ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

3. havalimanı Terkos Gölü yakınına yapılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

31.10.2012 Çarşamba - İSTANBUL

İstanbul'a yapılacak olan 3. havalimanının yeri belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "3. havaalanı için Terkos Gölü'ne yakın alanlar düşünülüyor" diye konuştu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Sayın Başbakanımızın talimatıyla kuzeyde, gelecekte yılda 150 milyon yolcu kapasiteli 5 pist veya 6 pist gerekirse geliştirebilme imkanı olan, ilk etapta 100 milyon yolcu taşıyacak havaalanının startı veriliyor. Zannediyorum bu yıl içerisinde ihalesi de yapılabilir" dedi.

Topbaş, Kağıthane Belediyesi'nde düzenlediği basın toplantısında İstanbul'da yapılması planlanan üçüncü havaalanıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1970'li yılların başında Atatürk Havalimanı yapılırken, kendisinin de hocası olan Hayati Tabanlıoğlu'nun "yılda 3 milyon yolcu kapasiteli" diye bahsettiğini anımsatan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'un nüfusu 2.5 milyonun altındaydı. Biz de hocamıza (bu kadar büyük bir havaalanı nasıl düşündünüz) demiştik. Ama bugün 34 milyon yolcuyu taşıyor ve yetmiyor. Sayın Başbakanımızın talimatıyla kuzeyde, gelecekte yılda 150 milyon yolcu kapasiteli 5 pist veya 6 pist gerekirse geliştirebilme imkanı olan ilk etapta 100 milyon yolcu taşıyacak havaalanının startı veriliyor. Zannediyorum bu yıl içerisinde ihalesi de yapılabilir. Çünkü çalışmalar hızlı bir şekilde gidiyor. Veya gelecek yıl."

Topbaş, şu andaki Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini aştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çok zorlanıyor. Hele lodos olduğu zaman. Bekleme süresi artıyor. Oradaki 2.5 pistle tabi ki bu iş zor. İstanbul çok şükür dünyayı karşılayan, ev sahipliği yapan, dünyanın dikkatini çeken ve burada bulunmanın bir ayrıcalık olarak kabul edildiği sürece girdi. Havaalanlarımız yetmeyecek hale geldi. Milletçe bundan gururluyuz. Bu başarıyı birlikte yakaladık. Her alanda dünya ticaretiyle, ilişkileriyle olsun, turizmle olsun İstanbul'un ve Türkiye'nin payı giderek artmakta, bunu hep birlikte görüyoruz."

Topbaş, bir gazetecinin "Havaalanının yeri tam olarak belli mi?" sorusuna ise "Yeri kuzeyde Terkos Gölü'ne yakın alanlar içerisinde. Orada düşünülmekte" yanıtını verdi. Başka bir gazetecinin uzmanların yer konusundaki eleştirilerine ilişkin sorusu üzerine Topbaş, şöyle konuştu:

"Haritalara bakılırsa o görünen nokta, maden ocakları diye bildiğimiz, tamamen bir savaş alanına dönmüş, yeşil alanı olmayan, geçmişte makilik olarak bildiğimiz yer. Ay yüzeyine benzeyen bozuk bir alan bahsedilen yer. Orası orman alanı değil. Oradan hızlı bir erişim, bir metro ile kent merkezine eriştirilecek bir çalışma var. O bölge denize inme imkanı veriyor. Genelde havaalanları deniz inişi dikkate alınarak yapılmakta." "Kentte bu kadarla yetinmemiz mümkün değil" diyen Kadir Topbaş, giderek gelişen ve dünyayla rekabet eden bir kente, uluslararası ölçekte en büyük havaalanını yapmak zorunda olduklarını ifade etti.

Bölgede 3'üncü el satışlar yapılıyor

Turyap Çatalca Temsilcisi Hüseyin Sultar, 3. havalimanın yapılacak bölgede alımların çok önceden yapıldığını belirterek, "Şu anda 2'nci ve 3'üncü elde ve pirimler yapılmış durumda" dedi. Bu nedenle alıcı için bundan sonra çok büyük yarar sağlamayacağını ancak önceden alanlar için çok büyük bir yarar sağlayacağını iddia eden Sultar, "kamuoyu Silivri'ye yönlendirilmiş olsa da bilenlerin buraya yatırımını yaptığını" kaydetti. Sultar, halen açıklanan 3. havalimanı bölgesinde tarım ve hayvancılık yapıldığını aktardı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asansör sektörü Kütahya'da buluşuyor

25.02.2020 - KÜTAHYA

Asansör sektöründeki sorunların ele alınması, iş birliğinin artırılması, gelecek vizyonu oluşturulması ve kalite standartları konularının konuşulması amacıyla sektör Kütahya'da bir araya gelecek.... Devamı

Yapı ruhsatları sayısı bir yılda yarıya indi

24.02.2020 - ANKARA

TÜİK verilerine göre, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 48,3, yüzölçümü yüzde 52,4, değeri yüzde 43,8, daire sayısı yüzde 53,9 azaldı.... Devamı

Sanayide kapasite kullanım oranı arttı

24.02.2020 - ANKARA

Şubat ayında imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı yüzde 76 olarak açıklandı. Kapasite kullanım oranı bir önceki ay yüzde 75,5 puan seviyesindeydi. ... Devamı

"Isı pompası doğal gazdan sonra en ekonomik sistem"

21.02.2020 - BURSA

BUSİAD tarafından, "Endüstride ısı pompaları uygulamaları" konulu seminer düzenlendi. ... Devamı

Tekstil Zirvesi'nde sektörün geleceği tartışıldı

20.02.2020 - BURSA

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Topluluğu tarafından ilk kez düzenlenen Tekstil Zirvesi (TEXSUM'20) Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde başladı.... Devamı