ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

3. Havalimanı Yeniköy ile Akpınar arasına yapılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

20.11.2012 Salı - İSTANBUL

İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı'nın Karadeniz kıyısında eski maden ocakları bölgesinde Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında 90 milyon metrekare alanda yapılacak.
Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binalı Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı'nın Karadeniz kıyısında eski maden ocakları bölgesinde Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında 90 milyon metrekare alanda yapılacağını açıkladı.

Bakanlığının 2013 Yılı Bütçesini Meclis Plan Bütçe Komisyonuna sunan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlığın elinde 431 adeti ana proje olmak üzere toplam 3 bin 668 proje bulunduğunu, bunların toplam tutarının 168 milyar 686 milyon TL, harcanan kısmının 81 milyar 501 milyon TL, kalan proje tutarının ise 87 milyar 186 milyon TL olduğunu kaydetti. 2013 Yılında 434 adet projeye devam edileceğini belirten Yıldırım, 102 adet projeye başlayacaklarını, 111 projenin ise biteceğini söyledi.

2013 yılı Bakanlık Merkez ve bağlı kuruluşlarının bütçe teklifi toplamının 19 milyar 182 milyon TL olduğunu, şehir içi metro yatırımları da dahil olmak üzere toplam yatırımlara ayrılan kısmının 8 milyar 366 milyon TL olduğunu belirten Yıldırı, "Bu ödenek yıl içinde yaptığımız ödenek artışları ile çok daha yüksek meblağlara ulaşmaktadır" dedi. Yıldırım, 2013 Yılında karayolu, demiryolu, haberleşme, havayolu ve denizcilik yatırımlarının toplamının bir önceki yıla göre yüzde 9.6'lık bir artış göstererek 13 milyar 898 milyon 150 bine çıktığını belirten Yıldırım, demiryolu yatırımlarının 7 milyar 808 milyon 500 bin TL, karayolu yatırımlarının 3 milyar 862 milyon 612 bin TL, haberleşme yatırımlarının 971 milyon 538 bin TL, havayolu yatırımlarının 728 milyon TL, denizcilik yatırımlarının 527 milyon 500 bin TL olduğunu belirtti.

Yüksek hızlı tren işletmeciliğinde Avrupa'da 6., dünyada ise 8. duruma gelindiğini kaydeden Yıldırım, "Ankara-Eskişehir hattından sonra, yapım itibariyle dünyanın en hızlı, en ekonomik Yüksek Hızlı Tren güzergahı olan Ankara-Konya hattı tamamen Türk mühendis ve girişimcilerinin, Türk işçilerinin alın ve akıl teriyle inşa edildi ve hizmete verildi. Halkımızın yarım asırlık rüyası gerçekleştirildi. İstanbul'u,  Bursa'yı, Yozgat'ı, Sivas'ı, İzmir'i, Bilecik'i, Sakarya'yı, Kocaeli'ni, Afyon'u, Uşak'ı Manisa'yı hızlı trene kavuşturmak için yoğun şekilde çalışıyoruz" dedi.

16 bin km bölünmüş yol yapıldı

"Sadece 6 ilini bölünmüş yol ile bağlayan Türkiye'den, bugün 74 iline bölünmüş yol götüren hızlı demiryolunu birçok iline yayma çabasında olan bir Türkiye ye geldik" diyen Yıldırım, bölünmüş yol uzunluğu 16 bin kilometreye ulaştığını kaydetti. Yapılan bu bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufu katkısının yıllık 10.4 milyar TL'yi aştığını belirten Yıldırım, "Ayrıca sağladığı konfor ve can güvenliğinin bedeli maddi olarak değerlendirilemez, ölçülemez" dedi. Yıldırım,  2003 yılında yurt dışında 60 noktaya uçuş yapılırken bugün yurt dışında 92 ülkede 192 noktaya uçuş yapıldığını belirterek, "Nokta sayısı itibariyle dünyada ilk 10 Ülkesi içine girdik. AB de 3. Havayolu, dünyada 10.sıraya geldik" dedi. Yıldırım, denizcilikte 22.5 milyon DWT'luk filo kapasitesi ile dünyada 15. sıraya gelindiğini de belirterek, "Kara Listedeki denizciliğimiz 5 yıldır artık beyaz listede yer alıyor" diye konuştu.

Yıldırım, demiryolları projelerinde, Marmaray'ın ve Ankara-İstanbul YHT'nin 2013'ün içinde tamamlanacağını belirtti. Bakan Yıldırım bütçe görüşmeleri sırasında İstanbul'da yapılacak 3. havalimanın yerinin açıkladı. 3. havalimanının Yeniköy ve Akpınar Köyleri arasında 90 milyon metrekare bir alanda yapılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, bu bölgenin eski maden ocakları bölgesinde ve Karadeniz Kıyısına yakın bir yer olduğunu kaydetti.

Yeni havaalanı, en çok Baklalı'ya yarayacak

Yeni havalimanı ile ilgili değerlendirme yapan Emlaxell Genel Müdürü Hakan İsmetoğulları,  3. Havalimanı'nın yapılacağı Akpınar Köyü ile Yeniköy arasında satılık çok arazi olduğunu belirterek, "Akpınar Köyü'ndeki arazilerin büyük bölümü ya hazine arazisi ya da dolgu alanlarından oluşuyor. Sadece köylüye ait arazi var" dedi. Akpınar Köyü'nde şu anda metrekare fiyatlarının 30 TL ile 100 TL arasında olduğunu kaydeden İsmetoğulları, "En çok değerlenecek araziler ise havalimanın kurulduğu alandan çok havaalanına 5-10 kilometre mesafedeki alanlar olacak. Çünkü, havalimanına yakın bölgelerde çok yüksek binaya izin verilmiyor. Ancak bu alanın dışına çıkıldığında daha yüksek bina yapılabiliyor" dedi. Bu alanlar arasında Baklalı, Durusu, Tayakadın ve Boyalık'ın yer aldığını aktaran İsmetoğulları, özellikle 3. köprü ve havalimanın yollarının kesiştiği nokta olan Baklalı'da çok yüksek artışlar beklediklerini söyledi. İsmetoğulları, havalimanı inşası için kazma vurulduktan sonra ise fiyatların en az 2 ve 3 katlanmaya başlayacaklarını kaydetti.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asansör sektörü Kütahya'da buluşuyor

25.02.2020 - KÜTAHYA

Asansör sektöründeki sorunların ele alınması, iş birliğinin artırılması, gelecek vizyonu oluşturulması ve kalite standartları konularının konuşulması amacıyla sektör Kütahya'da bir araya gelecek.... Devamı

Yapı ruhsatları sayısı bir yılda yarıya indi

24.02.2020 - ANKARA

TÜİK verilerine göre, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 48,3, yüzölçümü yüzde 52,4, değeri yüzde 43,8, daire sayısı yüzde 53,9 azaldı.... Devamı

Sanayide kapasite kullanım oranı arttı

24.02.2020 - ANKARA

Şubat ayında imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı yüzde 76 olarak açıklandı. Kapasite kullanım oranı bir önceki ay yüzde 75,5 puan seviyesindeydi. ... Devamı

"Isı pompası doğal gazdan sonra en ekonomik sistem"

21.02.2020 - BURSA

BUSİAD tarafından, "Endüstride ısı pompaları uygulamaları" konulu seminer düzenlendi. ... Devamı

Tekstil Zirvesi'nde sektörün geleceği tartışıldı

20.02.2020 - BURSA

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Topluluğu tarafından ilk kez düzenlenen Tekstil Zirvesi (TEXSUM'20) Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde başladı.... Devamı