ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

Anadolu kaplanları 'hologram' kullanımında öncülük yapıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

25.02.2013 Pazartesi - İSTANBUL

Türkiye'de hologram kullanımı artarken, buna en yatkın firmalar Anadolu'dan çıktı.

 

En çok çay paketini açarken görüyoruz onları. Kitapların ya da CD'lerin korsan olup olmadığını arkasındaki rengarenk etiketlerden okuyoruz. Hologram hayatımıza 90'lı yıllarda girdi.

Ancak 'modern zamanın mührü' hızla kabul gördü. Ürünlerin ve evrakların taklit edilmemesi için kullanılan holograma en yoğun ilgi Anadolu sanayicisinden geldi. Özellikle Adana, Gaziantep, Bursa, Konya ve Kayseri gibi kentlerdeki firmalar artık taklit edilmemek için hologram etikete yoğun ilgi gösteriyor.

Dünyanın sayılı hologram etiketi üreticilerinden Hindistan merkezli Shiram Veritech Solutions'ın Türkiye Distribütörü Krl Hologram'ın Genel Müdürü Ferman Kırali, Türkiye'de hologram kullanma eğilimlerini anlattı.

 'Her firma hologram etiketi kullanabilir' Hologram için sektör sınırlamaları olmadığını kaydeden Kırali, "Her firma hologram etiketi kullanabilir. Hatta geçtiğimiz günlerde bir perde raycısı bile bizden teklif istedi. Genelde gıda sektöründen talep geliyor. Gıda firmaları taklidi önlemek için mutlaka hologram kullanmalı. Türkiye'deki gıda firmalarının ancak yüzde 10'u hologram kullanıyor. Bir de oto yedek parça sektörü hologramlara ilgi gösteriyor" diye konuştu.

'Sektör çok yol kat etti yeni gizlilikler geldi'

Hologramın zor bir teknoloji olduğunu anlatan Kırali, taklit edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, gerekçelerini, "Sektör çok yol kat etti, yeni gizlilikler geldi. İki makine alayım da hologram üreteyim demek mümkün değil. Bir de hologram yapıştığı zeminden sökülmeye çalışıldığı zaman imha oluyor. Özel bir yapışkanı var. Böylece hologram sökülüp başka bir yere uygulanamıyor. Ayrıca Uluslararası Hologram Üreticileri Birliği (IHMA) her bildirilen logolu hologramın takibini yapıyor. Üretilen bütün hologramlar IHMA'ya kayıtlı" şeklinde sıraladı. Ferman Kırali, Türkiye'den ithalat yapan bazı Avrupalı ülkelerin firmalarının hologram istediklerini kaydetti.

"Hologram kullanan firmalar markasının ürünün arkasında durduğunu gösteriyor" diyen Kırali, "Rafta hologramlı ürün de bir adım öne çıkıyor. Bazıları kıymetli evraka hologram yapıştırıyor. Büyük spor kulüpleri lisanslı ürünleri için logolu hologramlarla raflarda yer alıyorlar. Güvenlik arz eden tüm kağıtlarda da hologram kullanılıyor. Firmalar zarfların ağzına da kendi iç yazışmalarında hologram etiketi kullanabiliyorlar. Firmaların her ihtiyacına uygun çözümler sunulabilir" ifadesini kullandı. Hologrom konusunda tüketici duyarlılığının arttığına dikkat çeken Kırali, tüketicilerin bilinçlendiğini, bir kez hologramlı ürün alan kişilerin aynı ürünü tekrar aldıklarında hologram aradığını kaydetti.

Parası çalınan firma kapımızı çalıyor

Kırali, "Biz tüm Türkiye'ye hizmet veriyoruz. İstanbul, Bursa gibi kentlere ürün yolluyoruz" diyerek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Hologram teknolojisine en hızlı giriş yapan kent ise Konya, ardından Kayseri geliyor. Anadolu kaplanları, İstanbul sanayisinden hologram anlamında daha bilinçli, istekli ve cesaretliler. Ürünleri taklit edilen, adeta cebinden parası çalınan firmalar hologram kullanmaya daha eğilimliler."

Son olarak bir hologramın nasıl alınabileceğini anlatan Ferman Kırali, şunları söyledi: "Çok düşük adette hologram isteyen firmalara hazır hologram öneriyoruz. Onların üzerinde logoları bulunmuyor. Minimum 10 bin adet hologram talep edenler için logolu ürünler basabiliyoruz. En küçük ebadımız 10X10 milimetre. Bir firma siparişi verdiğinde 30 günde teslim edebiliyoruz."

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı