06.07.2021

Türk Mermerini Tanıtmak İçin Harekete Geçtiler

Afyonlu sektör temsilcileri ile iç mimarlar, proje kapsamında İscehisar Mermer İhtisas OSB bünyesinde kurulan Mermer Akademisi’nde bir araya gelerek üç gün Türk mermerini konuştu.

İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak, yaptığı açıklamada, yüzde 40’lık oranı ile dünyanın en zengin ve kaliteli rezervine sahip Türk mermerinin, Türk iç mimarlar tarafından yeteri kadar tanınmadığını ve yurt içindeki başta kamu binaları olmak üzere büyük projelerde ithal mermer ve granit kullanıldığını söyledi. Renk, desen çeşitliliği ve rezervi ile dünyanın en zengin potansiyeline sahip Türk mermerinin yurt içinde tanınırlığı ve kullanımını artırmak amacıyla, “Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi” kapsamında Afyon’da düzenlenen toplantıda konuşan Muharrem Çakmak, “Türk mermerinin kalitesini ve özelliklerini iç mimarlarımıza yeteri kadar tanıtamadık. İç mimarlarımız, sektörümüzle olması gerektiği gibi üretim ve tasarım noktasında bir araya gelemedi. Yurt dışındaki büyük ve prestijli projelerde, Türk mermeri kullanırken yurt içinde bunu sağlayamadığımızı görüyoruz.” dedi.

Çakmak, dünyanın her yerine mermer ihraç eden bir sektör olarak bir yandan imaj bir yandan da yapılan ithalatla döviz kaybı yaşamaktan üzüntü duyduklarını söyledi.

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı İbrahim Alimoğlu da, 560 adet renk ve desene sahip Türk mermerinin yurt içinde kullanımının düşük olmasını, bugüne kadar üretici firmalar ve iç mimarlar arasındaki iletişimin yetersizliğinden kaynaklandığına işaret etti. Alimoğlu, “İç mimarlarımız sektörümüzde katma değerin artırılmasına yönelik çalışmalarımız açısından önemli. Bu proje ile öncelikle iç mimarlarımızla bir araya gelerek, sektörümüzü, firmalarımızı ve üretim tesislerimizi yakından tanımalarını sağladık.” dedi.


X