ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bağdat Baharat Başarı Hikayesi

Bağdat Baharatları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yarım asır önce büyük bir ideal ve cesaretle yola çıkan ve bugün sektöründe lider kuruluşlardan biri olan Bağdat Baharat, 60`lı yılların başında Mustafa Danacı tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla kurularak bugünlere geldi. Devamı

49 kentte 5084 alarmı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

25.12.2012 Salı - İSTANBUL

İş çevreleri, eski teşvik yasası 5084'ün 'istihdam teşviği'nde sürenin uzamasını istiyor. Ancak sürenin bitmesine bir hafta kala hala sonuç yok. İşçiler de tedirgin. Teşvikten yararlanan 49 ilde odalar seslerini duyurmaya çalışıyor.

İSTANBUL - 5084 Sayılı Teşvik Yasası'nın öngördüğü "sigorta primi işveren hissesi desteği"nde uygulama süresinin dolmasına bir haftadan az bir zaman kaldı. Uygulamadan yararlanan 49 ilde ticaret odaları, sanayi odaları, diğer iş örgütleri, KOBİ'ler, yatırımcılar tedirgin. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Uygulamanın uzatılması konusunda çabalarımız devam ediyor. Özellikle KOBİ'lerden çok talep geliyor" dedi.

Bu arada, uygulama kapsamındaki 49 ilden eylem haberleri geliyor. Rize'de pankart açılarak konu Başbakan Erdoğan'a iletilmeye çalışılmıştı. Önceki gün de Trabzon'da yasa kapsamında istihdam edilen bin işçi yol kapatarak eylem yaptı. Trabzon OSB'de olağanüstü bir toplantıda ne yapılması gerektiği tartışıldı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 49 ilin tamamı, TOBB'la irtibatta, konuyu tartışmayı sürdürüyor. Son bir hamle ile konuyu hükümetin, özellikle de Başbakan Erdoğan'ın dikkatine getirmek için ne yapılması gerektiği tartışılıyor.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik mevzuatı çıktığı, eski mevzuattan kaynaklanan bazı desteklerin de birkaç kez zaten uzatıldığı için yeni bir uzatmaya sıcak bakmıyor. Bakan Çağlayan, son olarak CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu'nun verdiği yazılı soru önergesine cevabında, yeni teşvik sisteminin 19 Haziran'da yürürlüğe girdiğini hatırlattı ve gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri tahsisi ve enerji desteği olmak üzere 4 farklı destek unsuru olan eski teşvik sisteminin 31 Aralık'ta sona ereceğini, süre uzatımı olmayacağını söyledi.

2009 yılında uzatılmıştı

5084 sayılı teşvik yasası 2004 yılında çıkarılmıştı. 28 Ocak 2009'da kabul edilen 5951 sayılı "Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"da yer alan 10 madde ile 49 il ve 2 ilçede 2004 yılından beri uygulanmakta olan 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Kanununda yer alan sigorta primi işveren hissesi desteği yararlanma süresi 5084 sayılı yasadan yararlanan tüm işyerleri için 2012 yılına kadar uzatılmıştı. Bu süre bir hafta sonra 31 Aralık 2012 itibariyle doluyor.

Büyük tazminat yükü korkutuyor

Süresi uzatılan istihdam teşviki kapsamında istihdam edilen kişi sayısı 766 bin. Uzatma olmaması halinde bu kadar sayıda çalışanın tamamı olmasa da önemli bir kısmının işten çıkarılacağı, işsiz kalacağı beklentisi var. Konuyu dile getiren işadamlarından Gündoğdu Mobilya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Gündoğdu "İşsizliğe 2 puan etki edebilecek bir konu bu. Hesabını yaptık. Ayrıca bu kadar işçinin işsiz kalması demek, diğer taraftan işverenlerin birden bire büyük bir tazminat yükü ile karşı karşıya kalması anlamına da geliyor. Bu konuya bütün yönleriyle bakılmalı" dedi.

Hisarcıklıoğlu: Çabalar devam ediyor

TOBB bu konuyu başından bu yana yakından takip ederek ilgili bakanlara talepleri iletti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada da "Sadece odalardan değil bana özellikle KOBİ'lerden talep geldi, geliyor. Telefonla, e - posta yoluyla ulaşıyorlar. Taleplerin tamamını, ilgili bakanların tamamına ilettik. Siyasilerin vereceği bir karar. Biz çabalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

İstihdam teşvikinden yararlanan 49 ilin iş çevreleri, çalışanların da desteğini alarak bu konuda birçok girişimde bulundu. Konu için milletvekilleri devre ye konuldu. Bu milletvekilleri çeşitli vesilelerle konuyu gündeme taşıdılar. CHP'li milletvekilleri de konu ile ilgilendiler. Son olarak AK Parti İl Başkanları toplantısında Başbakan Erdoğan'ın dikkatine sunuldu. Zaman çok sıkıştığı için son bir çabayla konu tekrar gündeme getiriliyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı