04.05.2021

TCMB’den Enflasyon Değerlendirmesi

Nisan ayı enflasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı baskıların güçlenerek devam ettiğini bildirdi. 


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı.


Nisanda gıda dışındaki ana kalemlerde yıllık enflasyonun yükseldiğini kaydeden TCMB, tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkının enerji grubundan geldiğini bildirdi. TCMB, "Bu dönemde Eşel Mobil Sistemi (EMS) ve tavan fiyat uygulamasının etkisiyle enerji fiyatları yatay seyretmiş, ancak baz etkisi nedeniyle grup yıllık enflasyonu belirgin şekilde yükselmiştir." açıklamasını yaptı. 

Temel mallarda yıllık enflasyon artarken, yeni sezon geçişinin de etkisiyle giyimdeki yükseliş eğiliminin devam ettiğini belirten TCMB, dayanıklı ve diğer temel mal grubunda döviz kuru gelişmelerinin yansımalarının izlendiğini kaydetti. 

TCMB, hizmet grubunda yıllık enflasyonun yükseldiğini, aylık bazda ise mart ayındaki açılma etkisinin ardından yavaşlama görüldüğünü paylaştı. TCMB, "Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş tarımsal emtia ve endüstriyel metal fiyatları öncülüğünde sürmüştür. Türk Lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiştir. Bu gelişmelerle, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar iyileşmekle birlikte yüksek seviyelerini korumuştur." değerlendirmelerine yer verdi.


X