22.06.2022

‘Türkiye, Avrupa İçin En Avantajlı Tedarik Merkezi’

Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı’nda konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in dünyanın en büyük ayakkabı markalarına üretim yaptığını, Türkiye’nin de fiyat, lojistik ve kalite konusunda Avrupa için en avantajlı tedarik merkezi olduğunu söyledi.


Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası ve Sayacılar Odası'nın destekleriyle düzenlenen Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı (GAPSHOES), Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) kapılarını açtı. 


Gaziantepli firmaların yanı sıra Adana, Bursa, Çankırı, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun ve Antakya’dan firmaların yer aldığı, Suriye, Irak, İran, Fas, Sudan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Filistin, Uganda ve Hindistan’dan katılımcıların ağırlandığı fuarda 300 firma ve 1000 marka temsil ediliyor. Fuarın açılışında Gaziantep Valisi Davut Gül, GAPSHOES gibi organizasyonların kent, bölge ve ülke ekonomisi hem de sektörün geleceği açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.


Gaziantep’in dünyanın en büyük ayakkabı markalarına üretim yaptığını; fiyat, lojistik ve kalite konusunda Avrupa için en avantajlı tedarik merkezinin ise Türkiye’nin olduğunu kaydeden Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, ayakkabı ve terlik üretiminde dünyanın gözünün Gaziantep’te olduğunu söyledi. Gaziantep’in ayakkabı sektöründeki gücünün sanayinin liderleri listesinde ilk sırada yer alarak tescillediğini bildiren Ünverdi, 2021 yılında Türkiye’den yapılan toplam 1 milyar 53 milyon 433 bin dolar değerindeki ayakkabı ihracatının yüzde 15,2’sinin Gaziantep’ten yapıldığını bildirdi. Ünverdi, bakanlık onayı ile tüzel kişiliğe kavuşan ve kuruluş çalışmalarına başlanan Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde imalatçı, eğitim alanları, tedarikçi, yan sanayi ve mağazaların bir arada bulunacağını iletti.


Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan ise, düzenledikleri fuarlar arasında Gaziantep’i her zaman ayrı bir yerde tuttuklarını ifade ederek, “Gaziantep bu alanda Orta Doğu, Afrika ve dünyaya açılan kapımızdır. Gaziantep’in üretim ve ihracattaki gücünü takdirle izliyoruz.” diye konuştu. Gaziantep Ayakkabıcılar ve Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de, fuara sayılı bir katılımın olduğunu belirterek, “Bu kimseyi yanıltmasın. Burada profesyonel üreticiler ve alıcılar bir arada.” dedi. 


X