Ayhan Akgöz

e-Dönüşüm Uzmanı

HAKKINDA

1980 Trabzon doğumludur. 18 Mart Üniversitesi İşletme Bölümü lisans mezunudur. 2003 yılından bu yana İşNet’te satış biriminde farklı görevler yapmıştır. 2013 yılında İşNet Özel Entegratörlüğü kapsamında, e-Dönüşüm ürün ve hizmet geliştirme süreçlerinde önemli rol almıştır. 2016 yılından itibaren e-Dönüşüm Hizmetleri Müdürü olarak çalışmaktadır.

Merhaba Ayhan Bey,

Yakın zamanda Özel Entegratör seçiminde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Yönlendirebilirseniz seviniriz. 

Serkan Kutlu

15.04.2020

Merhaba Serkan Bey,

GİB tarafından ortaya konulan uygun maliyetler ile en hızlı ve kaliteli e-Belge hizmetine ulaşma vizyonunu destekleyen özel entegratörlerin sunmuş oldukları hizmetleri tercih etmelerini önemle öneriyoruz. 

Yine özel entegratör seçiminde dikkat edeceğiniz temel hususlar sürekli teknik desteği, saklanma hizmeti, hizmetin kullanılacağı özel entegratör portalinin kullanım kolaylığı, vereceği ek hizmetler için ücret alınıp alınmadığı veya ücretlerin miktarı gibi hizmet hususlarına dikkat edilmesi önemlidir. Bilgi güvenliği açısından bakıldığında bulut hizmet sunanları tercih etmenizi öneririz. 2020 yılı içerisinde tüm özel entegratörler “Özel Entegratörler Bilgi Sistemleri Denetimi”ni yaptırmış olmalıdır. Entegratörünüze bu denetimden geçip geçmediğini sormalısınız.  Yine hizmet sürekliliğinin olmasına dikkat edilmelidir. 


Merhaba Ayhan Bey,

e-Dönüşüme geçiş sürecinde özellikle bizim gibi küçük ölçekli firmalar için neler önerirsiniz? 

Soner Kartal

15.04.2020

Merhaba Soner Bey,


KOBİ seviyesindeki firmaların öncelikle güvendikleri, sürekliliği ve teknolojiyi takip eden entegratör firmaları tercih etmesini önermekteyiz.  e-Belge süreicinizi nasıl ve hangi yöntemler ile hızlı bir şekilde gerçekleştireceğinizi planlarken , mali müşaviriniz ile olan iş süreçlerinizi de göz önüne alarak ve mali müşavirinizin görüşlerine de başvurarak süreci ilerletmenizin sağlıklı olacağını önemle hatırlatmak isteriz. Yatırım yapmak yerine, güvenliğinizi riske atmadan ve kaliteli hizmet sunan bir özel entegratör ile sürece dahil olmanız avantajlı olacaktır.


Merhaba Ayhan Bey,

e-Fatura ile ilgili internette birçok bilgi var. Kendi firmam için e-faturaya geçerken hangi yöntemle geçmemiz gerektiği ile ilgili nasıl karar vermeliyiz? 

Selin Can

15.04.2020

Merhaba Selin Hanım,


e-Fatura sürecine dahil olmakla birlikte 3 farklı yöntem ile kullanım imkanı karşınıza çıkmaktadır:


-GİB Portal

-Entegrasyon

-Özel Entegratör 

Bu 3 yöntemden biri ile hizmet kullanımı yapılmalıdır. Güvenlik, sürdürülebilirlik ve maliyet açısından ele alındığında, GİB tarafından yapılan güncellemeleri sürekli takip eden ve uygulamalarına uyarlayan bir özel entegratör aracılığı ile uygulamaya dahil olmak avantajlıdır diyebiliriz. Gerek sürekli teknik destek, gerek gelen giden faturaların saklanması ve raporlanması, gerek bir çok sisteme entegre olabilmesi kabiliyetleri nedeni ile Özel Entegratör ile çalışmak, birçok yönden ek faydaları beraberinde getirmektedir. 


X