07.07.2021

Tekstil Sektöründen En Yüksek İlk 6 Aylık İhracat

Tekstil sektörü, 2021’in ilk yarısında 6,2 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ilk 6 aylık ihracatını yaptı. 

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, "İlk yarıyılda çifte rekor kıran sektörümüzün şu anki gidişatı, 2021 yılında 12 milyar dolar ihracatla Cumhuriyet tarihi rekoru kırma hedefimize ulaşmamız açısından büyük önem taşıyor, umuyoruz ki sektörümüz 2021 yılında rekorlar kırmaya devam edecek." dedi.

Son 12 ayda 11,7 milyar dolar ihracat ile hedeflerine bir adım daha yaklaştığını belirten Öksüz, "Tekstil sektörümüz 2021 yılının ilk yarısında 6,2 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. 2020 yılının ilk yarısına göre tekstil ihracatımız yüzde 50 oranında artarken 2019 yılının ilk altı ayına göre ise ihracatımız yüzde 24 oranında arttı. Yılın ilk yarısında tüm zamanların en yüksek ilk 6 aylık ihracatını gerçekleştirdik. Haziran ayında ise tekstil sektörü ihracatımız 1,1 milyar dolar değeriyle 2020 yılı Haziran ayına göre yüzde 49, 2019 yılı Haziran ayına göre yüzde 78 oranında arttı. 2021 yılında 3. Kez 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren tekstil sektörümüzün, Haziran ayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına ulaştığını gözlemliyoruz. Son 12 ayda ise 11,7 milyar dolar değerinde ihracatla hedeflerimize bir adım daha yaklaştık." dedi.


“Döngüsel Ekonomi En Önemli Gündem Maddemiz”  


Ticaret Bakanlığına sektörün sürdürülebilirlik çalışmalarının artırılması kapsamında bir teşvik mekanizması önerisi sunduklarını belirten Öksüz, "Sürdürülebilir ihracat hedeflerimize ulaşabilmek amacıyla İTHİB olarak Türk tekstil sektörümüzü hedeflerine ulaştıracak önemli gündem maddeleri belirledik. Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle faaliyetlerine devam ettiğimiz teknik tekstiller ve konfeksiyon yan sanayi Ur-Ge projemizin yanında Sürdürülebilir Tekstiller Ur-Ge Projemiz için çalışmalarımıza başladık. Sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi ve sıfır atık sektörümüzün en önemli gündem maddeleri ve tüm çalışmalarımızın odak noktasına sürdürülebilirlik eksenindeki çalışmalar yer alıyor. Ticaret Bakanlığımıza da sektörümüzün sürdürülebilirlik çalışmalarının artırılması kapsamında bir teşvik mekanizması önerimizi sunduk. Zira sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde sosyal uygunluk kriterlerine uyum, firmalarımızın çok önemli bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Önerdiğimiz destek mekanizmasının hayata geçirilmesiyle; firmalarımız sadece finansal ölçekte desteklenmekle kalmayacak aynı zamanda sektörümüzün sürdürülebilirlik vizyonunun tabana yayılmasında ve katma değerli ihracat artışımızda önemli bir rol oynayacak. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türk tekstil sektörünün yeşil mutabakatın tüm uygulama alanlarında öncü olmasını hedefliyoruz." dedi.


X