15.10.2021

Seramik Kongresi Başladı

Eskişehir’de gerçekleştirilen V. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi ile ilgili bilgi veren Alpagut Kara, “Kongremiz ile ilgili ana konu başlıkları altında yurt içi ve yurt dışında çalışan akademisyenleri, sanatçıları, tasarımcıları ve sektör temsilcileri bir araya getirmeyi, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini paylaşmayı, bu sayede iş birliği olanaklarını artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.


SERES’21 V. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi bugün başladı. Eskişehir Teknik Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü’nde yapılan kongrede, sektörün dünyada ve Türkiye’deki durumu ile geleceği konuşulacak. Seramik kongresinin geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamadığını belirten Türk Seramik Derneği Başkanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpagut Kara, “Bu süreç bizlere bilimin ve teknolojinin önemini bir kere daha hatırlatarak, bilgiyi paylaşarak çoğaltmanın ne kadar hayati bir önem taşıdığını gösterdi.” dedi. Kongrede kamu sanayi ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi hedeflediklerini aktaran Kara, “Kongremiz ile ilgili ana konu başlıkları altında yurt içi ve yurt dışında çalışan akademisyenleri, sanatçıları, tasarımcıları ve sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini paylaşmayı, bu sayede iş birliği olanaklarını artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 Ekim’e kadar sürecek kongrenin konuları arasında, endüstriyel seramikler, çimento, beton ve jeopolimerler, ileri teknoloji seramikler, bor temelli seramikler, seramik ve enerji tasarrufu, üretimi ve depolanması, ince seramik filmler ve kaplamalar, cam ve cam seramikleri, seramik tozlar; sentezde ilerlemeler, elektroseramikler, refrakterler, yüksek sıcaklık işlemleri ve sinterleme, sanat ve seramik olacak.


X