HAKKINDA

Merhaba Hatice Hanım,


Yeni kurmayı planladığım glutensiz ürün üretimi ve online üzerinden satışı için oluşturduğum iş fikrimin marka ve logo başvurularını ne zaman yapmalıyım?


Derya Aydın

10.04.2020

Şirketinizi kurmadan önce bu aşamada da şahsınız adına Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde, faaliyette bulunmayı planladığınız mal ve hizmet sınıflarını değerlendirerek, marka tescil başvurusunda bulunabilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonra da dilerseniz söz konusu marka hakkını şirketinize devredebilir yahut lisans sözleşmesiyle markanın şirket tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Türk Patent ve Marka Kurumu, epats adlı sistem üzerinden elektronik başvuruları kabul etmektedir. Bu kapsamda, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden (https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/) marka başvurusunda bulunabilirsiniz.


Merhaba Hatice Hanım,


Start up ofisinde benimle birlikte çalışması için işe aldığım çalışanımı corona sebebiyle 6 ay çalışma süresi dolmadan işten çıkarabilir miyim?


Hakan Keskin

30.03.2020

Merhaba,

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, iş yerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. Dolayısıyla otuzdan az sayıda işçi çalıştıran iş yerleri bakımından işçinin kıdemine bakılmaksızın geçerli nedene dayanma zorunluluğu bulunmadan işveren iş akdini feshedebilecektir. Ancak işverenin ihbar yükümlülüğü bulunmaktadır. İhbar yükümlülüğü uyarınca iş sözleşmesinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra iş sözleşmesi feshedilmiş sayılacaktır. Ancak işveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini derhal feshedebilir. Fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtmesi gerektiği de unutulmamalıdır.


Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı gündemdedir. Söz konusu tasarının yasalaşması ve yürürlüğe girmesi halinde, işten çıkarmalar üç (3) ay boyunca yasaklanacak; işveren çalışanları ücretsiz izne çıkarabilecek ancak bu durumda işsizlik sigortası fonundan her gün için 39,24 TL nakdi ücret desteği çalışana ödenecektir. İşsizlik sigortası fonundan, 15.03.2020 tarihinden sonra işten çıkarılan çalışanlar da faydalanabilecektir.


Merhaba Hatice Hanım,


Yeni kurduğumuz yazılım şirketinin faaliyetlerini corona sebebiyle askıya almak durumunda kaldık, aldığımız desteklerin geri ödemesi konusunda salgın sebebiyle erteleme yaptırabilir miyiz?


Deniz Yılmaz

08.04.2020


Nerhaba,

Tarafların anlaşması halinde tabii ki geri ödemelerin ertelenmesi söz konusu olmaktadır; nitekim Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ekonomi destek planı gereğince de kamu bankaları tarafından nakit akışı bozulan firmaların bankalar olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay öteleneceği duyurulmuş, özel bankalar da benzer uygulamalara yer vermiştir.Türkiye İş Bankası'nın sunmuş olduğu destekleri öğrenmek için tıklayınız.


X