10.06.2021

Süt Üreticilerinden Tarıma Dayalı İhtisas OSB Talebi

Mersin Süt Üreticileri Birliği Başkanı Acarbaş, birliğe kayıtlı 700 üreticiyi korumak ve maliyetleri azaltmak için kente tarıma dayalı ihtisas OSB kurulması çağrısında bulundu.

Mersin Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kuzey Acarbaş, 2021 yılının ilk 5 ayında yüksek maliyetler nedeniyle birliğe kayıtlı yaklaşık 150 süt üreticisinin üretimi bıraktığını açıkladı. Üretimdeki sorunların en önemli nedenlerinden birinin her geçen gün artan yem fiyatları olduğunu kaydeden Acarbaş, piyasada rağbet gören yüzde 19 protein oranına sahip yemin çuvalının (50 kiloluk) fiyatının 153 TL’ye çıktığını kaydetti. Acarbaş, birliklerine kayıtlı yaklaşık 700 süt üreticisinin korunması ve maliyetlerin azaltılması için kente acilen tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması çağrısı yaptı.

Tarıma dayalı ihtisas OSB’de kurulacak yem fabrikasında ham madde tedarikinde Mersin’in lojistik avantajlarının sektör için bir fırsata çevrilebileceğini ve piyasaya oranla düşük maliyetli yem üretilebileceğini ifade eden Acarbaş, “Mersin geçmişe nazaran gelişen lojistik olanakları ile hayvancılık sektörü açısından yatırıma son derece açık bir il haline gelmiştir. Tarıma dayalı ihtisas OSB yatırımı ile üreticilerimizin devlet tarafından hem teşvik hem de desteklerle sahiplenilmesiyle sektörümüz ülke ekonomisine daha büyük katkı sunabilir.” diye konuştu.


“Şehir, düşük maliyetli ham madde tedarikine uygun”


Buğday ve arpa üretiminde yaşanan rekolte kayıpları ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kuraklık nedeniyle yem sanayisinin, uygun maliyetli ham madde tedarikini sağlanmasının büyükbaş hayvancılığa dayalı sektörler için hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken Acarbaş, önümüzdeki dönemde de yem fiyatlarının artmasını beklediklerini bildirdi. Mersin’in sahip olduğu uluslararası limanı ve genç karayolu araç filosu ile diğer illere nazaran daha düşük maliyetlerle ham madde tedariki sağladığını sözlerine ekleyen Acarbaş şöyle konuştu: “Kentimizde uygun maliyetle elde edilen ham maddeyi işleyecek ve piyasaya denge getirecek yem firmalarının kurulması için tarıma dayalı ihtisas OSB'ye ihtiyacımız var. OSB bünyesinde, devlet teşvikleri ve destekleriyle yem üretiminde maliyet oranları bir nebze daha azaltılabilir. Bu alanda yerel düzeyde yeniden bir organizasyon yapılması, üreticilerimizin en büyük beklentisi.”


“Sektör, kırmızı et üretiminin önünü açar”


Devlet teşvikleriyle artan süt üretiminin, kentin lojistik avantajları ile birleşince bölgeye yeni süt, yem ve gıda lojistiği yatırımlarının gelmesine vesile olacağını belirten Acarbaş, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle birlikte süt sanayisinde ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni katma değerli ürün üretiminin de önem kazanacağını söyledi. Acarbaş, şöyle devam etti: “Süt sektörünün ihracattaki başarısının artmasıyla birlikte kırmızı et ihracatında da bir atılım yaşayabiliriz. Çünkü süt hayvanından her zaman et hayvanı doğar. Bu durum da kırmızı et sektörüne yönelik ciddi bir arzın oluşmasını sağlar.”


X