28.04.2021

Mobilyadaki Daralma İhracatla Aşılacak

Salgından dolayı ham madde sıkıntısı yaşayan mobilyacılar, iç piyasada yaşanan talep daralmasını ihracatla aşmayı planladıklarını belirtiyor.


Sünger, MDF gibi ham madde maliyetlerindeki artış ve ürün bulamama gibi sıkıntılar yaşayan mobilya sektöründe, iç piyasada da talepte azalma bekleniyor. Sektör temsilcileri, iç pazardaki daralmayı son yıllarda artış eğilimine giren ihracatla aşmayı planlıyor.


Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği (MOSİAD) Başkanı Rüştü Erikçi, sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Temel ham maddelerinden süngerin yılbaşından bu yana yüzde 30 zamlandığını belirten Erikçi, “Süngerde sadece 1 Mart ile 31 Mart arasında her biri yüzde 10 olan üç ayrı fiyat listesi geldi. Sünger üreticileri ithalata bağlı ham maddeyi bulmakta zorlandıklarını söylüyor.” dedi. Sunta, MDF grubunda ise yılbaşından bu yana yüzde 15 civarında zam olduğunu aktaran Erikçi, “Fiyat artışı, sünger kadar değil ama orada da ürün bulunmuyor. Üreticiler ağırlıklı olarak ihracata mal verdiği için iç piyasadaki mobilyacılar sıkıntı yaşıyor.” diye konuştu.


Bir başka sıkıntının da kumaş fiyatlarında ortaya çıktığını aktaran Rüştü Erikçi, “Sektör kumaş ihtiyacını hem yerli hem ithal ürünlerle karşılıyor. Kumaşta bu sene ilk kez dolardaki kur farkının üzerine bir de dolar bazında yüzde 10 artış oldu. Böyle bir durumu daha önce hiç yaşamamıştık. İthal kumaşçılar navlun nedeniyle, yerli kumaş üreticileri iplik fiyatlarının yükselmesinden kaynaklandığını söylüyor. Yani kumaşta durumumuz kur farkı, artı yüzde 10 zam oldu.” dedi. 


Son üç ayda girdi maliyetlerinde yaşanan artışın mobilya fiyatlarına zorunlu olarak yansıdığını vurgulayan Erikçi, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tüketici artık zorlanmaya başladı. Geçen yıl devletin verdiği kredilerin de etkisiyle gerçekleşen hızlı satışların bu yıl olacağını sanmıyorum. Hem ham madde sıkıntısı hem de üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle iç pazarda bir küçülme olabilir. Bunun yanında mobilya sektörü ihracatta belirli bir ivme kazandı. Ham madde tedarikinde sıkıntıdan dolayı üretimde bir aksama olmazsa, iç pazardaki daralmayı ihracat kapatır ve sektör üretimini artırır, büyüme sağlanır.”


X