01.10.2021

Tarım ve Hayvancılık Sektörü BURTARIM’da Buluşacak

Tarım ve hayvancılık sektörünün bir araya geleceği BURTARIM fuarı, 5-9 Ekim tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.


BURTARIM 2021 Bursa 18. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 13. Uluslararası Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, tarım ve hayvancılık sektörünü 2 yıl aradan sonra Bursa’da bir araya getirecek. Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda firmayı bir araya getirecek olan fuarlar, Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, TARMAKBİR iş birliği ile 5-9 Ekim tarihlerinde Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, yeni teknolojilerin sergileneceği fuarda Balkan ülkelerinin tamamı, Rusya-Ukrayna bölgesi, Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya ülkeleri, Körfez ülkeleri, Kuzey ve Orta Afrika ülkeleri ile İran’dan binin üzerinde yabancı iş insanı beklediklerini söyledi. Ersözlü, Türkiye çapında da 50’nin üzerinde il ve ilçeden ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini ifade etti. Türkiye’nin tarım ve hayvancılık teknolojilerinde ulaştığı son noktayı gözler önüne sereceklerini belirten Ersözlü, “Düzenlediğimiz fuarlar aracılığıyla tarımsal mekanizasyon endüstrimizi daha ileri seviyelere ulaştıracağımıza inanıyoruz.” dedi.


Sektör 8 Ayda Yüzde 34 Büyüdü


2020 yılında yaklaşık 120 ülkeye 1 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren tarım makineleri sektörü, 2021 yılında 1,3 milyar dolar seviyesini hedefliyor. 2020’de yapılan ihracatın 508 milyon dolarını traktör, 575 milyon dolarını ekipmanlar oluşturdu. Traktör aksam ve parçaları ise ihracattan 91 milyon dolar pay aldı. Türk tarım makineleri endüstrisinin sektörde dünya ortalamasının çok üzerinde bir gelişim gösterdiğine işaret eden TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, “Tarım makineleri endüstrimiz yıllık 3 milyar dolar üretim seviyesine ulaşarak yaklaşık 25 bin kişiye istihdam sağlar hale geldi. Bu süre içinde en yeni teknolojileri üretim gücüne dahil ederek ülkemizin ihtiyaç duyduğu araçların tamamına yakınını üretme başarısına ulaştı. Yılbaşındaki ihracat hedefimiz 2021 yılında yüzde 20 büyümeyle 1,3 milyar dolar seviyesini yakalamaktı ama ağustos sonu itibariyle yüzde 34’lük bir büyümeyi gerçekleştirdik.” diye konuştu.


X