HAKKINDA

5. ayda kurulmuş firmamıza leasing kullanarak makina almayı düşünüyuoruz. Kefil veya teminat göstermemiz durumunda firmamıza leasing alabilir miyiz?

Teşekkürler.

Muammer Kesgin

23.01.2018

Muammer Bey merhaba,

Yeni kurulmuş olan firmanız üzerinden finansal kiralama işlemi yapabiliriz. Yatırım planınız  ile ilgili  olarak örnek bir ödeme planı oluşturmak için www.isleasing.com.tr adresimizde bulunan size en yakın temsilciliğimiz numaralarımızı aramanızı rica ederiz. Leasing teklifimizi kabul etmeniz durumunda kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecek olup, ancak kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız belirlenebilecektir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim

Bir leasing firmasından aldığımızı binek araç ile yurtdışına çıkmak istiyorum. Leasing şirketi buna muvaffakat vermiyor.
Bu normal midir?

Kudret Dizdar

23.01.2018

Kudret Bey merhaba,

Bu konu ile ilgili olarak ilgili Leasing firması ile görüşmeniz gerekmektedir.Her Leasing şirketinin uygulama farklılıkları olabilmektedir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Bir firmamız leasing ile araç alımı yapmak istiyor. Araç kiralama değil kendi sahibi olacak. Araç aldığı kişinin kesmiş olduğu faturanın % 18 KDV'sini leasing ile alınca % 1 olarak mı ödüyoruz? Burada bir indirim söz konusu mudur?
Araç binek veya iş makinası veya yük nakli geçen % 18'lik kapsamına giren araç olursa bir özel durum var mıdır?

Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim.

Adem Bozkurt

23.01.2018

Adem Bey merhaba,

Leasing ile finanse etmeyi düşündüğünüz binek oto KDV'si %18, iş makinası (Türk Gümrük Tarife Cetvelinin (G.T.İ.P) NO: 84.29 ) %1 kapsamında değerlendirilmektedir. 27.12.2011 tarihli Resmi Gazetede Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren kararname ile belirlenen makine ve teçhizat grubunda yer alanların "Kararın yayın tarihinden sonra düzenlenen finansal kiralama sözleşmeleri" kapsamındaki kiralama ve teslimler için KDV oranı kullanılmış olmamak şartıyla % 1 olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Bu konu ile ilgili olarak %1 KDV kapsamına giren mal grupları listesini görmek istemeniz durumunda http://www.isleasing.com.tr/ adresimizde, Leasing Hakkında bölümündeki Leasingde KDV konusuna bakmanızı rica ederim.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Merhab

Finansal kiralama ile akaryakıt ve LPG istasyonu satın alınabilir mi? 21 yıllık geçmişi olan bir şirketi devraldım. Bu şirket üzerinden satış bedeli 2.000.0000 TL olan akaryakıt istasyonu alımı ile ilgili bilgi rica ediyoru

Teşekkürler,

16.04.2018

Levent Bey merhaba,

Finansal Kiralama yöntemi ile Akaryakıt İstasyonu lease edilebilmektedir.Burada öncelikle tesisin değer tesbiti yapılması gerektiğinden, ekspertiz çalışması yapılması gerekmektedir. Daha sonra ekspertiz değeri üzerinden örnek bir leasing teklifimiz tarafınıza iletilecektir. Leasing teklifimizi kabul etmeniz durumunda kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecek olup, ancak kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız belirlenebilecektir. Yapılan kredi çalışmalarında firmaların bilanço yapısı, yatırımın içeriği, niteliği, firma ve ortaklar hakkında piyasa istihbaratı önem arz etmektedir. Yapılacak kredi değerlendirmesi sonucunda ilave teminat talebi ve/veya işlemin gerçekleştirilememesi söz konusu olabilecektir. Yukarıda belirtilen bilgiler doğrultusunda, yatırım planınız ile ilgili olarak örnek bir ödeme planı talebiniz olduğu durumunda www.isleasing.com.tr adresimizde bulunan size en yakın temsilciliğimiz numaralarını aramanızı rica ederiz.

İyi çalışmalar dilerim,

Şirket kurma aşamasındayız. 2. el cnc makinalarını leasing ile almak istiyoruz.

Şartları nelerdir?

Hülya Ediz

22.11.2018

Hülya Hanım merhaba, İkinci el makina alımlarını da leasing ile finanse etmeniz mümkün olmaktadır Anlaştığınız satıcıdan temin ettiğiniz proforma faturayı tarafımıza ilettiğiniz takdirde ekipmanın yaşı, durumu, kullanım saati gibi özellikleri tarafımızca değerlendirilip, makine ekspertizi yapıldıktan sonra leasing konusu edilip edilemeyeceğinin kararı verilebilecektir. Kararın olumlu olması durumunda tarafınıza leasing teklifimiz iletilecektir. Leasing teklifini kabul etmeniz durumunda kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecektir. Ancak tarafınızca da belirtilmiş olduğu üzere üretim konusuna yeni başlayacağınızdan, yapılacak kredi değerlendirmesi sonucunda ilave teminat talebi ve/veya işlemin gerçekleştirilememesi söz konusu olabilecektir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Tarım leasinginin artış ve azalış sebebini öğrenebilir miyim? Hizmet ve imalat alanındaki kiralamalar sürekli artarken tarım neden hep düşüktür?

Teşekkürler.

Berna Ayyıldız

22.11.2018

Berna Hanım merhaba,

Tarım sektörünün leasing sektöründen aldığı pay söz konusu sektördeki firmaların leasing taleplerinin artmasına bağlı olarak gelişecektir. Son yıllarda sektörün ağırlıklı finansman talebi yeni makina yatırımından ziyade kısa vadeli işletme sermayesi temini, alacak finansmanı ile hayvan ve mahsul kredileridir. Söz konusu işlemler ise leasing ile gerçekleştirilememektedir. Ülkemizin tarım-hayvancılık sektörünün sağlıklı temeller üzerine bina edilmesi ile paralel olarak uzun vadeli makina-ekipman yatırımlarının artacağını ve bu konuda leasinge olan talebin de artabileceği öngörülmektedir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren pazarlama departmanı personeli kullanımı için 2 adet binek oto ihtiyacımızı leasing kullanarak karşılamak istiyoruz. Bu kapsamda; 1-Almayı düşündüğümüz araçlar sıfır mı olmalı? İkinci el araç için leasing kullanabiliyor muyuz? 2-Sıfır almayı düşündüğümüz araçlar için KDV ve ÖTV indiriminden faydalanabiliyor muyuz? 3-Ortalama 4 sene kullanım sonrasında aracı satın almak istersek kalan bakiye peşin mi tahsil ediliyor yoksa taksitlere bölünüyor mu? 4-Dört senelik kullanım sonrasında aracı o yıla ait araçla değiştirmek istersek tekrar teminat ödemek zorunda mıyız? 5- Leasing giderlerini kurum gideri olarak gösterebiliyor muyuz? 6-Leasing kullanabilmek için firma sermayesinin veya kurum ortaklarının geçmiş mali durumları söz konusu olabiliyor mu? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

22.11.2018

Onur Bey merhaba, Binek oto alımınızı leasing ile finanse edebiliriz. Özellikle araç işlemlerinde ekipmanın 2.el değerliliği ön planda tutularak kredi değerlendirilmesi yapılmakta olduğundan, leasing şirketi 2. el araç alımını tercih etmemektedir. Satın almayı düşündüğünüz araç ile ilgili olarak satıcı firmalar ile görüşmeler tarafınızca yapılmakta olup, alınacak olan proforma fatura üzerinden, araç alımlarında oluşacak tüm satın alma masrafları dahil edilerek leasing teklifimiz tarafınıza iletilmektedir. Leasing teklifimizi kabul etmeniz durumunda, kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecektir. Kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız tarafınıza iletilecek olup, kabul etmeniz durumunda finansal kiralama sözleşmemiz imzalanarak ekipmanın satın alma işlemleri başlayacaktır. Kiralama süresi sonunda aracın mülkiyeti tarafınıza devredilmektedir. 24.04.2003 tarih ve 4842 sayılı kanun ile yapılan yeni düzenlemeye göre kiracılar sabit kıymeti kullanma hakkı olarak aktife kaydetmekte ve amortisman ayırıp, yeniden değerleme yapmaktadırlar. Finansal kiralama ile yapılan binek oto işlemlerinde oluşan KDV kurumlar vergisi hesaplamasında gider olarak dikkate alınmakta olup, KDV indirime konu edilmemelidir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba, Konya'da araba kiralama işi yapmak istiyorum ve leasing ile 3 araç almak istiyorum. Mustafa Güneş

15.01.2019

Mustafa Bey merhaba, Öncelikle Türk Ticaret Hükümleri uyarınca bir şirket kurmanız gerekmektedir. Şirket kuruluşu gerçekleştikten sonra araç alımınızı leasing ile finanse edebiliriz . Araç alımlarında oluşacak tüm satın alma masrafları, leasing şirketi tarafından ödenerek aracın maliyetine dahil edilebilmektedir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz aracın özellikleri ve çıplak mal bedeli oluşabilecek masrafları net olarak hesaplayabilmemiz açısından önem arz etmektedir. Aracın modeli ve çıplak mal bedeli belli olduktan sonra www.isleasing.com.tr adresimizde bulunan Konya Şubemizi arayarak yatırımınız ile ilgili leasing ödeme planı talebinde bulunabilirsiniz. Leasing teklifimizi kabul etmeniz durumunda , kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecektir. Kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız tarafınıza iletilecek olup , kabul etmeniz durumunda finansal kiralama sözleşmemiz imzalanarak ekipmanın satın alma işlemleri başlayacaktır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim,

Merhaba, ben çifte vatandaşım, Hollanda'da bir şirketim ve Mersin'de bir şirketim var. Sormak istediğim; Mersin'de rent a car işi yapıyoruz. Biz Hollanda'dan leasing ile alacağımız araçları Türkiye'ye getirip burada kiraya verebilir miyiz? Yani Hollanda'dan leasing ile oradaki şirket adına alacağımız araçları Türkiye'deki rent a car şirketine getirip kullanabilir miyiz ? Teşekkürler iyi çalışmalar. Mustafa Çetereisi

05.09.2019

Mustafa Bey merhaba, Leasing işlemlerinde bildiğiniz üzere 3 taraf bulunmaktadır. Leasing şirketi (Kiralayan), Yatırımcı (Kiracı) ve Satıcı. Mersin'de faaliyet gösteren rent a car şirketiniz kiracı ve Hollanda'da yerleşik olan firmanız satıcı olarak leasing sözleşmesine taraf olabilirler. Araç alımlarında oluşacak tüm satın alma masrafları, leasing şirketi tarafından ödenerek aracın maliyetine dahil edilebilmektedir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz aracın özellikleri ve çıplak mal bedeli oluşabilecek masrafları net olarak hesaplayabilmemiz açısından önem arz etmektedir. Aracın modeli ve çıplak mal bedeli belli olduktan sonra , www.isleasing.com.tr adresimizde bulunan size en yakın temsilciliğimiz numaralarımızı arayarak yatırımınız ile ilgili leasing ödeme planı talebinde bulunabilirsiniz. Leasing teklifimizi kabul etmeniz durumunda, kredi çalışması yapılmak amacıyla şirket evraklarınız talep edilecektir. Kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız tarafınıza iletilecek olup, kabul etmeniz durumunda finansal kiralama sözleşmemiz imzalanarak ekipmanın satın alma işlemleri başlayacaktır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim,

Merhabalar öncelikli sorum; iş makinası operatörüyüm, kendim bir iş makinası almak istiyorum. 2 el iş makinası almak istiyorum. Yeni şirket kuran leasing yapabilir mi, peşinat mecburi midir, peşinatsız leasing yapabilir miyim? Leasing yaptıktan sonra ihtiyaç olduğu durumlarda küçük ölçekli kredi kullanabilir miyim? Yıldıray Aktay

05.09.2019

Yıldıray Bey merhaba, Özellikle iş makinası işlemlerinde ekipmanın 2.el değerliliği ön planda tutularak kredi değerlendirilmesi yapılmakta olduğundan, leasing şirketi 2. el iş makinası alımını tercih etmemektedir. Ancak bu noktada makinanın yaşı, kullanım süresi ve km‘si de önem arz etmektedir. Leasing konusu ekipmanın ikinci el olması nedeniyle kredi değerlendirilmesi aşamasında makinenin yaşı ve durumu hakkında makine ekspertizi yapılması talep edilebilir. Yapılan kredi çalışmalarında firmaların bilanço yapısı,yatırımın içeriği,niteliği ,firma ve ortaklar hakkında piyasa istihbaratı değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ancak tarafınızca da belirtilmiş olduğu üzere şirketinizin yeni kuruluş olmasından dolayı yapılacak kredi değerlendirmesi sonucunda ilave teminat talebi ve/veya işlemin gerçekleştirilememesi söz konusu olabilecektir. Leasing kullandıktan sonra talep ettiğiniz kredi kullanımları, kredi kullanmak istediğiniz finansal kuruluşun kredi değerlendirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

İtalya'da yaşıyorum, Türkiye'ye inşaat ve zirai makina kiralamak istiyorum. Şirketi ve makinalari şahsen edinip Türkiye'deki ihtiyaç sahiplerine kiralamak istiyorum. Böyle bir imkan var mıdır detaylı bilgilendirir misiniz? Teşekkürler saygılar. Habib Yalcı

05.09.2019

Habib Bey merhaba, Satmayı düşündüğünüz ekipmanların alıcılarını www.isleasing.com.tr adresimizde bulunan müşterinize en yakın temsilciliğimize yönlendirdiğiniz takdirde,yatırım hakkında detaylı bilgi alınarak leasing teklifimiz müşterilerinize iletilebilir. Leasing teklifimizin kabul edilmesi durumunda, kredi çalışması yapılmak amacıyla müşterimizin şirket evrakları talep edilerek kredi çalışması yapılacaktır. Kredi çalışmasının sonucunda kredi şartlarımız iletilecek olup, kabul edilmesi durumunda finansal kiralama sözleşmemiz imzalanarak ekipmanın satın alma işlemleri başlayacaktır. Yapılan kredi çalışmalarında firmaların bilanço yapısı,yatırımın içeriği, niteliği , firma ve ortaklar hakkında piyasa istihbaratı önem arz etmektedir. Yapılacak kredi değerlendirmesi sonucunda ilave teminat talebi ve/veya işlemin gerçekleştirilememesi söz konusu olabilmektedir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

2 milyon TL cirolu şirketimizde 18 milyon TL değerinde otobüs alımı yapmak istiyoruz.4 milyon TL gayrimenkul teminatımız var. Leasing yoluyla 18 milyon TL değerinde otobüs kiralaması yapabilir miyiz? Sait Kökten

23.10.2019

Merhaba Sait Bey, Öncelikle alımını düşündüğünüz otobüsü finansal kiralama kapsamında değerlendirebilmemiz için Karayolları Taşıma Yönetmeliği (08.01.2018 Tarihli Resmi Gazete-Karayolu Taşıma Yönetmeliği) kapsamında taşıma yetki belgesi tipi ve buna bağlı olarak öz mal sayısını öğrenmemiz gerekmektedir. Yönetmelikte yetki belge tipine bağlı olarak finansal kiralama yapabileceğiniz araçların adetinin öz malının katları kadar sınırlamaları bulunmaktadır. Eğer Karayolları Taşıma Yönetmeliği gereği ekipmanı leasinge konu edebiliyorsak öncelikle tarafınıza teklifimizi iletip, akabinde kredi çalışmasına başlamak için firma evraklarınız talep edilecektir. Yapılan kredi çalışmalarında firmaların bilanço yapısı, yatırımın içeriği, niteliği,firma ve ortaklar hakkında piyasa istihbaratı önem arz etmektedir. Yapılacak kredi değerlendirmesi sonucunda ilave teminat talebi ve/veya işlemin gerçekleştirilememesi söz konusu olabilecektir. Bilgilerinize sunar,iyi çalışmalar dilerim.

X