15.06.2022

Öksüz: Dünyadaki Pazar Payımızı Yüzde 3,6’ya Çıkardık

ITM 2022 fuarına katılan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, “Tekstil sektörü olarak dünyadaki pazar payımızı yüzde 2,8’den yüzde 3,6’ya çıkardık. Bu veri, yatırımların devam ettiğini ve üretimin artış gösterdiği sinyalini bize gösteriyor.” dedi.


Tekstilde teknoloji liderlerinin 4 yıl aradan sonra bir araya geldiği ilk büyük organizasyon olan ITM 2022 - Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı kapılarını açtı. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan fuar, 65 ülkeden bin 280 firmayla, 72 ülkeden 60 bin ziyaretçiyi buluşturuyor. Fuarın açılışında konuşan, TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, fuar endüstrisinin pandemi döneminde büyük bir darbe aldığını dile getirerek, “Pandemiden bu yana tekstil makineleri alanında dünyada uluslararası düzeyde bu denli büyük bir fuar gerçekleştirilmemişti. Bu yıl fuarımızda 65 ülkeden bin 280 firma ve temsilcisi var. Fuara 72 ülkeden 60 bin dolayında ziyaretçi gelecek.” dedi.


Tekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği Başkanı Adil Nalbant, “Ülkemizin dünya ile rekabet edebildiği sektörlerin en başında tekstil geliyor. Bu rekabetin itici unsurları arasında da başı makine sanayisi çekiyor. ITM Fuarı bu bağlamda hem tekstil makineleri hem de tekstil sektörü için son derece önemli.” değerlendirmesinde bulundu. 


Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Dalgakıran da makineleşmenin rekabeti belirleyen iki unsurdan birisi olduğuna vurgu yaparak, “Gelecekte daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşmak için makineleşmek son derece önemli. El birliğiyle bu alanı yukarı çıkarmak zorundayız.” diye konuştu.


Türkiye’nin dünyada en büyük üçüncü tekstil makineleri ithalatçısı olduğunu ifade eden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, “Tekstil sektörü olarak dünyadaki pazar payımızı yüzde 2,8’den yüzde 3,6’ya çıkardık. Bu veri, yatırımların devam ettiğini ve üretimin artış gösterdiği sinyalini bize gösteriyor.” dedi.


X