23.06.2022

Tekstil Sektöründen 5 Ayda 4,4 Milyar Dolarlık İhracat

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “Sektörümüz 2022 yılına iyi bir başlangıç yaptı. 2022 yılının ilk 5 ayında her ay bir önceki ay gerçekleştirdiğimiz ihracat değerini aşarak aylık bazda Cumhuriyet tarihi rekorlarına ulaştık.” açıklaması yaptı.


Tekstil ve ham maddeleri sektörünün Ocak-Mayıs 2022’de 4,4 milyar dolarla tüm zamanların ilk 5 aylık ihracat rekoruna ulaştığı bildirildi. 


Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Türk tekstil sektörü olarak 2021 yılında kırdıkları Cumhuriyet tarihi rekorunu tazeleme hedeflerine ulaşmak için hız kesmeden çalışmalara devam ettiklerini ifade ederek, “Sektörümüz 2022 yılına iyi bir başlangıç yaptı. 2022 yılının ilk 5 ayında her ay bir önceki ay gerçekleştirdiğimiz ihracat değerini aşarak aylık bazda Cumhuriyet tarihi rekorlarına ulaştık. Yıl sonunda ise 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. 


İTHİB olarak sektörü ileri taşıyacak birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Öksüz, “İhracatta pazar çeşitliliği sağlayacak heyetlerimiz ve fuarlarımız, katma değer artışı sağlayacağımız projelerimiz ve tanıtım faaliyetlerimiz ile orta vadede Türk tekstilini bir dünya markası haline getirmeyi ve dünyanın en büyük ilk 3 ihracatçısından biri olmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.


X