İsrafil Coşkun

Bulut Bilişim & Siber Güvenlik Uzmanı

HAKKINDA

13 yılı aşkın süredir telekom ve yazılım sektörlerinde ürün yönetimi, iş geliştirme, ürün geliştirme konularında çalışmaktadır. İşNet’te bulut bilişim ve siber güvenlik konularından sorumlu ürün yöneticisidir. Eğitimini Kabataş Erkek Lisesi ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Londra Ekonomi Üniversitesi (LSE) İşletme-Ekonomi bölümlerinde lisans eğitimi ile tamamlamıştır.

İsrafil bey merhabalar otocikma.com web sitesini işletmekteyiz. Bu site de 2.el araç parçası satan firmaların yıllık mağaza açıp ürünlerini sattıkları bir web sitesidir. Kredi kartı ile satış yapmak istiyoruz fakat bu konuda ekonomik olarak çalışabileceğimiz yani site ve mobil uygulamaları yaptırabileceğimiz güvenilir bir firma arayışı içindeyiz. Konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyoruz. İyi çalışmalar dilerim Sabri Bölük

08.01.2021

Merhaba Sabri Bey, öncelikle başarılar ve bol kazançlar diliyorum. Hazır e-ticaret uygulamalarının pazaryeri özellikleri veya eklentileri bulunuyor. “Pazaryeri e-ticaret sitesi/altyapısı” veya “marketplace e-commerce site/infrastructure” olarak arama yaptığınızda yerli ve yabancı birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Bu alternatifleri sizin için önemli olan kriterlere göre değerlendirmeniz, incelemeniz size pazaryeri özelliklerinin neler olması gerektiği konusunda fikir verecektir. Belki de bir firma ile sıfırdan proje geliştirmek yerine, daha uygun ve yönetilebilir çözüm olarak değerlendirebilirsiniz. Ekibinizde bu altyapıların kullanımında uzmanlaşmış kişiler olması durumunda çok hızlı biçimde müşterilerinize çözümler geliştirebilirsiniz. Diğer seçenek sizin de belirttiğiniz gibi, bu konularda çalışma yapan bir yazılım firması ile çalışmak. İhtiyaçlarınıza göre bir platform geliştirileceği için daha esnek bir altyapıya kavuşabilirsiniz. Bunun yanında bu firma ile çalışma koşullarınızı, proje kapsamınızı çok iyi belirlemeniz gerekecektir. Firma seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı kriterleri şöyle sıralayabilirim:

  • Firmanın referansları mevcut iş modelinize yakın mı? Benzer projeleri var mı?
  • Gerçekleştirdikleri projelerin kalitesi sizin için uygun mu?
  • Mevcut müşterileri bu firma ile çalışmaktan memnun mu?
  • Görünen maliyetlerin dışında görünmeyen maliyetler oluşabilir mi?
  • Bakım ve destek kapsamı nedir?
  • Üstteki sorulara cevaplarınız olumluysa, fiyat konusunda bütçenize uyumlu mu?
Kısa vadede ucuz görünen yatırımların taşıdığı riskleri ayrıca değerlendirmenize katmalısınız. Tüm bu değerlendirmeler sonrası seçeneklerinizi gözden geçirmiş ve uygun kararı vermiş olacaksınız.

Merhaba, iyi günler dilerim,

Bulut bilişimde firmamıza uygun çözümü nasıl bulabiliriz? Kullandığın kadar ödeyeceğimiz bir yöntemi var mıdır bu işin?Yönlendirebilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar,

10.04.2020

Bulut teknolojisi aslında yıllardır kullandığımız sunucu ve internet teknolojilerinin harmanlanması ve ölçeklenebilir, uygun maliyetli çözümlerin sunulmasıdır. Altyapı Hizmeti (IaaS),  Platform Hizmeti (PaaS) ve Yazılım Hizmeti (SaaS) bulut teknolojisini oluşturan temel yapıtaşlarıdır. Bu teknolojilerin hizmet olarak verilmesi aslında, teknolojinin el vermesiyle finansal maliyetlerin uygun hale gelmesini ve bu hizmetlerin daha kolay yönetilmesini sağlamıştır. 


Kobi firmalarının kısıtlı insan kaynağı ve finansal gücünü verimli kullanması çok önemlidir. Bu sebeple Kobi firmaları genellikle Yazılım Hizmeti (SaaS) yatırımları yapmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; insan kaynakları yazılımı, müşteri ilişkileri yazılımı, muhasebe yazılımı vb.. yazılımlar, doğrudan internet üzerinden Yazılım Sağlayıcı (SaaS) teknoloji firmalarından aylık ödeme seçenekleri ile temin edilebilir. İnternete bağlı bir cihaz (bilgisayar, telefon vb.) üzerinden bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede günümüzde zaman ve mekan bağımsız çalışma olanakları da son derece artmıştır.


Çözümler arasında değerlendirme yapabilmek için, mutlaka daha önce kullanmış kişilerle görüşmenizi öneririm. Çözümlerin özelliklerini kıyaslamanız, destek kalitesi ve veri güvenliği konularını sorgulamanız, tüm unsurları göz önüne alarak fiyat/kalite analizi yaparak doğru çözümü bulacaksınız.


X