşüm gibi devam eden ve yapılması planlanan büyük çaplı projelerine odaklanan Türkiye iş makineleri sektörü, söz konusu alt ve üst yapı projelerinden aldığı payı artırarak, gerek Avrupa'da gerekse global ölçekte konumunu güçlendirmek istiyor.

Makine İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı. Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkeleri başlıca ihracat pazarları arasına katan sektör, AB ülkelerinde kullanılan makine sayısını da artırdı. Sektörün bu yıl eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre Hollanda'ya gerçekleştirdiği inşa at ve maden makineleri ihracatı yaklaşık üç katına çıkarken, Fransa'ya ihracatı ikiye katlandı. Türkiye inşaat sektörünün özellikle Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu bölgelerindeki etkin deneyiminin, yerli makinelerin bilinirliğine olumlu katkı sağladığı dile getiriliyor.

Diğer yandan yük kaldırma, taşıma ve istifleme makineleri sektörü, bu yılın üçüncü çeyreğinde ihracatını yüzde 31.7 artırarak, 267.6 milyon dolara çıkardı. Bu segmentte ihracat yapılan ülkeler arasında Cezayir, Almanya ve ABD ilk sıralarda yer aldı. Bunun yanında sektör Romanya ve Hollanda'ya ihracatını yaklaşık iki katına çıkardı. Sektör temsilcilerine göre, Türkiye'de 10 yılını tamamlamış aktif iş makinelerinin sayısının yaklaşık 120 bin adet olması, bu alanda gerekli dönüşümün henüz sağlanamadığını ve yapacak çok şeyin olduğunu gösteriyor.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalar arttı

Son dönemde Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalarını da artıran Türkiye iş makineleri üreticileri, bu kapsamda özellikle çevreye duyarlı makinelerin üretilmesine odaklandı. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi küçük boyutlarda makine üretimini daha çok tercih etmeye başlayan üreticiler, Ar-Ge ve inovasyon kapsamında yaratacakları katma değerle hem globalde rekabet edebilme gücünü hem de ihracatını artırmayı planlıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

KOBİ'lere 'siber' paket

20.03.2019 - İSTANBUL

Artan dijitalleşme siber riskleri de artırdı. Siber riskler sadece bankaların ya da bireylerin değil şirketler nezdinde de üretime tehdit oluşturmaya başladı.... Devamı

"İnşaat sektörü 300 milyar dolarlık büyüklüğe oynuyor"

20.03.2019 - İSTANBUL

TİM Genel Sekreteri Alkin, "İhracat 100 milyar dolar, yurt dışı müteahhitlik gelirleri 100 milyar dolar, iç piyasada 100 milyar dolar olmak üzere yapı malzemesi endüstrimiz ve inşat sektörümüz 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe oynuyor" dedi.... Devamı

İhracat birim endeksi düştü, miktar arttı

20.03.2019 - ANKARA

İhracat birim değer endeksi, ocakta yıllık bazda yüzde 5.5, ithalat birim değer endeksi yüzde 3.1 geriledi. ... Devamı

YD-ÜFE şubatta yüzde 31 arttı

20.03.2019 - ANKARA

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,71 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı.... Devamı

TİM ihracat meşalesini bu kez 'Doğu Anadolu Meclisi' ile Erzurum'da yaktı

19.03.2019 - ERZURUM

TİM'in, bölgesel meclislerinin ikincisi "TİM Doğu Anadolu Meclisi" olarak Erzurum'da gerçekleştirildi.... Devamı