İsrafil Coşkun

Bulut Bilişim & Siber Güvenlik Uzmanı

HAKKINDA

13 yılı aşkın süredir telekom ve yazılım sektörlerinde ürün yönetimi, iş geliştirme, ürün geliştirme konularında çalışmaktadır. İşNet’te bulut bilişim ve siber güvenlik konularından sorumlu ürün yöneticisidir. Eğitimini Kabataş Erkek Lisesi ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Londra Ekonomi Üniversitesi (LSE) İşletme-Ekonomi bölümlerinde lisans eğitimi ile tamamlamıştır.

Merhaba, iyi günler dilerim,


Bulut bilişimde firmamıza uygun çözümü nasıl bulabiliriz? Kullandığın kadar ödeyeceğimiz bir yöntemi var mıdır bu işin? Yönlendirebilirseniz sevinirim.


İyi çalışmalar,
10.04.2020

Bulut teknolojisi aslında yıllardır kullandığımız sunucu ve internet teknolojilerinin harmanlanması ve ölçeklenebilir, uygun maliyetli çözümlerin sunulmasıdır. Altyapı Hizmeti (IaaS),  Platform Hizmeti (PaaS) ve Yazılım Hizmeti (SaaS) bulut teknolojisini oluşturan temel yapıtaşlarıdır. Bu teknolojilerin hizmet olarak verilmesi aslında, teknolojinin el vermesiyle finansal maliyetlerin uygun hale gelmesini ve bu hizmetlerin daha kolay yönetilmesini sağlamıştır. 


Kobi firmalarının kısıtlı insan kaynağı ve finansal gücünü verimli kullanması çok önemlidir. Bu sebeple Kobi firmaları genellikle Yazılım Hizmeti (SaaS) yatırımları yapmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; insan kaynakları yazılımı, müşteri ilişkileri yazılımı, muhasebe yazılımı vb.. yazılımlar, doğrudan internet üzerinden Yazılım Sağlayıcı (SaaS) teknoloji firmalarından aylık ödeme seçenekleri ile temin edilebilir. İnternete bağlı bir cihaz (bilgisayar, telefon vb.) üzerinden bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede günümüzde zaman ve mekan bağımsız çalışma olanakları da son derece artmıştır.


Çözümler arasında değerlendirme yapabilmek için, mutlaka daha önce kullanmış kişilerle görüşmenizi öneririm. Çözümlerin özelliklerini kıyaslamanız, destek kalitesi ve veri güvenliği konularını sorgulamanız, tüm unsurları göz önüne alarak fiyat/kalite analizi yaparak doğru çözümü bulacaksınız.


X