27.06.2020
Uludağ'dan yapılan meyve-sebze ihracatı katlandı


Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, haziran ayının ilk yarısında meyve sebze mamulleri ihracatının yüzde 100'ün üzerinde arttığını açıkladı. 15 günlük sürede UMSMİB'den yapılan ihracatın, yüzde 134, Türkiye genelinden yapılan ihracatın ise yüzde 165 oranında artış göstermesinin sevindirici olduğunu belirten Kamiloğlu, rakipleri olan İtalya ve İspanya'nın salgından etkilenerek üretim yapamadığını, Avrupa'nın da salgının uzama ihtimaline karşı stoğa yöneldiğini söyledi.


"Yeni pazarlar kalıcı olmalı" 


Pandemi döneminde doğan yeni pazarların kalıcı olması gerektiğine işaret eden Kamiloğlu, "Bugüne kadar bizden hiçbir şey talep etmeyen ülkelerin kalıcı olması için de ham maddeyi doğru üretmemiz, tarımsal üretimi desteklememiz gerekiyor." dedi. Kamiloğlu, devletin bu süreçte doğru adımlar attığını, ancak krediler için verilen 1 yıllık geri ödeme süresinin kısa olduğunu ifade ederek, "Bu kredileri geriye ödemeye başladığımızda stoklarımız henüz bitmemiş olacak. O yüzden satıp da ödeyebilme adına sürenin 2 yıl olmasını istiyoruz." diye konuştu.       


UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan da ağırlıklı olarak Orta Avrupa'ya ihracat yapıldığını, Orta Avrupa'nın yanı sıra yaş meyve-sebzenin en önemli pazarının Uzak Doğu olduğunu, Çin'e kiraz ve narenciye, Japonya'ya da limon ve greyfurt ihracatı için çalıştıklarını aktardı.


X