07.09.2020

Otomotiv Sektörü Ağustos’ta 1,5 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

BURSA (AA) - Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre Türkiye otomotiv endüstrisinin dış satımı geçen ay hem yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hem de otomotiv fabrikalarının bakım onarım faaliyetleri için üretime ara vermesinden etkilendi.

Otomotiv endüstrisinin ağustos ihracatı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla %11 düşüşle 1 milyar 545 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan endüstrinin payı ise %12 oldu.

Sektörün ocak-ağustos dönemi 8 aylık dış satımı da 14 milyar 536 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.


Tedarikte İhracat 729 Milyon Dolar

Ağustosta ürün grupları bazında dış satım; tedarik endüstrisinde 729 milyon, binek otomobilde 406 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda 237 milyon ve otobüs-minibüs-midibüste 79,9 milyon dolar olarak kaydedildi.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya'ya ağustos ayında %8,9, ikinci sıradaki Fransa'ya %10, üçüncü sıradaki İtalya'ya da %26 artış yaşandı. Diğer pazarlardan Birleşik Krallık'a ihracatta %8 azalış; ABD'ye %8, Romanya'ya %27 ve İspanya'ya da %23 artış oldu. Rusya'ya %4 ve Belçika'ya %1 azalış görülürken Polonya'ya %12 ve Fas'a %56 ihracat artışları dikkati çekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ağustos ayında ana ürün grupları bazında tek artışın tedarik endüstrisinde yaşandığı bilgisini paylaştı.

Çelik, "Tedarik endüstrisinde en büyük pazarlarımız Almanya'ya %9, Fransa'ya 10 ve İtalya'ya %26 artış kaydettik. Kovid-19 salgınının etkisine rağmen AB ülkeleri %72'lik pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü." açıklamasında bulundu.

X