07.07.2021

Tarım, Gıda ve İçecek Sektöründen 8,58 Milyar Dolarlık İhracat

Tarım, gıda ve içecek sektörü yılın ilk 5 ayında 8,58 milyar dolarlık ihracat, 6,96 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Dış Ticaret Verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlanan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli'nin güncel sonuçları açıklandı.

Verilere göre, 2021’in ilk 5 ayında tarım, gıda ve içecek sektörünün ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,6 artarak 8,58 milyar dolara, ithalatı yüzde 12,3 artarak 6,96 milyar dolara ulaştı.

Mayıs 2021'de ise ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,9 artarak 1,6 milyar dolar, ithalat da yüzde 7,3 düşerek 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracat mayıs ayında da belirgin şekilde artarken, 2021’de ilk kez mayıs ayında ithalatın önceki yılın aynı ayına kıyasla gerilemesi, yılın başından bu yana devam eden yüksek ithalat trendinin değiştiğini gösterdi.

Aylık ihracattaki bu önemli artışlar dikkat çekse de geçen yıl salgının küresel etkisinin hissedildiği ilk dönemde ihracatın keskin bir şekilde düşmesi, aylık ihracattaki artış oranının yüksek çıkmasında kısmen etkili oldu.

2021’in mayıs ayında en çok ihraç edilen ürünler buğday unu, fındık içi ve makarna olarak sıralanırken, en çok ithal edilen ürünler soya fasulyesi, ayçiçeği ve ham ayçiçeği yağı oldu.


X