09.11.2020

Otomotiv Satış Sonrası Sektöründe Kapasite Kullanımı %85'e Çıktı

İSTANBUL (AA) - OSS, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreciyle birlikte sektördeki güncel verileri paylaşmak üzere hazırladığı anket çalışmasının eylül ayına ait sonuçlarını açıkladı.

Türkiye genelinde üretici ve dağıtıcı sınıfından 198 üyesi bulunan derneğin yaptığı Eylül Ayı Sektörel Değerlendirme Anketi'ne göre sektördeki satış, üretim ve ihracat kalemlerinde artış gözlemlendi.

Ankete katılan üyelerin iç pazardaki satışları geçen aya kıyasla %11,6 artarken bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,5 artış kaydedildi. Yine geçen yıl ile kıyaslandığında dağıtıcı üyelerin satışlarındaki artış oranı %14,6, üretici üyelerin satışlarındaki artış da %27,4 oldu.

Otomotiv satış sonrası sektörü eylül ayında üretim ve ihracata önemli katkılarda bulunmayı sürdürdü. İç pazardaki talebin de artmasıyla ankete katılan üretici üyelerin temmuzda %75,6 ve ağustosta %79,6 olan kapasite kullanım oranları, eylülde %84,4'e kadar yükseldi.

Bu dönemde, katılımcı üreticiler, ağustos ayına göre üretimlerini %19,2 artırırken geçen yılın eylül ayına göre üretimde %17,5'lik artış yaşandı.

Avrupa pazarlarında normale dönüş sürecinin başlamasıyla eylül ayında ihracatta da yukarı yönlü ivmelenmeyi sürdüren otomotiv satış sonrası sektörü, ihracatını ağustos ayına göre %7,5 artırdı. Ankete katılan üreticilerin ihracatı, geçen yılın eylül ayı ile karşılaştırıldığında ise %8,8 arttı. 
"Yukarı Yönlü Trend Sürecek"


Açıklamada görüşlerine yer verilen OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, her ay düzenledikleri anketlerin, sektörün gidişatı konusunda kendilerine ışık tutmaya devam ettiğini belirtti.

Özalp, "İçerisinde bulunduğumuz olağan dışı sürece rağmen sektörümüz geçen her ay, bir önceki ayın üzerine koyarak ilerlemeyi sürdürüyor. Bu da bizlerin diğer sektörlerden pozitif yönde ayrıştığını ispat eder nitelikte olduğunu gösteriyor. Sektör olarak eylülde hem bir önceki aya hem de geçen yılın eylül ayına göre beklentilerin üzerinde bir gelişme gösterdik. Bu doğrultuda, ekim ayındaki beklentinin ve 2020 genelinde trendin yukarı yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu olumlu havanın sebeplerini ise pandemi sebebiyle mobilitenin bireysel araçlarla sağlanması, ikinci el piyasasındaki hareketlilik, garanti süresi tamamlanan araçların uygun ve rekabetçi hizmet anlayışı sebebiyle satış sonrası kanalına olan ilgisinin artması şeklinde sıralayabiliriz." ifadelerini kullandı.

Otomotiv satış sonrası sektöründe bulunan firmaların neredeyse yarıya yakınının yeni yatırımlara sıcak baktığını aktaran Özalp, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, diğer tüm sektörleri olduğu gibi otomotiv satış sonrası sektörünün temsilcilerini de yakından ilgilendiriyor. Bir yandan yaşanan tüm bu gelişmelere göre planlarımızı geliştirirken diğer yandan Türkiye ekonomisi için üretmeyi ve iç pazarı canlandırmayı sürdürüyoruz. Sektörümüzdeki bu olumlu hava, üyelerimizin yarıya yakınının yeni yatırımlara sıcak bakmasına olanak sağlamakta. Son 3 ay içerisinde üretici üyelerimizin kapasite kullanımları %75'lerden %85'lere kadar ulaşmış durumda. Ancak gümrük ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler, ürün bulunabilirliğini günden güne zorlaştırıyor. Bu da yakın vadede tedarik zincirinde bir kırılma yaşanması endişesini artırıyor. Önümüzdeki dönemde mevcut sorunların giderilmesi ve ekonomide sağlanacak istikrarın, üyelerimizin yeni yatırımlara kaynak ayırmasının önünü daha da açacağına inanıyorum." 
Üyeler, Yeni Tatırım Yapmayı PlanlıyorOSS'nin Eylül Ayı Sektörel Değerlendirme Anketi’nde katılımcıların ekim ayı beklentilerine yer verildi.

Katılımcı üyeler, ekimde yurt içi satışlarında eylüle göre ortalama %2,9 artış beklediğini ifade etti. Ekimin geçen yılın aynı ayına göre iç pazardaki satışlarda %13,7 büyüyeceği de yine katılımcıların beklentileri arasında yer aldı.

Gelecek 3 ayda ise sektörün benzer seyir sürdüreceğini öngören dağıtıcı üyelerin oranı %49'dan %68,2'ye, üreticilerin oranı ise %50'den %63'e yükseldi.

Sektörde yaşanan ivmelenme ve satış sonrası pazarındaki yükseliş trendiyle birlikte sektör oyuncuları yatırım planlarına daha sıcak bakmaya başladı. Anket sonuçlarına göre eylül ayında ankete katılan üyelerin "Yeni yatırım yapmayı planlıyor musunuz?" sorusuna yanıtı %46,9 oranında "evet" oldu. 
Üretim Yapan Üyelerde İstihdam Arttı


Otomotiv satış sonrası sektörü eylülde istihdamını korurken özellikle üretici üyelerdeki istihdam artışı, ankette dikkatleri çeken bir diğer unsur olarak belirlendi.

Eylül ayında üretici üyelerin hiçbiri istihdamda azalma olmadığını vurgularken, "değişiklik yok" diyenlerin oranı %40,7, "arttı" diyenlerin oranı ise %59,3 olarak kayıtlara geçti.

Dağıtıcı üyelerde de katılımcıların sadece %2,3'ü istihdamın azaldığını ifade ederken "değişiklik yok" diyenlerin oranı %72,7, "arttı" diyenlerin oranı %25 olarak gerçekleşti.

Otomotiv satış sonrası sektörünün eylül ayı içerisinde bir önceki ayda olduğu gibi gözlemlediği problemlerin başında döviz kurlarındaki hareketlilik gelirken gümrüklerde yaşanan sorunlar, tedarik problemleri ve pandeminin çalışanlar üzerindeki etkileri de başlıca sorunlar arasında yer almaya devam etti.

X