Mehmet Yıldız

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı

HAKKINDA

1978 Trabzon Lisesi, 1982 Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür Teknik (sulama-drenaj-tarımsal yapışlar) Bölümü mezunudur. Bir kamu bankasında sırasıyla mühendis, başmühendis, müdür yardımcısı ve şube müdürü unvanlarıyla 20 yıl çalıştıktan sonra T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda mühendis/araştırmacı olarak görev yaptı. 2008 yılında Bakanlık Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu. Bir yıl TARSİM bünyesinde bitkisel üretim konusunda hasar tespiti amaçlı eksper olarak çalıştı. 2010-2014 yılları arasında tarım bankacılığında önemli paya sahip bir bankanın, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Orta Anadolu Bölgelerinden sorumluTarım Bankacılığı Bölge Satış Yöneticisi olarak görev yaptı. 2014 yılından beri Frankfurt School of Finance & Management bünyesinde Kıdemli Tarımsal Kredilendirme Uzmanı olarak görev almaktadır. Uzmanlık Tarımsal finansman, tarım sigortaları, tarımsal yatırım projeleri, tarım bankacılığı satış ve pazarlama, tarım bankacılığı risk yönetimi, tarımsal kredi portföy yönetimi, sözleşmeli üretim, depolama ve elektronik ürün senedi finansmanı konularında uzmanlaşmış olan Mehmet Yıldız, aynı zamanda tarımsal üreticilerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik finansal okur yazarlık projelerinde de görev almıştır. Tarım ve Hayvancılık Uzmanımıza yöneltilen sorular Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development –EBRD) tarafından finanse edilen Mikro&KOBİ Finansman projesi desteğiyle cevaplanmaktadır. Proje kapsamındaki teknik danışmanlık hizmetleri projenin ilk aşamasında Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Dairesi (United States Agency for International Development – USAID) tarafından, ikinci, üçüncü ve dördüncü aşamasında Frankfurt School of Finance & Management desteğiyle yürütülmektedir.

Sera kurmak için Desteğe ihtiyacım Var sizin Bankanızın Tekliflerde uygun geldi bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

09.02.2021

Sorunuzda detay bilgi yok. Öncelikle nasıl bir sera kurmak istiyorsunuz ( yüksek tünel, cam sera, jeotermal sera, topraksız sera vb.) ve nerede kurmak istiyorsunuz. Buna karar vermişseniz bankamızın seracılık konusundaki yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı kredilerinden diğer koşullarınız da uygun ise faydalanabilirsiniz. 

Destekten kastınız kredi ise en yakın şubemizle temasa geçerek talepte bulunmanız işlemleri başlatmanız için yeterli olacaktır. Başvuruda bulunurken kuracağınız seranın maliyeti ve kurulumdan sonra ihtiyacınız olacak işletme sermayesi konusunda bir projeniz, bu konuda kullanabileceğiniz öz kaynak durumunuz ve talep ettiğiniz finansmana karşılık verebileceğiniz teminat belgelerini içeren bir dosya ile müracaat ederseniz işlem süresi kısalacaktır.

Sera kurulumu bulunduğunuz yöre itibariyle kurulum alanı 3 dekardan fazla olmak kaydıyla istenen diğer koşulları da karşılıyorsa kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında hibe programlarından yararlanabilir.  Bu konuda da Tarım Bakanlığının ilgili birimlerinden bilgi alabilirsiniz.

Başarılar diliyoruz


5 koyunum var devlet desteği alarak nasıl 50 ve fazlasına ulaşabilirim ? bu konuda devlet teşvikleri nasıl ?

13.01.2021

Mevcut hayvan sayınız ekonomik işletme büyüklüklerinden oldukça düşük olduğunu belirtmeliyim. İşletmenizi büyütmek için öncelikle hayvanlarınızı mera da bulunmadıkları sürece besleyeceğiniz bir ağıl tesisiniz olması gerekir. Eğer tesisiniz yoksa bunun inşası için bazı kamu desteklerinden faydalanabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz yöreyi ve diğer tarımsal ve tarım dışı faaliyetleriniz hakkında bilgi olmadığı için yanlış bir şeyler yazmak doğru olmayacaktır. Bu konularda hibe programı projeleri hakkında ve koyun sayınızı artırmak amacıyla yaşınız uygunsa genç çiftçi projelerinden yararlanmak amacıyla Tarım Bakanlığı İl veya İlçe müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. Eğer bu çalışmalardan sonuç alamazsanız diğer koşullarınızın uygun olması durumunda gerek kamu tarım bankası gerekse bankamız sizlere yardımcı olacak kredi ürünlerini sunabilir. Ayrıca, koyunculukta yararlanacağınız meranın bulunması, çoban ihtiyacının karşılanması, koyunların bulunduğunuz yörede en verimli ve uyum sağlamış cinslerden seçilmesi, parazit ve hastalıklar konusunda bilgili olunması, işletmenizdeki hayvan sayısının koyun keçi yetiştiricileri birliğine üye olacak sayıya çıkarılması (Desteklemelerden yararlanmak için önemli) ve üretebileceğiniz süt, kuzu ve yapağı ürünlerinin satış imkanlarının önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Başarılar diliyoruz

Devletten kiraladığım arazi üstüne 200 büyük baş hayvancılık tesisi kurmak istiyorum. Son sistem bir çiftlik kurma projeme bankadan yada girişimci holdinglerden ilk etapta destek almak istiyorum. Yardımcı olabilecek bir çözüm arazi durumu var elektrik durumu su durumu herşey aktif durumda, 1 milyon bir destekle sistematik bir işletme kurabilir miyim?

02.11.2020

Merhaba Sayın Mirzamli;

Size bankalar konusunda bilgi verebiliriz. Ancak Holdinglerden beklentileriniz konusunda yardımcı olma şansımız yok. Bu konuda ancak kişisel iletişim kanallarınız veya çevrenizdeki insanların bağlantılarını kullanarak yatırımcı bulabilirsiniz. Eğer sorununuz sadece kaynak temini ise hazırlayacağınız projelere yatırımcı bulabileceğiniz Borsa İstanbul’un uygulamalarına da başvurabilirsiniz.

 

Bankalardan kaynak sağlayabilmeniz için öncelikle bu konuda kullanabileceğiniz bir miktar öz kaynağınız olması gerekir. Arazi devletten, para bankadan olsun isterseniz rasyonel bankacılık yapan finans kurumlarından faydalanamazsınız. Bu sektöre finans sağlayan kurumlar ayrıca;

  • Tarım (hayvancılık konusundaki) sektör tecrübenize,
  • Besi hayvanı veya damızlık hayvan ile yemi nereden temin edeceğinize,
  • Kuracağınız işletme için ne kadar harcama yaptığınıza
  • İş gücü temin olanaklarınıza,
  • Üreteceğiniz et, süt, damızlık gibi ürünleri nasıl değerlendireceğinize ve bu konudaki bağlantılarınıza,
  • Kiralık arazinin alt yapısı, konumu, kiralama koşulları ve kira bedeline,
  • Almayı düşündüğünüz krediler için vereceğiniz teminatlara,
  • Sizin ve birinci derece yakınlarınızın olumlu veya olumsuz finansal kayıtlarına,
  • Hakkınızda çeşitli kanallardan yapılacak istihbarata,
  • Konu hakkında hazırlayacağınız fizibilite raporunun detaylarına,

 

Ve belki de başka konularda vereceğiniz bilgilere bakarak size finans sağlayabileceklerdir.

 

Bu durumda yukarıda kısaca belirttiğim konularda yapılacak çalışmaların bir sorun yaratmayacağını düşünüyorsanız hazırlayacağınız veya hazırlattıracağınız 200 büyükbaş (için et veya süt üretimi) hayvancılık projesi ile Bankamıza başvurabilirsiniz. 200 başlık büyükbaş besi veya 200 sağmal kapasiteli süt hayvancılığı tesisleri arasında önemli maliyet farklılıkları olduğunu da belirtmek isteriz.

 

Ayrıca eğer kiralık arazinizin ve sizin şartlarınız uygun ise Avrupa Birliği hibelerinden (IPARD programının uygulandığı 42 il içerisinde bulunmak koşuluyla, ayrıntılı bilgi için www.tkdk.gov.tr), eğer arazini bu iller dışında bir yerde ise ve hibelerden yararlanmak istiyorsanız Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi (KKYDP) kapsamında tarım ilçe veya il müdürlüklerine baş vurmanızı tavsiye ediyoruz.   

 

Kolaylık ve başarılar diliyoruz.

Merhaba, Benim Terzi dükkanım var esnafım bütün oda kayıtlarımı yaptırdım eksiğim yok gecikme yok ödemelerde işim de iyi Allah'a şükür işim iyi. Ben 100 bin TL kredi istiyorum çok güzel bir arazi var onu alacağım yardımcı olursanız sevinirim.

25.10.2020

Merhaba, Esnaflıktan kazandığınız aylık net gelir ile istediğiniz krediyi eğer bankacılık kurallarına göre başka bir sıkıntınız yoksa her banka bireysel bankacılık veya işletme bankacılığı (aylık taksitli kredi olarak) tarafından seve seve finanse edecektir. Tabii ki bahsettiğiniz gelirinizin sunacağınız belgeler le uyumlu olması yani kayıtlı olması durumunda bu söylediklerim geçerli olacaktır. Almak istediğiniz yeri arazi olarak tanımladığınız için eğer bir tarım alanı ise bu konuda yapacağınız faaliyetler için de tarım bankacılığı kapsamında (orta uzun vadeli- yılda bir taksit ödemeli vb.) finansman sağlamak için kamu kurumlarına veya Bankamıza başvuruda bulunabilirsiniz. Yapmayı planlayacağınız tarımsal faaliyetlere göre finansman miktarları ve geri ödeme koşulları da farklılaşacağı için şimdiden bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Satın almayı planladığınız yer eğer bir tarım arazisi ise ve araziyi aldıktan sonra tarımsal faaliyette bulunmaya karar verirseniz yeni sorularınızı bekleriz. Başarılar diliyorum.

Mehmet Bey öncelikle bir kaç soru başlığı altında değerli görüşlerinizi bekliyorum. 1-Büyükbaş hayvancılık için hem toprak verimi hemde hava temizliği açısından Manisa, Çanakkale veya İzmir hangisi daha uygundur ?. İzmir dışındaki 2 il için IPARD desteklediğini TKDK web sitesinden öğrendim, 2-50 büyük baş hayvan için IPARD kapsamında ne kadar arazimin olması gerekiyor, Ahır ve hayvan başına IPARD hibelerinden ne oranda yararlanabiliyorum.? 3-İnek yada manda, hangisinin ticari anlamda daha fazla karlı olduğunu düşünüyorsunuz? Saygılar Tezce

01.01.1970

Merhaba, Maddeler halinde soru ilettiğiniz için ben de maddeler halinde yanıt vermeye çalışacağım. 1-Büyükbaş hayvancılık ve toprak verimini birlikte sorduğunuza göre yem bitkisi ekilişlerinden bahsediyor olmalısınız. İller toprak verimini belirlemek bakımından bir kriter değildir. Toprak verimini etkileyen etmenleri (yapacağınız üretime göre etkileri değişmekle birlikte) toprağın organik madde miktarı, derinliği, mineral madde içeriği, su tutma kapasitesi, yöredeki taban suyu yüksekliği, toprağın fazla suyu tahliyesi ile ilgili drenaj durumu, PH seviyesi, tuzluluk oranları ve birçok başka etmenler olarak sayabiliriz. Siz önce hangi üretimi yapacağınıza karar verip kullanacağınız toprağı analiz ettirerek amacınıza uygu olup olmadığını saptayabilirsiniz. IPARD Ülkemizin 42 ilinde uygulanan Avrupa Birliği ve Ülkemiz kaynaklarıyla desteklenen bir hibe programı. Tarımsal üretimin yanında ürün işleme ve kırsal çiftlik faaliyetleri de belli kriterlere göre desteklenebiliyor. Sizin de belirttiğiniz üzere Çanakkale ve Manisa bu 42 ilden ikisi konumunda. Daha detaylı bilgileri bu illerde bulunan TKDK il Koordinatörlüklerinden edinebilirsiniz. 2- IPARD hibe programları hayvan alımlarını ve işletme giderlerini kapsamıyor. Büyükbaş hayvancılıkta hibe oranları çeşitli kriterlere göre (kırsal alan, girişimci yaşı, girişimci cinsiyeti vd.) hazırlanan projelerde uygun görülen harcama tutarları üzerinden %50- %70 aralığında değişiyor. Tesis kurulumları için belli bir alan kriteri yok. Ancak mülkiyet sorunu olan ve tesis projesinin gerçekleştirilmesine uygun olmayan alanlarda projelerin onaylanması mümkün değildir. 3- Hangi alanda tecrübeli olduğunuza, olanaklarınızın hangi üretim şekline uygun olduğuna ve pazarlama kanallarını ne kadar etkin kullandığınıza göre değişecek bir konu. Örneğin manda sütünü işleyip manda kaymağını veya peynirini iyi fiyatlardan satma olanağınız varsa ve diğer koşullarınız uygunsa manda yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Sulu araziniz yeterliyse, kaba yemi tamamen kendiniz üretiyorsanız, süt pazarlamasında sıkıntınız yoksa, elde edeceğiniz yavruları yetiştirerek çok iyi pazarlama olanağınız varsa süt hayvancılığı yapabilirsiniz. Yani tamamen olanaklarınıza bağlı olarak değişecek bir konu. Başarılar diliyoruz.

X