03.02.2021

Yazlıklar kışlık oldu, mobilya talebi yüzde 60 arttı

Pandemi korkusuna, online eğitim ve uzaktan çalışma koşulları da eklenince birçok kişi büyük kentlerdeki evlerine dönmek yerine, yazlıklarında kalınca tatil bölgelerindeki mobilya talebi yüzde 60 arttı. En fazla mobilya satılan tatil bölgeleri arasında Çeşme, Fethiye, Bodrum öne çıktı.

Yazlık bölgelerde kalma sürelerinin arttığına dikkat çeken Kelebek Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kaya, “Bu bölgelerde yaşayan birçok tüketici, yaşam alanlarının tümünü ya da bir kısmını değiştirdi, mobilyalarını yeniledi. 2019 yılı ile kıyasladığımızda 2020 yılında yazlık bölgelerde yapılan satışlarımızın ortalama yüzde 50-60 oranında arttığını söyleyebiliriz. Ürün portföyümüzde bulunan Verna Koltuk Takımı, Orion Koltuk Takımı, tekil koltuklar, baza başlık ve yatak gibi birçok ürünümüz bu bölgelerde yüksek oranlarda talep gördü” diye konuştu.  

Öncelik kış ve çalışma konforu Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi ise, yurt içinde İstanbul başta olmak üzere bahar aylarında özellikle Bodrum hattında yoğun çalıştıklarını söyledi. Terzi, “Bölgedeki müşterilerimizin birçoğu pandemi nedeniyle yazlıklarında kalmaya devam edeceklerini, işlerini de evden takip edeceklerini söylüyor. Bu nedenle yazlıklarında çalışma alanı oluşturup kendilerine konforlu alanlar yaratıyorlar. Yazlıklara yönelik satışımız, yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseldi” dedi.   

Yatak-baza satışı arttı

Kısıtlamalarla geçen pandeminin ilk dönemin ardından yaşam alanlarını yenilemek isteyen ve evde kaldığı süreci pozitife çevirmek isteyen birçok insan olduğunu belirten Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin de, “İlkbahar ile birlikte yazlık bölgelerindeki mobilya alımları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı ve süreç ekim ayının sonuna kadar artarak devam etti” diye konuştu. Yazlık bölgelerin özellikle yatak-baza-başlık kategorisinde ve rahat oturulacak oturma grupları kategorisinde ürünler aldığını ifade eden Şahin, “Normal yaşantıya göre daha kısa süreli kullanımlar olduğundan fiyat avantajı olan ürünler tercih ediliyor” bilgisini paylaştı.


X