13.11.2020

Sanayi Üretim Endeksi Eylülde %8,1 Arttı

ANKARA (AA) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre eylülde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2019'un aynı ayına göre yıllık bazda %8,1 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda %11,17 artış oldu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde eylülde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre %0,4, imalat sanayi sektörü endeksi %8,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %8,6 artış gösterdi. 


Sanayi Üretiminde Eylül Ayı Verileri

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi eylülde, bir önceki aya kıyasla %1,7 arttı.

Söz konusu ayda imalat sanayi sektörü endeksi %1,4, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %3,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,2 artış kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme dönemine geçilmesinin ardından gelen yılın 3. çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,7 yükseldi. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi de %30,3 arttı.

X