01.06.2021

“Pamuk, İhracatı Kayda Bağlı Ürünler Listesinden Çıkarılmalı”

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Üreticilerimiz kuraklık ve yüksek maliyetler nedeniyle zor durumda. Pamuk ihracatımız ithalata oranla çok az seviyede, böyle bir durumda ihracat kanallarının açık olması hem ülkeye döviz kazandırılması, hem de alternatif pazarlama imkânları nedeniyle büyük önem taşıyor.” dedi.


İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, Resmi Gazete’de yayımlanan “İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ” ile pamuğun da bu kapsama alınması konusunda açıklama yaptı. Yaptığı yazılı açıklamada tebliğle ilgili görüşlerini paylaşan Uçak, tebliğe göre pamuğun da ihracatının kayda bağlı olduğu ürünler listesine dahil edildiğini belirterek, ithalatın tamamen serbest olduğu bir ortamda pamuk ihracatını kısıtlayacak bir uygulamaya gidilmesi durumunda zorda olan sektörün daha da olumsuz etkileneceğini söyledi. Uçak, bu kapsamda alınan kararların da yerli ve milli pamuk üretimine zarar vermemesi gerektiğini ifade etti. 


İTB Meclis Başkanı Kocagöz de alınan kararı anlayamadıklarını anlatarak, “Üreticilerimiz zaten kuraklık ve yüksek maliyetler nedeni ile zor durumda. Pamuk ihracatımız ithalata oranla çok az seviyede, böyle bir durumda ihracat kanallarının açık olması hem ülkeye döviz kazandırılması, hem de alternatif pazarlama imkânları nedeniyle büyük önem taşıyor. İhracatın açık olması suni aşağı dalgalanmalarda emniyet supabı görevi gördüğü için üreticinin fiyat anlamında ileride zarar görmemesi için önemli.” görüşünü dile getirdi.


X