02.06.2021

Plastik Geri Dönüşüm Sektörü: İthalat Yasağı, Teşvikli Yatırımları Atıl Hale Getirir

Plastik geri dönüşüm alanında gelen ithalat düzenlemesinin ardından plastik sanayicileri kararın, kamunun teşvikleri ile yapılan yatırımların atıl hale gelmesine neden olabileceğini belirtiyor.


Sektör temsilcileri, plastik geri dönüşüm alanında gelen ithalat yasağının büyümeye ket vuracağını öne sürdü.


Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği (GEKAD), gündemine etilen polimer ürünlerde atık ithalatı yasağını aldı. 


Sektördeki etilen polimer ithalatının toplam girdiler içerisinde yüzde 60’lık paya sahip olduğunun altını çizen GEKAD Başkanı Fatih Eren, plastik geri dönüşüm sektörünün ekonomiye önemli katkı sağladığını söyledi. Eren, “Biz sektör olarak 300 bin kişiye direkt istihdam sağlıyoruz ve sektör her yıl yüzde 7 civarında büyüme gösteriyor. Cari açığa ise yıllık 1,2 milyar dolarlık katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda yurt dışından ithal edilen başta granür olmak üzere ton başı 2 bin dolar olan ham maddeyi biz daha uygun maliyetlere alıp iç piyasaya katma değerli ürün olarak sürüyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Sektörde 35 bin kişi işsiz kalabilir” 


Plastik hurda ithalatının yasaklanmasının geri dönüşüm sektörünün sonu anlamına geleceğini belirten Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz de, “Yurt içinde en yoğun olarak işlenen plastik hurdası olan polietilen hurdasının ithalatının yasaklanması yıllardır kamunun teşvikleri ile yapılan yatırımların atıl hale gelmesine neden olur.” uyarısında bulundu. Atık ithalatının fiilen yasaklanması ile birlikte plastik geri dönüşüm sektöründe çarkların durma noktasına geleceğini söyleyen Ömer Karadeniz, “Tesisler mevcut stokları ile üretimi kısa bir süre daha devam ettirebilse dahi bu işletmelerde çalışan 35 binin üzerindeki çalışan işsizlik tehdidi ile karşı karşıya kalır.” dedi.


X