08.07.2021

Pelister: Ham Madde Fiyatlarının Önümüzdeki Aylarda Düşeceğini Düşünüyoruz

Kimya sektörünün ham madde sorunu yaşamasıyla ilgili açıklama yapan İKMİB Başkanı Pelister, “Önümüzdeki aylar içinde aşılanmanın da etkisiyle fiyatların düşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kimya sektörü, petrol fiyatlarının artışı, lojistik sorunlar ve üretim kesintisi kaynaklı ham madde fiyatlarının yüksekliği karşısında stok ve alım sorunu yaşıyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, “Temel girdinin petrol kaynaklı olması ham madde maliyetlerini de artırıyor. Petrol ve pandemi dolayısıyla lojistikte ve tedarikte yaşanan sıkıntılar, ham madde fiyatlarındaki artışlar dolayısıyla firmalarımızın yeterli ham madde stoğu kalmadı.” açıklamasında bulundu. Firmaların stok yapmaktan geri durduğunu da belirten Pelister, “Ham madde fiyatları şu anda çok yüksek, firmalar biraz daha bekleme taraftarılar. Önümüzdeki aylar içinde aşılanmanın da etkisiyle fiyatların düşeceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ana ihracat kapısı olan Avrupa’da da aşılanmadan dolayı açılmalar olduğunu aktaran Pelister, oradaki durumun da ihracata olumlu etki yapacağını ifade ederek, “Pandemide yeni bir dalga daha olmaz ve tedbirler azalırsa önümüzdeki aylar biraz daha hareketli geçecek. Sadece kimya sektöründe değil diğer ihracatçı sektörlerde de eylül ayıyla birlikte bir canlanma ve hareketlilik olacağını düşünüyorum.” dedi.


X