14.07.2021

Un Sanayicileri İhracat İçin Tanıtım Grubu İstiyor

Un sanayicileri, ihracatı artırmak için TİM bünyesinde un ve unlu mamuller tanıtım grubu kurulmasını istedi. Sektör temsilcileri, kuraklığa karşı tedbirlerin süratle alınması gerektiğini de dile getirdi.

Mardin’de bir araya gelen Türkiye un sanayisinin temsilcileri, üretim ve ihracatta yeni bir sayfa açılması gerektiğini vurguladı. “2021/2022 Hasat Yılı ve Sonrası” başlığıyla yapılan ve iki gün süren toplantıda sektör temsilcileri, pandemi, kuraklığın olumsuz etkileri, un ihracatı ve buğday tarımı ile ilgili de değerlendirmeler yaptı.

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) ve Dicle Un Sanayicileri Derneği (DUNSAD) ortaklığında düzenlenen toplantıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde sektörle ilgili bir tanıtım grubu kurulması istendi. Toplantıda konuşan GUSAD Onursal Başkanı Erhan Özmen, un sanayisinde artık ezberlerin bozulması gerektiğine dikkati çekerek, “Ama artık sayfayı çevirmek gerek.” dedi.

Alışılmış pazar, rekabet ve satış şeklinin artık olmadığını, pazar ve ürünlerin renklendirilmesi gerektiğini söyleyen Özmen, TİM Başkanı İsmail Gülle’den TİM bünyesinde un ve unlu mamuller tanıtım grubu kurulmasını isteyerek, “Yani 3 milyon 250 bin ton un ihraç edeceğiz, 1 milyar 100 milyon dolar döviz girdisi olacak. Bu 3 milyon 250 bin tonu 1 dolar fazlaya satarsak 3 milyon 250 bin dolar yapar. 10 dolar fazlaya sattığımızda bu ülkeye 32,5 milyon dolar fazla gelir.” şeklinde konuştu.


“Kuraklık Tedbirlerini Süratle Almalıyız”


Mardin Valisi Mahmut Demirtaş toplantıda yaptığı konuşmada, Mardin’in güzelliği ve toprakların bereketliliğinden bahsederek, şunları söyledi: “Bununla birlikte tarım sektörünün bugünü ve geleceğine dair tarım projeksiyonları oluşturmalıyız. Nüfus artışı, sanayileşme, yaşanması muhtemel çevre sorunları ve tarım arazilerinin korunmasına dair çözümleri de şimdiden yapmalıyız. Tarım 4.0’ın konuşulduğu bugünün dünyasında bizler de modern tarımsal üretim mekanizmalarımızı bu doğrultuda oluşturmalıyız. Küresel ısınma ve kuraklık gibi olumsuzluklara karşı modern sulama metotlarıyla üretim kayıplarını en aza indirecek tedbirleri süratle almalıyız.”                   

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal ise piyasada denge ve istikrarı sağlamak amacıyla müdahalelere ve regülasyon görevine gelecek yılki hasat başına kadar devam edeceklerini dile getirdi. Buğday fiyatlarında bir değişiklik düşünmediklerini kaydeden Güldal, “Alım ve satış fiyatlarını açıklamamıza rağmen fiyatlar dengelenmedi. Biz normalde hasat döneminde ithalat yapmayan bir kurumuz ama bu sene bu söylemimizi ve ilkemizi bir kenara alarak hasat döneminde dışarıdan ürün aldık. Un fiyatlarını dengede tutmak için geçen yıl uyguladığımız taahhüt sisteminin bu yıl da devam etmesini düşünüyoruz.” diye konuştu.


Gülle: Eximbank’ın Statüsünü Değiştirmek Gerekiyor


TİM Başkanı İsmail Gülle, pandemi döneminde tarımın değerinin ön plana çıktığını söyledi. Gülle, “Tarım anlayışını 2020 öncesi ve sonrasıyla farklı değerlendirmek lazım. Tarımdaki planlama, kendine yeterlilik önemli.” dedi. Gülle, ihracatçıların Eximbank kredilerine erişimi konusu üzerine de bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Eximbank, ihracatçının bankası, dostu” sözünün tam yerine oturmadığını, bu talebi karşılamadığını söyledi. Gülle, şunları dile getirdi: “Eximbank’ın statüsünü değiştirmek gerekiyor. Eximbank’ın cazip imkanları, çok uzun vadeli ihracatçıya destek olacak çok önemli argümanları var. Ama şu andaki statüsü gereği ancak bu kadar kullandırabiliyor. Çünkü Eximbank krediye kredi veren bir banka. Eximbank’ın bütün bu yapısını değiştirecek, teminatsız da kredi verecek, kredi ve sigorta ayrımını da yaparak iki bölümde uzmanlaşmış bir yapı olmasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz.”


X