26.07.2022

Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller Sektörünün İhracatı Yüzde 34 Arttı

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ihracatı, yılın ilk altı ayında, geçen yıla göre yüzde 34 artışla 2 milyar 52 milyon dolara yükseldi.


Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracatı ilk altı ayda Türkiye ortalaması olan yüzde 20’nin üzerinde artarak yüzde 34 artışla 1 milyar 533 milyon dolardan, 2 milyar 52 milyon dolara yükseldi. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Müjdat Sezer, ilk altı ayda en çok ihraç edilen ilk üç ürünün tavuk eti, süt kreması ve levrek olduğunu belirtti. Sezer, “Tavuk eti ihracatı yüzde 54 artışla 161 milyon dolardan 248 milyon dolara, süt kreması ihracatı yüzde 86 artışla 71 milyon dolardan 133 milyon dolara, levrek yüzde 17 artışla 111 milyon dolardan 131 milyon dolara yükseldi.” dedi.


Irak ilk sırada


İhracatta 380 milyon 547 bin dolarla Irak’ın ilk sırada yer aldığını kaydeden Sezer, Irak’ın ardından 101 milyon 892 bin dolarla İtalya, 100 milyon 616 bin dolarla Rusya, 89 milyon 536 bin dolarla Hollanda, 83 milyon 936 bin dolarla Birleşik Arap Emirlikleri’nin geldiğini bildirdi. Birlik olarak ihracata kapalı pazarlara yöneldiklerini aktaran Sezer, “Bu sayede dünya standartlarındaki kalite ve teknoloji ile üretilen ürünleri tüm dünyaya ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için serbest ticaret anlaşması yapılması gereken ülkeleri belirleyerek gümrük vergilerinin sıfırlanmasını sağlamak üzere bakanlıklarımızla görüşme halindeyiz. Diğer taraftan, katma değeri daha yüksek ürünlerin ihracatına ağırlık verilmesi, Avrupa Birliği gibi en önemli hedef pazarın ihracatımıza açılarak sektöre kazandırılması büyük önem arz ediyor. Türkiye, Avrupa’ya su ürünleri gönderebiliyor, hatta Avrupa’da tüketilen her 4 balıktan biri Türk balığı diyebiliriz. Hedefimiz kanatlı ürünleri ihracatı için de benzer bir başarı gerçekleştirmek. Avrupa pazarına olan lojistik avantajımızı kullanarak, kanatlı ürünler ihracatı açısından son derece önem arz eden bu pazarın açılması ile katma değerimizi 2 katına çıkarmak istiyoruz.” diye konuştu.

X