Selahattin Gökmen

Vergi ve Muhasebe Uzmanı

HAKKINDA

Yeminli Mali Müşavir

Bağımsız Denetçi

1969 yılında Merzifon'da doğdu. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünü bitirdi. 1997 yılında açılan meslek sınavını kazanarak Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak Maliye Bakanlığında göreve başladı. 2001 yılında yapılan yeterlik sınavında başarılı olarak Gelirler Kontrolörlüğüne, 2008 yılında ise Gelirler Başkontrolörlüğüne atandı. 2011-2015 tarihleri arasında Vergi Denetim Kurulu İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı’nda Vergi Başmüfettişi olarak görev yaptı. 2016 yılında görevinden ayrılarak Yeminli Mali müşavir olarak çalışmaya başladı.

2002, 2003 ve 2004 yıllarında Vergi Sorunları Dergisi Yayın Kurulu’nda yayın kurulu üyesi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca, 2004-2008 yılları arasında Gelirler Kontrolörleri Derneği İstanbul Şube yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı. 

2007-2008 yıllarında Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığında Gelir İdaresi Grup Müdürü olarak görev yapmış olup, mali ve ekonomik konularda hazırlamış olduğu birçok makalesi başta Vergi Sorunları Dergisi olmak üzere mevzuat dergilerinde yayınlanmıştır.

- 6111 Sayılı kanun kapsamında alacak yapılandırması, matrah artırımı-stok beyanı,

- Yeni Teşvik Sistemi,

- İndirimli kurumlar vergisi 

konusunda hazırlanmış kitapları bulunmaktadır.  

Halen Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetçi olarak çalışmakta olup, vergi kanunları konusunda SMMM ve YMM adaylarına ders ve seminer vermektedir.

Gökmen, evli iki kız babası olup İngilizce bilmektedir.

Türkiyede e-ticaret (mikro ihracat) kapsamında kurulu limited şirketiz. Çin'den ınternet ortamında alınan mallları ABD amazonda satmaktayız. (Transit Ticaret) Bu faaliyetimiz ile ilgili olarak e-fatura yükümlülüğümüz varmı dır, KDV istisnası ve Kurumlar Vergisi İndirimi söz konusu mudur. ? Saygılarımla.

01.02.2021

Merhabalar, Türkiye’de kurulu bir şirketin e-ticaret ile uğraşması durumunda e-fatura ve e-arşiv fatura kullanması gerekir. Bu kapsamda sizin de e-fatura ve e-arşiv fatura kullanmanız gerekir. Müşterileriniz, e-fatura mükellefi olmayacağından e-arşiv fatura kullanmanız gerekir. Sadece transit ticaret yapacaksanız KDV’nin konusuna giren bir işleminiz olmaz. Ancak Amazon üzerinden Türkiye’deki müşterilere satış yaparsanız KDV doğar. Türkiye’de mükellefiyetiniz olduğundan bu satışlardan elde edilen kazanç KDV beyannamesi ise beyan edilmelidir.

X