Mehmet Yıldız

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı

HAKKINDA

1978 Trabzon Lisesi, 1982 Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür Teknik (sulama-drenaj-tarımsal yapışlar) Bölümü mezunudur. Bir kamu bankasında sırasıyla mühendis, başmühendis, müdür yardımcısı ve şube müdürü unvanlarıyla 20 yıl çalıştıktan sonra T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda mühendis/araştırmacı olarak görev yaptı. 2008 yılında Bakanlık Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu. Bir yıl TARSİM bünyesinde bitkisel üretim konusunda hasar tespiti amaçlı eksper olarak çalıştı. 2010-2014 yılları arasında tarım bankacılığında önemli paya sahip bir bankanın, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Orta Anadolu Bölgelerinden sorumluTarım Bankacılığı Bölge Satış Yöneticisi olarak görev yaptı. 2014 yılından beri Frankfurt School of Finance & Management bünyesinde Kıdemli Tarımsal Kredilendirme Uzmanı olarak görev almaktadır. Uzmanlık Tarımsal finansman, tarım sigortaları, tarımsal yatırım projeleri, tarım bankacılığı satış ve pazarlama, tarım bankacılığı risk yönetimi, tarımsal kredi portföy yönetimi, sözleşmeli üretim, depolama ve elektronik ürün senedi finansmanı konularında uzmanlaşmış olan Mehmet Yıldız, aynı zamanda tarımsal üreticilerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik finansal okur yazarlık projelerinde de görev almıştır. Tarım ve Hayvancılık Uzmanımıza yöneltilen sorular Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development –EBRD) tarafından finanse edilen Mikro&KOBİ Finansman projesi desteğiyle cevaplanmaktadır. Proje kapsamındaki teknik danışmanlık hizmetleri projenin ilk aşamasında Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Dairesi (United States Agency for International Development – USAID) tarafından, ikinci, üçüncü ve dördüncü aşamasında Frankfurt School of Finance & Management desteğiyle yürütülmektedir.

Mehmet Bey öncelikle bir kaç soru başlığı altında değerli görüşlerinizi bekliyorum. 1-Büyükbaş hayvancılık için hem toprak verimi hemde hava temizliği açısından Manisa, Çanakkale veya İzmir hangisi daha uygundur ?. İzmir dışındaki 2 il için IPARD desteklediğini TKDK web sitesinden öğrendim, 2-50 büyük baş hayvan için IPARD kapsamında ne kadar arazimin olması gerekiyor, Ahır ve hayvan başına IPARD hibelerinden ne oranda yararlanabiliyorum.? 3-İnek yada manda, hangisinin ticari anlamda daha fazla karlı olduğunu düşünüyorsunuz? Saygılar Tezce

01.01.1970

Merhaba, Maddeler halinde soru ilettiğiniz için ben de maddeler halinde yanıt vermeye çalışacağım. 1-Büyükbaş hayvancılık ve toprak verimini birlikte sorduğunuza göre yem bitkisi ekilişlerinden bahsediyor olmalısınız. İller toprak verimini belirlemek bakımından bir kriter değildir. Toprak verimini etkileyen etmenleri (yapacağınız üretime göre etkileri değişmekle birlikte) toprağın organik madde miktarı, derinliği, mineral madde içeriği, su tutma kapasitesi, yöredeki taban suyu yüksekliği, toprağın fazla suyu tahliyesi ile ilgili drenaj durumu, PH seviyesi, tuzluluk oranları ve birçok başka etmenler olarak sayabiliriz. Siz önce hangi üretimi yapacağınıza karar verip kullanacağınız toprağı analiz ettirerek amacınıza uygu olup olmadığını saptayabilirsiniz. IPARD Ülkemizin 42 ilinde uygulanan Avrupa Birliği ve Ülkemiz kaynaklarıyla desteklenen bir hibe programı. Tarımsal üretimin yanında ürün işleme ve kırsal çiftlik faaliyetleri de belli kriterlere göre desteklenebiliyor. Sizin de belirttiğiniz üzere Çanakkale ve Manisa bu 42 ilden ikisi konumunda. Daha detaylı bilgileri bu illerde bulunan TKDK il Koordinatörlüklerinden edinebilirsiniz. 2- IPARD hibe programları hayvan alımlarını ve işletme giderlerini kapsamıyor. Büyükbaş hayvancılıkta hibe oranları çeşitli kriterlere göre (kırsal alan, girişimci yaşı, girişimci cinsiyeti vd.) hazırlanan projelerde uygun görülen harcama tutarları üzerinden %50- %70 aralığında değişiyor. Tesis kurulumları için belli bir alan kriteri yok. Ancak mülkiyet sorunu olan ve tesis projesinin gerçekleştirilmesine uygun olmayan alanlarda projelerin onaylanması mümkün değildir. 3- Hangi alanda tecrübeli olduğunuza, olanaklarınızın hangi üretim şekline uygun olduğuna ve pazarlama kanallarını ne kadar etkin kullandığınıza göre değişecek bir konu. Örneğin manda sütünü işleyip manda kaymağını veya peynirini iyi fiyatlardan satma olanağınız varsa ve diğer koşullarınız uygunsa manda yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Sulu araziniz yeterliyse, kaba yemi tamamen kendiniz üretiyorsanız, süt pazarlamasında sıkıntınız yoksa, elde edeceğiniz yavruları yetiştirerek çok iyi pazarlama olanağınız varsa süt hayvancılığı yapabilirsiniz. Yani tamamen olanaklarınıza bağlı olarak değişecek bir konu. Başarılar diliyoruz.

X