ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

Artan alt ve üst yapı yatırımları iş makinelerine olan talebi artırdı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.12.2018 Pazartesi - İSTANBUL

Makine İhracatçıları Birliği'nden alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı.


Özellikle konut projeleri ve kamu yatırımlarının yanı sıra Türkiye'nin belirlediği yatırım hedeflerinin iş makinelerine olan talebi artırdığına dikkat çeken sektör temsilcileri, daha çok büyük ölçekli projelerin Türkiye iş makineleri sektörünün gelişiminde kayda değer rol oynadığı görüşünde birleşiyor. Bunun yanında Türkiye'de son yıllarda artan alt ve üst yapı yatırımları ile iş makinelerine olan talebin arttığını söyleyen temsilciler, sektörün küresel ölçekteki mevcut konumunu güçlendirmek istediğini ifade ediyor.

İş makineleri sektörüne hareketlilik kazandıran gelişmelerin başında inşaat ve altyapı çalışmaları gelirken, son yıllarda Türkiye küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin etkisiyle bu konudaki yatırımlarını artırdı. Son dönemde Türkiye'nin; üçüncü havalimanı, Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul Projesi, yeni hızlı tren projeleri, enerji yatırımları ve kentsel dönüşüm gibi devam eden ve yapılması planlanan büyük çaplı projelerine odaklanan Türkiye iş makineleri sektörü, söz konusu alt ve üst yapı projelerinden aldığı payı artırarak, gerek Avrupa'da gerekse global ölçekte konumunu güçlendirmek istiyor.

Makine İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı. Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkeleri başlıca ihracat pazarları arasına katan sektör, AB ülkelerinde kullanılan makine sayısını da artırdı. Sektörün bu yıl eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre Hollanda'ya gerçekleştirdiği inşa at ve maden makineleri ihracatı yaklaşık üç katına çıkarken, Fransa'ya ihracatı ikiye katlandı. Türkiye inşaat sektörünün özellikle Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu bölgelerindeki etkin deneyiminin, yerli makinelerin bilinirliğine olumlu katkı sağladığı dile getiriliyor.

Diğer yandan yük kaldırma, taşıma ve istifleme makineleri sektörü, bu yılın üçüncü çeyreğinde ihracatını yüzde 31.7 artırarak, 267.6 milyon dolara çıkardı. Bu segmentte ihracat yapılan ülkeler arasında Cezayir, Almanya ve ABD ilk sıralarda yer aldı. Bunun yanında sektör Romanya ve Hollanda'ya ihracatını yaklaşık iki katına çıkardı. Sektör temsilcilerine göre, Türkiye'de 10 yılını tamamlamış aktif iş makinelerinin sayısının yaklaşık 120 bin adet olması, bu alanda gerekli dönüşümün henüz sağlanamadığını ve yapacak çok şeyin olduğunu gösteriyor.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalar arttı

Son dönemde Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalarını da artıran Türkiye iş makineleri üreticileri, bu kapsamda özellikle çevreye duyarlı makinelerin üretilmesine odaklandı. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi küçük boyutlarda makine üretimini daha çok tercih etmeye başlayan üreticiler, Ar-Ge ve inovasyon kapsamında yaratacakları katma değerle hem globalde rekabet edebilme gücünü hem de ihracatını artırmayı planlıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Topraksız tarım için model çalışma yürütülüyor

25.06.2019 - KAYSERİ

Girdi maliyetlerinde tasarruf sağlayan, kalite ve rekolte olarak daha verimli sonuçlar elde edilen topraksız tarım modeli Kayseri'de de yaygınlaşıyor.... Devamı

Reel kesimin güveni arttı

24.06.2019 - ANKARA

Reel Kesim Güven Endeksi, haziranda bir önceki aya göre 3,6 puan artarak 102,5 oldu. ... Devamı

Beyaz eşya satışlarında yüzde 20 düşüş

24.06.2019 - İSTANBUL

Beyaz eşya pazarındaki daralma Mayıs ayında devam ederken, iç satışlar 20 gerileme kaydetti. TÜRKBESD, taksit sayısının 12'den 18'e çıkartılmasının talebi canlandırabileceğini öngörüyor.... Devamı

Kapasite kullanımı haziranda arttı

24.06.2019 - ANKARA

Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı verilerini açıkladı.... Devamı

İnşaat maliyetinde yüzde 26 artış

21.06.2019 - ANKARA

İnşaat maliyet endeksi (İME), 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,41 arttı. ... Devamı