15.11.2021

‘Türkiye Ev Tekstili İhracatında 4. Sırada’

TETSİAD Başkanı Bayram, “Dünya ev tekstili ihracatı geçen yıl yaklaşık 90 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye sektör ihracatında, Çin, Hindistan ve Pakistan’dan sonra 4’üncü sırada.” dedi.


Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD), 17-21 Mayıs 2022’de İstanbul’da düzenlenmesine karar verilen Hometeks 2022 Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı (Hometeks) bilgilendirme toplantılarının 3’üncüsünü Denizli’de gerçekleştirdi. TETSİAD Başkanı Hüseyin Bayram, ev tekstilinde dünya markası olan Denizli’nin Türkiye’nin havlu, bornoz ihracatının yüzde 70’ini, nevresim ihracatının yüzde 55’ini gerçekleştirdiğini söyledi. Bu yılın ilk yarısındaki ev tekstili ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artırarak 1,8 milyar dolara çıkardıklarını söyleyen Hüseyin Bayram, “Dünya ev tekstili ihracatı geçen yıl yaklaşık 90 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye sektör ihracatında, Çin, Hindistan ve Pakistan’dan sonra 4’üncü sırada.” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatının 17 aydır arttığını, 2021 yılı ihracat hedefini 4,5 milyar dolar olarak güncellediklerini söyledi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise Türkiye’nin tekstilde dünyada dördüncü ihracatçı ülke olduğunu, 8 dolar kilogram değeri, tasarım, dizayn ve koleksiyonlarıyla orta üst segmentte dünyadaki rakiplerini tedirgin eden bir kapasiteye sahip olduğunu belirtti.


X