21.04.2021

TÜRKBESD Başkanı Dinçer: Pandemi Sonrası Yeni Fırsatlar Doğabilir

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Dinçer yaptığı açıklamada, “Pandemi sonrası ülkemiz açısından yeni fırsatlar doğabilir. Güçlü Ar-Ge’si ve yan sanayi, nitelikli iş gücü ile ülkemizi dünya beyaz eşya üretiminin teknoloji üssü haline getirebiliriz.” dedi.


Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, COVID-19 salgını sonrası sektöre yeni fırsat alanları doğmasını beklediklerini söyledi. TÜRKBESD verilerine göre 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla göre perakende beyaz eşya satışları yüzde 40, ihracatı ise yüzde 26 arttı. İç satış ve ihracat olmak üzere 6 ana ürün grubundaki toplam satış, bir önceki yıla göre yüzde 29 artışla 8 milyon 521 bin 513 adet oldu. TÜRKBESD Başkanı Dinçer, beyaz eşya satışlarının 2021’in ilk üç ayında artmaya devam ettiğini belirterek, ilk çeyrek sonuçlarının memnuniyet verdiğini, özellikle iç pazar satışlarında çok başarılı bir ivme yakalandığını ifade etti. Dinçer, “Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı beyaz eşya üreticisi. Pandemi sonrası ülkemiz açısından yeni fırsatlar doğabilir. Güçlü Ar-Ge’si ve yan sanayi, nitelikli iş gücü ile ülkemizi dünya beyaz eşya üretiminin teknoloji üssü haline getirebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Maliyet artışlarının üretim üzerinde fiyat artışı baskısı yarattığına işaret eden Dinçer, tüketiciler açısından talebi öne çekmenin kazanç sağlayacağını da söyledi.


"Paris İklim Anlaşması onaylanmalı"


Paris İklim Anlaşması’nın önemine de vurgu yapan Dinçer, şunları anlattı:

“Türkiye beyaz eşya sektörünün küresel rekabet gücünü koruyabilmek ve ihracat seviyesini daha da yukarılara taşıyabilmek adına atılması gereken adımlar var. Paris Anlaşması’nın stratejik öncelik olarak belirlenmesi önem taşıyor. Çin başta olmak üzere ülkeler karbon nötr olma hedeflerini açıklıyor. ABD’nin Paris Anlaşması’nı tekrar gündemine aldığını, AB’nin ticaret politikalarında Paris Anlaşması’na uyumu bir ön şart olarak konumlandırdığını biliyoruz. Paris Anlaşması’nın onaylanması ülkemizin ihracat rekabetçiliğinin devamı açısından önemli olacak.”


“Yassı çelik için düzenleme gerekli”


TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özkadı ise, sektörün yassı çeliğe uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması yönündeki talebinin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Özkadı, “Beyaz eşyanın ana girdisi olan yassı çelik konusunda rekabet avantajımızı artıracak düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

Avrupa Birliği ülkeleri ile eş zamanlı olarak 2 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe giren yeni enerji etiketi uygulaması ile ilgili bilgi de veren Özkadı, “Yeni enerji etiketinde, enerji kategorileri A’dan G’ye doğru derecelendiriliyor. Gürültü seviyesi de A’dan D’ye kadar derecelendirilerek ürünlerin üzerinde yer alıyor. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı ve dondurucularla başladı. Önümüzdeki yıllarda diğer kategorilerde devam edecek. Yeni Enerji Etiketi uygulamasının daha sürdürülebilir bir iş modeline giden yolda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.” dedi.


X