Orxan Isayev

E-İhracat Uzmanı

HAKKINDA

Orxan Isayev, 1985 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de doğdu. Lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını ise Uluslararası Ticaret alanında tamamladı. İlk doktorasını Uluslararası İlişkiler alanında başlatan Isayev, daha sonra Pazarlama alanında devam ettirdi.

10 yıla yakın süre ile Almanya merkezli Bosch and Siemens Home Appliances GmbH's şirketinde pazarlamadan operasyona, satıştan bölge direktörlüğüne kadar birçok alanda deneyim kazandı. 

Girişimci olarak 2014 yılında Tutyakala.com sitesini kurdu. Eş zamanlı olarak akademik kariyerini de devam ettirdi. WORLDEF Business School genel müdürü olarak İstanbul Ticaret Üniversitesinde ilk defa E-İhracat Mini MBA programını başlattı. 

Akıcı bir şekilde rusça, ingilizce ve türkçe dillerini konuşan Isayev’in uzmanlık alanı e-ihracat ve sınır ötesi e-ticarettir. “E-İhracatın Hocası” olarak bilinmektedir. 

Hali hazırda, WORLDEF bünyesinde WBS CEO’su olarak görev yapmaktadır. Ayrıca uluslararası influencer marketing platformu olan Keepface DMCC şirketinin Türkiye Yönetici Ortağıdır. 

2019 Nisan ayında “A’dan Z’ye E-İhracat” ve 2020 Kasım ayında ise “Ticarette ve Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret” isimli kitapları yayınlanmıştır. 


Orxan Bey Merhabalar , Aslında 25 yılı aşkın faal firmamız olmasına rağmen tamamen hizmet sektöründe ( inşaat ) iştigal etmemizden ötürü çok fazla ihracat odaklı olamadık. Yakın gelecekte e-ihracatın önemi çok daha artacağından bizler de çok fazla geç kalmamak adına bir adım atmak istiyoruz. Fakat e ihracat klasik ihracattan daha farklı ve ne yazık ki hiç deneyimimiz yok . Bu konuda bizlere nasıl tavsiyelerde bulunursunuz ? Nasıl bir süreç bizi bekliyor ? Daha hızlı ve doğru bir şekilde işi ve süreci öğrenmek için bizlere neler önerirsiniz ? Bu konuda bilgi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler

28.07.2021

Değerli Kullanıcımız,


Öncelikle cesaretinizden ve isteğinizden dolayı tebrik ederim. Sizlerin de belirttiği üzere eticaret ve eihracat özellikle de pandeminin etkisiyle ciddi önem kazanmıştır. Sizler gibi değerli firmalarımızın da bu alanda olması hayati önem arz etmektedir. Fakat eihracata girmeden önce yapılması gereken adımları kısaca özetlememiz gerekirse; 

  1. Doğru ürün seçimi
  2. Doğru hedef kitle seçimi
  3. Doğru yöntem seçimi

Belirtilen faktörler kısıtlı kaynakların maksimum verimde kullanılabilmesi için çok önemlidir ve bu işin başlangıcı da analiz ve planlamadır. Doğru bir şekilde süreç yönetimi yaparsanız daha kısa sürede daha başarılı olacaksınız. 


Her işte olduğu gibi eticarette de ilk adımı eticareti bu konuda düzenlenen eğitimlere katılarak detaylı bir şekilde öğrenmenizi şiddetle öneririm. Bu sayede öğrenme maliyetinizi minimuma indirip, bu yolculukta hata yapma olasılığınızı düşürebilirsiniz.


Nasılsınsınız? Umarım iyisinizdir benim şahıs firmam var. E-ihracata başlamak istiyorum ama bankalar finans sağlamadığından hareket edemiyorum ne yapabilirim?

27.12.2020

Değerli Kullanıcımız, Şahıs firması olarak e-ihracat yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir engel söz konusu değildir. Banka müracaatını şahıs firması olarak yapabilirsiniz. Ek olarak belirtmek gerekirse, Ticaret Bakanlığı ihracat teşviklerinden yararlanacaksanız eğer en az Limited Şirketi olma şartı aranmaktadır. İyi günler dileriz,

X