29.03.2021

TİM, Türkiye Lojistik Portalı'nı Kuruyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye Lojistik Portalımızı faaliyete geçirerek, bu portalı İhracatçılarımızın dünyaya açılan kapısı haline getireceğiz.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracat 2021 Raporu'nu tanıttı. Raporda, küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisinin 2020 yılı performansı ile 2021 beklentileri yer alıyor. Küresel ticarette orta ve uzun vadeli trendler, Türkiye için fırsatlar ve riskler, küresel tedarik zincirlerindeki dönüşüm süreci ve TİM'in 2021 ajandası rapordaki önemli başlıklar arasında dikkat çekiyor.

Lojistik sorunlarını çözebilmek adına oluşturdukları lojistik komitesi ile Türkiye Lojistik Portalı'nı kuracaklarını açıklayan TİM Başkanı İsmail Gülle, şu bilgileri verdi: "TİM olarak, lojistikte küresel olarak yaşanan sorunları dikkatle takip ediyoruz. Bu küresel soruna, ulusal bir çözüm getirmek adına hazırlıklarımızı tamamladık. Çok yakında, Türkiye Lojistik Portalımızı faaliyete geçirerek, bu portalı İhracatçılarımızın dünyaya açılan kapısı haline getireceğiz. Türkiye Lojistik Portalı ile ihracat hacmimiz artarken, lojistik noktasında önemli avantajlar elde edeceğiz. Portal, lojistik firmalarıyla ihracatçılarımız arasında bir köprü vazifesi görecek. Ürünlerimiz, dünyanın dört bir köşesine artık daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir şekilde ulaşacak. Önümüzdeki günlerde, portalımızın detaylarını paylaşacağız."

Gülle konuşmasında, "Bu yıl artık geleneksel bir yapıya kavuşan raporumuzun 3'üncüsünü yayımlıyoruz. 2021'de tekrar yükselen talep ve ekonomilerdeki normalleşmeyle, ihracatta yıllık rekorumuzu tazelemek ve 2021 yılı ihracat hedefimiz olan 184 milyar doları aşmak adına durmadan çalışacağız." dedi.

Raporun bu yılki temasının pandemiyle beraber hız kazanan 'Küresel Tedarik Zincirindeki Dönüşüm Süreci' olduğunu kaydeden Gülle, şöyle devam etti: "Dünya, artık tek bir bölgeden, tek bir fabrikadan çıkan ürünlere bağımlı olamayacağının farkında. Tedarik krizinin zirve yaptığı anlarda, ülkemiz alternatif bir güvenilir tedarikçi olarak öne çıktı. Raporu yayımlamaktaki asıl amacımız, dünya ticaretinde ve ekonomisinde, değişimin ve dönüşümün bu denli hızlı olduğu bir dönemde, ihracatçımızın dünden ve bugünden kopmadan, geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlamak. Her geçen gün daha yüksek ihracat hedeflerine yürüyor, rekorlarda çıtamızı yükseltiyoruz. Bu başarıları sürdürülebilir kılmak, gelişmeleri doğru okumak, oluşan fırsatları değerlendirmek zorundayız."

X