18.10.2021

Tekstil Sektörü Diyarbakır’da Buluştu

GÜNTİAD Başkanı Dalkıran, Diyarbakır’ı tekstil sektöründe Türkiye’nin merkez kentlerinden biri haline getirmek için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.


Tekstil sektöründeki avantajları fırsata dönüştürmek isteyen Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD), Diyarbakır’da “Topraktan Podyuma” sloganıyla sektörü bir araya getirdi.

Toplantıya, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul, Gaziantep Penye Konfeksiyon İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Reis Reisoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Dışişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral katıldı.


“Tekstil Üretiminin Bütün Süreçleri İlimizde Yürütülecek”


GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, Diyarbakır’ı tekstil sektöründe Türkiye’nin merkez kentlerinden biri haline getirmek için yoğun çaba gösterdiklerini ve lobi faaliyetleri yaptıklarını ifade etti. Dalkıran, “Son zamanlarda Diyarbakır’da yapılan bazı yatırımlar sektörümüz için büyük bir önem taşıyor. Silvan Barajı projesiyle ilimizde üretilen pamuk miktarında çok ciddi bir artış yaşanması beklenmektedir. 1. OSB’de yapımı tamamlanan arıtma tesisi sayesinde artık tekstilin bütün süreçleri Diyarbakır’da tamamlanabilecek. Kentimizi tekstil ve modanın merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul, “Diyarbakır, barındırdığı potansiyel ile tekstil ve hazır giyim üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Burada yaşayanlar bunu fark etmeyebilir ama biz geldik ve gördük.” diye konuştu.


“Kent, Sulama Yatırımlarıyla Pamukta Zirveye Çıkacak”


Türkiye’de genç nüfusa sahip illerden birinin Diyarbakır olduğunu belirten Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da, “Bu genç nüfusa mutlaka iş bulmamız, istihdam yaratmamız lazım. İstihdamı en pratik, en kolay yaratabileceğimiz birkaç sektör var. Bunlardan en önemlisi hazır giyim sektörü. Diyarbakır şu an pamuk üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada, devam eden sulama yatırımları bittiğinde açık ara birinci olacak. Özellikle Silvan Barajı bittiğinde bir numara olacak. Diyarbakır tekstilde ve hazır giyimde büyümeye devam edecek.” ifadelerini kullandı. Diyarbakır’da yatırım yapan sanayicilerin de dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu dile getiren Karaloğlu, “Kaliteli iş, kaliteli işçi ile sağlanır. Genç nüfusumuz çok büyük avantaj. Gençleri iyi eğitmemiz lazım." dedi.


X