25.07.2022

Tekstilde ‘temiz üretime geçiş’ adımı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Üreten Şehirler Programı kapsamında desteklenmesi kararlaştırılan Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde Projesine start verildi.


Denizli Sanayi Odası ve Güney Ege Kalkınma Ajansının yürütücülüğünü üstlendiği proje ile tekstil ve hazır giyim sektöründe 40 işletmenin enerji verimliliği, temiz üretim ve hammadde verimliliği fizibilite raporları hazırlanacak. Proje Denizli Sanayi Odası 5. Meslek Komitesinin genişletilmiş toplantısında değerlendirildi.


Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde projesi hakkında bilgi veren Başkan Müjdat Keçeci, “Oda olarak 2018 yılında başlatıp, başarıyla sürdürdüğümüz Temiz Üretim Hareketi kapsamında GEKA, Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye arasında işbirliği oluşturduk. Bu işbirliğinin ürünü olarak ortaya çıkan projemiz Üreten Şehirler Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunarak 3 milyon TL’lik bir hibeye hak kazanılmıştır” dedi. 


Projenin startının verildiğini, DSO ve TUBITAK-MAM arasında hazırlanacak fizibilite raporlarına konusunda sözleşme imzalandığını ifade eden Keçeci, “Sözleşmesi imzalanan proje ile Denizli’de tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik olarak boya-terbiye alanında faaliyet gösteren 40 işletmeye enerji verimliliği, temiz üretim ve hammadde verimliliğini kapsayan kaynak verimliliği alanında danışmanlık verilip, yapılması planlanan yatırımlar için fizibilite raporları oluşturulacaktır" diye konuştu. 


DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu ise 5. Meslek Grubunda yer alan boya-terbiye tesislerine yönelik olarak enerji, su, kimyasal ve hammadde verimliliğinin işletmelerde uygulanabilir hale getirilmesiyle sürdürülebilir çevre ve maliyet etkinliğinin sağlanması, işletmelerin üretim proseslerinde daha verimli çalışmalarının sağlanmasını hedeflediklerini belirtti.

X