ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Doğuş Elektrik Başarı Hikayesi

Doğuş Elektrik İnş. Taah. San. Tic. A.Ş.

Gaziantep`te, elektrik ve tesisat malzemeleri alanında faaliyet gösteren Doğuş Elektrik, teknolojik gelişmeleri sektörüne uygulayarak müşterilerine sunduğu çözümlerle hergün daha da büyüyor...Devamı

Artan alt ve üst yapı yatırımları iş makinelerine olan talebi artırdı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.12.2018 Pazartesi - İSTANBUL

Makine İhracatçıları Birliği'nden alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı.


Özellikle konut projeleri ve kamu yatırımlarının yanı sıra Türkiye'nin belirlediği yatırım hedeflerinin iş makinelerine olan talebi artırdığına dikkat çeken sektör temsilcileri, daha çok büyük ölçekli projelerin Türkiye iş makineleri sektörünün gelişiminde kayda değer rol oynadığı görüşünde birleşiyor. Bunun yanında Türkiye'de son yıllarda artan alt ve üst yapı yatırımları ile iş makinelerine olan talebin arttığını söyleyen temsilciler, sektörün küresel ölçekteki mevcut konumunu güçlendirmek istediğini ifade ediyor.

İş makineleri sektörüne hareketlilik kazandıran gelişmelerin başında inşaat ve altyapı çalışmaları gelirken, son yıllarda Türkiye küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin etkisiyle bu konudaki yatırımlarını artırdı. Son dönemde Türkiye'nin; üçüncü havalimanı, Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul Projesi, yeni hızlı tren projeleri, enerji yatırımları ve kentsel dönüşüm gibi devam eden ve yapılması planlanan büyük çaplı projelerine odaklanan Türkiye iş makineleri sektörü, söz konusu alt ve üst yapı projelerinden aldığı payı artırarak, gerek Avrupa'da gerekse global ölçekte konumunu güçlendirmek istiyor.

Makine İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) alınan bilgilere göre, ihracata katkısıyla stratejik öneme sahip olan Türkiye iş makineleri sektörü, eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre ihracatını yüzde 28.2 artırarak, 862 milyon dolara çıkardı. Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkeleri başlıca ihracat pazarları arasına katan sektör, AB ülkelerinde kullanılan makine sayısını da artırdı. Sektörün bu yıl eylül ayı itibarıyla 2017 yılının aynı dönemine göre Hollanda'ya gerçekleştirdiği inşa at ve maden makineleri ihracatı yaklaşık üç katına çıkarken, Fransa'ya ihracatı ikiye katlandı. Türkiye inşaat sektörünün özellikle Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu bölgelerindeki etkin deneyiminin, yerli makinelerin bilinirliğine olumlu katkı sağladığı dile getiriliyor.

Diğer yandan yük kaldırma, taşıma ve istifleme makineleri sektörü, bu yılın üçüncü çeyreğinde ihracatını yüzde 31.7 artırarak, 267.6 milyon dolara çıkardı. Bu segmentte ihracat yapılan ülkeler arasında Cezayir, Almanya ve ABD ilk sıralarda yer aldı. Bunun yanında sektör Romanya ve Hollanda'ya ihracatını yaklaşık iki katına çıkardı. Sektör temsilcilerine göre, Türkiye'de 10 yılını tamamlamış aktif iş makinelerinin sayısının yaklaşık 120 bin adet olması, bu alanda gerekli dönüşümün henüz sağlanamadığını ve yapacak çok şeyin olduğunu gösteriyor.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalar arttı

Son dönemde Ar-Ge ve inovasyona yönelik harcamalarını da artıran Türkiye iş makineleri üreticileri, bu kapsamda özellikle çevreye duyarlı makinelerin üretilmesine odaklandı. Otomotiv endüstrisinde olduğu gibi küçük boyutlarda makine üretimini daha çok tercih etmeye başlayan üreticiler, Ar-Ge ve inovasyon kapsamında yaratacakları katma değerle hem globalde rekabet edebilme gücünü hem de ihracatını artırmayı planlıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'den 32 ülkeye kestane ihracatı

17.01.2019 - İZMİR

Türkiye'nin kestane ihracatı geçen yıla göre yüzde 17 artarak 43 milyon 300 bin dolara çıktı. ... Devamı

Savunma sanayiine son bir yılda 53 yeni proje eklendi

17.01.2019 - ANKARA

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın bünyesinde yürüttüğü proje sayısı 2018 sonunda 610 oldu.... Devamı

IPARD projeleri TOBB desteğiyle ücretsiz hazırlanacak

17.01.2019 -

IPARD kapsamında başvuracak projeler içinde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak.... Devamı

"Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız"

16.01.2019 - GAZİANTEP

GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Topçuoğlu, "GAOSB olarak, savunma sanayiine yatırım yapacak firmalara gerekli desteği vermeye hazırız. Gerekirse yatırımla ilgili binaları OSB olarak biz inşa eder ve yatırımcıya kiraya verebiliriz" dedi.... Devamı

Erciyes Teknopark büyük ölçekli üretim parkları oluşturacak

16.01.2019 - KAYSERİ

Doluluk oranı yüzde 85'i geçen ve 230 teknoloji tabanlı Ar-Ge firmasının faaliyet gösterdiği Erciyes Teknopark, belirli ölçeklerde büyüme kaydettiği için yeni alan arayışına giren firmalar için bu yıl büyük ölçekli prototip geliştirme tesisi yapacak.... Devamı